בי וומן » כתבות » אז מה עדיף, LCD או פלזמה?

אז מה עדיף, LCD או פלזמה? 

אז מה עדיף, LCD או פלזמה?, מדור: טורים אישיים
פורסם בתאריך: 28/09/2007

אז מה עדיף, LCD או פלזמה?
דביר מור מסביר על ההבדלים בין שתי הטכנולוגיות וגם מנפץ בדרך כמה מיתוסים...

"...השתגעת?? נראה לך שאני אקנה פלזמה? אתה רוצה שיברח לי הגז תוך שנה?"
על אמונת טפלות, מיתוסים ושאר ירקות..
אי אפשר שלא לפתוח את המאמר עם ניפוץ מיתוס אחד ישן ומאוס – נושא הגז הנעלם בפלזמה!
דבר אחד בטוח – בפלזמה, הגז? הוא לא בורח לשום מקום! אם משהו חושב שבורח לו הגז מהמסך, שיבדוק אם יש דליפה מהכיריים כי סביר מאוד שהוא הסניף מנת יתר של אמוניה.
העוול שנעשה לפלזמה בשנים האחרונות חצה כבר את כל הגבולות.
מה לא נאמר על הטכנולוגיה הזו של המסכים? בורח הגז, אחרי שנה כבר אי אפשר לראות כלום, איכות הצפייה ירודה, טכנולוגיה מיושנת וכו' וכו'..
אז מכל אלו האחרונים דבר אחד נכון מעט יותר משאר המיתוסים – איכות הצפייה במסך פלזמה אכן ירודה יותר בשידורי טלביזיה רגילים לעומת איכות הצפייה לה הורגלנו משך עשרות שנים בטלביזיה הישנה, המגודלת והאמינה הלא היא ה- CRT.
אגב, הדבר נכון גם לגבי ה-LCD ובעיקר בטכנולוגיה זו ניתן להרגיש בהבדלי האיכויות.
אז מה בעצם עדיף? מהי הטכנולוגיה המיושנת יותר ולמה בעצם אנחנו צריכים טלביזיות עם איכות צפייה ירודה (אל דאגה, לא הכל שחור).

אז מה, יש או אין גז???
למרות הדמיון החיצוני הרב בין שני סוגי המסכים הרי שמאחורי הקלעים מסתתרים שחקנים שונים לחלוטין בכל אחת מהטכנולוגיות.
מבלי להיכנס להסברים מורכבים יותר מידי אספר על קצה המזלג כי בשני סוגי המסכים יש רשת של חוטים המורכבים מתאים תאים. כל תא שכזה נקרא "פיקסל".
בפלזמה, כל פיקסל מכיל תערובת של גז ניאון (המוכר מנורת הפלורוצנט) וגז קסנון. הגזים מפיקים אור כתגובה למתח חשמלי והשתנות מהירה של האור יוצרת לנו תמונה זזה.
במסך LCD הטכנולוגיה מעט שונה. LCD= Liquid Crystal Display או בעברית: תצוגת גביש נוזלי.
זהו בעצם נוזל סמיך השוכן בתוך הפיקסל. בעצם אלו הם 3 נוזלים צבועים בצבעים שונים בתוך כל פיקסל: אדום ירוק וכחול, שלושת צבעי היסוד. שינויים במתח ובעוצמת ההארה בכל צבע בפיקסל נותנים לנו בעצם את התמונה ואת הצבעים במסך זה.
מכיוון שדרך פעולה זו אמנם יוצרת שילוב של צבעים אבל האור אינו מופק בצורה טבעית מהפיקסל כמו בפזמה, יש צורך בתאורה מלאכותית על מנת שהתמונה תוצג על פני המסך.
לכן במסכי ה- LCD התמונה נראית יותר "חיה" בגלל אופי התאורה לעומת הפלזמה בה האור מופק בצורה טבעית כשיש ריאקציה בין שני הגזים.


פלזמה מול LCD – מצא את ההבדלים


בדורות הראשונים של מסכי הפלזמה היו תופעות לוואי שאופייניות לטכנולוגיות חדשות מדור ראשון.
אחת מתופעות הלוואי הייתה הצריבה של פיקסלים כאשר יש אובייקט ללא תנועה על מסך עובד.
בעיה זו כמעט ונפתרה בדורות האחרונים אבל עדיין יכולה להיגרם צריבה בחשיפה ממושכת מאוד לאובייקט קבוע כמו לוגו של תחנות טלביזיה וכד'.
בעיה נוספת שלא הטיבה עם שמה של הפלזמה הייתה בעיית הדהייה של הצבעים. ואכן בעיה זו גם כן נפתרה לחלוטין והיום פלזמה שתקנה ב- 6000 ¤ תחזיק לך שנים רבות יותר מפלזמה שקנית בדור ראשון בסכום של 60,000 ¤.
אבל בעיות אלו שהוזכרו הן מינוריות לעומת הבעיה הכרונית של מסך ה- LCD: זמן ההשהיה.
בעיה זו, משחר ההיסטוריה של מסכי ה- LCD היוותה מכשול בפני המתכננים והמפתחים של המסכים. כמו שהזכרנו קודם, טכנולוגית ה- LCD מבוססת על נוזל סמיך המשתנה בהתאם לשינויים במתח. ואחת התכונות של נוזל סמיך היא צמיגיות, מה שאומר שתנועה מהירה מידי בסרט גורמת למריחות של התמונה בצורה מזעזעת. חוויה מבחילה שכל מי שקנה LCD "במבצע" של איזה רשת מזון או חנות קיקיונית מכיר.
אז איך התגברו על הבעיה? לא התגברו! יש בשוק היום כמות בלתי נתפשת של "מותגים" אשר כל מה שמבדיל בניהם הוא המדבקה של השם, כי כל השאר זהה – כולל אותה איכות מזוויעה.
רק חברות מוכרות וגדולות היום מוכרות מסכי LCD באיכות גבוהה וזמן השהיה נמוך המאפשר צפייה ללא מריחות. הטכנולוגיה הזו מוכרת לנו עוד מסוף שנות השבעים ועד היום בדמות מסך אפור עם כיתוב שחור במחשבוני כיס, שעונים דיגיטליים שלטים של מזגן וכד'. כן כן גם זו טכנולוגית ה- LCD. אפור לבן אמנם, אבל עדיין LCD. מה שמביא אותנו לנקודה שהזכרתי קודם לגבי טכנולוגיות מיושנות ככה שיצא שביחסי ציבור מספיק טובים שוכנענו כי דווקא הצעירה יותר – זקנה...
הפרדה? גבוהה?? מאיפה??? ממי???
כאמור, רמזתי מקודם שאולי יש תקווה כי מסך חדש יביא עימו גם חווית צפייה חדשה. ואם כבר חווית צפייה חדשה, מומלץ שהיא תהיה טובה יותר ממה שהיינו רגילים עד כה.
ואכן חווית זו כובשת בצעדי ענק את הגלובוס תחת השם המפוצץ: High Definition או בקיצור – HD.
בעברית קוראים לזה "הפרדה גבוהה" או "אבחנה גבוהה" ואכן כשמה כן היא – צפייה בהבחנה גבוהה מאוד של הפרטים המצולמים.
כמי שהתנסה בעבר בצפייה ב- HD על מסך גדול אני רק יכול להגיד שדבר כל כך קרוב למציאות מעולם לא ראיתי.
אז מה זה בעצם? נתחיל עם הדוגמא שכולנו וודאי מכירים מעולם הצילום – המגה פיקסל.
ברור שכשנצלם באיכות גבוהה יותר, יהיה לנו יותר קל אחר כך להגדיל את התמונה במחשב ולהתמקד בפרטים קטנים. אולם במסך גדול כמו פלזמה או LCD אין צורך להגדיל. המסך כבר גדול והוא מביא עימו תמונה גדולה יותר. אם התמונה המצולמת תהיה ברזולוציה נמוכה ונציג אותה על מסך גדול אנחנו נראה בעצם הרבה מאוד ריבועים שאמורים להרכיב תמונה. תופעה זאת נקראת "פיקסליצזיה".
המשמעות הישירה של הדבר היא שכמה שהרזולוציה תהיה גבוהה יותר ככה התמונה במסך תהיה ברורה וחדה יותר ונראה פחות ריבועים.
סרטים אשר מזרימים למסך דק תוכן ב- HD הם בעצם רצף של תמונות ברזולוציה ממש גבוהה (הרבה מגה פיקסל) אשר יוצרים בעצם סרט ברזולוציה גבוהה.
אז למה לא הכל משודר ב- HD? כמו שתמונה ברזולוציה גבוהה תופסת הרבה מקום בכ. הזיכרון של המצלמה, ככה מדיה שמוזנת למסך תופסת הרבה מרוחב הפס של תשתית חב' הכבלים או הלווין. מה שאומר שספקיות הטלביזיה שלנו HOT וyes- צריכות לרוץ בקצב גבוה יותר לשפר את הטכנולוגיה (שכבר בפתח) ולהדביק את ארה"ב ואירופה..
בינתיים יש התקדמות בהיערכות החברות במהפך שצפוי לנו בעקבות המעבר לשידורי טלביזיה באבחנה גבוהה, כרגע צריך להסתפק בנגנים מיוחדים לשידור תוכן ברזולוציה גבוהה: נגן בטכנולוגיית DVD-HD ונגן בטכנולוגיית בלו ריי. זה האחרון מגיע מובנה בתוך קונסולית המשחקים play station 3 המצוינת – ככה שזו סיבה נוספת לרכוש אותה.


אז מי המנצח???
אי אפשר לקבוע חד משמעית מה עדיף.
מי שמספר לכם ש- LCD עדיפה, תבדקו אם הוא סוכן מכירות בחנות מוצרי חשמל או חבר של אחד כזה.
אם מדובר בעיקר על צפייה בשידורי טלביזיה, ברמת המחירים שקיימת היום, המוצר שהמתקבל בפלזמה כדאי יותר מ- LCD באותו מחיר.
נכון, LCD בטווח המחירים שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם יהיה מאוד איכותי ואתם תיהנו ממנו מאוד אבל בנינו, ה- LCD שתקנו יהיה מחנות מוצרי חשמל או ממבצע בסופר מרקט וחווית הצפייה בו תהיה בערך כמו חווית הקניות באותו הסופר.
לפלזמה חסרונות משלה.
אני חושב שהעיקרי שבהם הוא (שאחרים יכולים לראות בו יתרון) שפלזמה לא קיימת בגדלים של מתחת ל- 42 אינץ' (קיים מספר מצומצם של דגמים בגודל של 37 אינץ' - אבל ממש מצומצם) מה שיכול להוות בעיית פיקסליזציה רצינית מאוד אצל בעלי סלון או חדר קטן.
מעבר לכך יש לפלזמה את בעיית ההתחממות וצריבת הלוגו של הערוצים במשך הזמן.
בסופו של יום, הדרך הטובה ביותר להחליט על קניה היא מראה עיניים.
אמרו זאת רבים לפני ויאמרו גם אחרי – אין לקנות מסך אשר לא צפיתם בו כשהוא מחובר לממיר של הכבלים או הלווין.
בחנות התצוגה תמיד ידגימו את יכולות המסכים כשהם מחוברים ל- DVD או לנגן ברזולוציה גבוהה (ע"ע DVD-HD או בלו ריי). בקשו תמיד לחבר לאחד מהממירים (מומלך הממיר של החברה בה הינכם מנויים) ולהתרשם מהאיכות במרחק של 3 מטרים לערך.
ובכל מקרה – 80% מזמן הצפייה שלכם במסך הוא משידורי טלביזיה ונכון להיום איכות השידורים בארץ היא בגדר ביזיון (מלבד ערוץ 10 שם התמונה היא סבירה) ככה שאם תחכו בסבלנות אט אט לחדירת ערוצים באבחנה גבוהה תקבלו גם מוצרים זולים יותר (לאו דווקא באיכותם) וגם איכות צפייה טובה הרבה יותר...תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: