בי וומן » כתבות » עולם שמחכה להישמע

עולם שמחכה להישמע 

עולם שמחכה להישמע, מדור: מיסטיקה ורוחניות
פורסם בתאריך: 30/01/2008

ד"ר קרול מקול, מפתחת השיטה "אימון להתפתחות אישית באמצעות תקשורת", מאמינה כי הקשבה נכונה היא הבסיס לתקשורת ולריפוי אמיתי. רשמים מהסדנה שהתקיימה בארץ.


במרץ הקרוב תגיע לארץ בפעם השישית ד"ר קרול מקול כדי להעביר את הסדנה "יכולות של אישה" סדנת העצמה חוויתית, לקהל נשים מקומי. לפני כשנתיים חברה חשפה אותי לסדנה זו, שגרמה לשינוי משמעותי בחיי. מקול כבר צברה בארץ קהל של מעריצים, שנחשפו לרעיונותיה במסגרת הסדנאות שקיימה בעבר, וכן צוות של מאמנים ומאמנות שאותם היא מכשירה באופן אישי על פי "שיטת אימון להתפתחות אישית בחיים באמצעות תקשורת", אותה פיתחה במהלך 45 שנים.


מקול נחשבת זה שני עשורים למומחית בתחום ההקשבה והצמיחה האישית ול"מאמנת של המאמנים". באמצעות "המכון העולמי להקשבה ולתקשורת" שייסדה בשנת 1988, היא מעבירה ברחבי העולם קורסים וסדנאות, כשהבולטים ביניהם הם "סדנת הקשבה", המיועדת לשני המינים, ו"יכולות של אישה", המיועדת לנשים בלבד. לדבריה, היא נגעה בחייהם של יותר משני מיליון אנשים ברחבי העולם בעזרת 125 המאמנים בשיטה שלה הפועלים במדינות שונות, ביניהן סינגפור, אוסטרליה, אנגליה, ברמודה, קנדה וישראל. החזון שלה הוא להגיע עד שנת 2020 למאתיים מיליון בני אדם שהוכשרו "להקשיב".


ייעודה של ד"ר מקול הוא לעזור לבני אדם לגלות מהי מטרת חייהם ולאבחן מהם אותם "פילטרים" שדרכם הם רואים וחווים את חייהם. "מטרת עבודתי היא לעזור לאנשים להיות מי שהם באמת. מאז שגיליתי מי אני באמת נרגעתי וחיי נרגעו. אני מרגישה בטוחה יותר ולא פוחדת יותר. כאשר יודעים מהי מטרת החיים, הדבר מאפשר להתייחס לקשיים ולאתגרים אחרת. יש לי בעיות ומכשולים בחיי היומיום ואני פותרת אותם בצורה עניינית, כך שאני יכולה להתפנות לדברים החשובים באמת בחיי", היא אומרת.


נוכחות מלאה
סדנת הנשים נפתחת בסדרה של תרגילי היכרות מהירים לחימום האווירה. על כל אחת מהמשתתפות להציג את עצמה בתמציתיות ב-30 שניות בלבד בפני כמה שיותר נשים. לאחר מכן מוצגים שבעת הכלים המרכזיים להעצמת "היכולת התקשורתית" עם הסביבה, שהם המפתח לכל מה שרוצים להשיג או לשפר בחיים. כשד"ר מקול מדברת על "יכולת תקשורתית" היא מתכוונת לתקשורת פנימית עם עצמנו, בחיים הזוגיים ובאהבה, ביחסנו להורים וכהורים ובחיים המקצועיים כמעסיקים או מועסקים.
"הקשבה אמיתית דורשת נוכחות מלאה", היא מבהירה ואף מגייסת לעזרתה את החוק הפיזיקלי הקובע כי שני דברים אינם יכולים להתקיים באותו המרחב ובאותו הזמן. "אי אפשר באמת להקשיב כשהראש שלך נמצא במקום אחר חלק מהזמן. הקשבה היא מתנה שאנו נותנים לבני האדם שאנו באים איתם במגע, ומכאן שיש לה יכולת ממשית של ריפוי".
שבעת הכלים הסוללים את הדרך להגשמה אישית הם:
Brevity (בהירות, תמציתיות): לדברי מקול יש לנשים נטייה "לדבר מסביב" במקום להתבטא במשפטים קצרים, בהירים וממוקדים המגיעים לנקודה "בקיצור ולעניין". התקשורת הנשית המתפתלת גורמת לקצרים רבים בתקשורת ולחוסר הבנה של מה שאנו בעצם מנסות להגיד.
Acknowledgment (להכיר ולהוקיר): לשים לב לדברי האחר ולהוקיר את דבריו באופן שיגרום לו להבין כי לא רק שמענו את דבריו אלא גם התייחסנו אליהם.
) Empowered Listeningהקשבה מעצימה): לבחור סגנון הקשבה מודע, בניגוד לדרך ההקשבה האוטומטית שלנו, תוך שאנו מתעלמים מקולות אחרים, פנימיים או חיצוניים.
Making stuff-Up(MSU): כלי המאפשר לזהות את כל הסיפורים שאנשים ממציאים לעצמם ואת כל ההנחות המוטעות שיש להם לגבי אחרים. כך קורה שבזמן שמדברים אליך, שומעים את הסיפור שהמצאנו בראש ולא את האמת. לדברי מקול, זהו כלי עוצמתי, שברגע שמודעים לו לא מעט מהמתח בחיים נעלם.


Life Decision (החלטת חיים): כלי העוסק במחשבה המגבילה, בפרדיגמה, שבדרך כלל מתעצבת בתודעה של כל אחד ואחת מאיתנו בגיל צעיר) מגיל אפס עד שש), ומונעת מאיתנו לגדול, להתפתח ולממש את עצמנו. למעשה, אלו מעין משקפיים שאנו מרכיבים על עינינו ובאמצעותם רואים את החיים ומקבלים את ההחלטות שלנו.
Life Purpose (מטרת החיים): הדבר שלשמו הגיע כל אחד ליקום הזה, המהות הפנימית של האדם בחיים האלה. ד"ר מקול מסבירה שכדי להגיע למטרת החיים יש לקלף את השכבות הפנימיות. רק כך ניתן לזהות את הכוח המנטלי הטמון בכל אדם ומאפשר לו להתמודד עם מכשולים בחיים.
Gender Difference: איזון בין האנרגיה הגברית לאנרגיה הנשית הקיימות בכל אחד מאיתנו, זאת כדי להביא את עצמנו לידי ביטוי מלא.

לא מאכזבת לעולם
העבודה בסדנאות מתבצעת בקבוצות קטנות ומתחילה בתרגיל בשם "שובר הקרח", בו צריכה כל אחת מהמשתתפות לדרג עצמה מ-1 עד 10 בכמה תחומים. למשל "עד כמה קל לי להכיר אנשים חדשים", "עד כמה קל לי לדבר על עצמי", "עד כמה אכפת לי מה אחרים חושבים עליי", "עד כמה אני מצנזרת את דבריי כדי לא לפגוע באחרים". לאחר שהמשתתפת סיימה לדבר, יתר חברות הקבוצה "מוקירות" את דבריה ומסבירות מה הן קיבלו מהם באופן אישי.
כשהקבוצה מתחילה להתגבש ולהתקרב, מתחיל תהליך העבודה על "החלטת החיים", תוך שימוש באינטואיציה הפרטית. ד"ר מקול מסבירה כי האינטואיציה היא כלי חשוב בעיקר עבור נשים, מפני שהיא מאפשרת להן ללמוד לסמוך על עצמן יותר ויותר. לדבריה, למרות שהאינטואיציה תמיד אומרת לנו את האמת ואף פעם אינה מאכזבת, הרי שאנו לא תמיד מקשיבים לה או ששכחנו כיצד מקשיבים לה.
כל משתתפת בסדנה צריכה לזהות את החלטת החיים שלה. על פי התיאוריה של ד"ר מקול, קיימים חמישה סוגי "החלטות חיים" שנשים מסגלות בגיל צעיר מאוד, כשכל החלטה טומנת בחובה גם את הצד הנגדי שלה.
* לא שווה כלל / שווה יותר.
* לא מגיע לי / מגיע לי, זו זכות.
* לא טובה מספיק / טובה יותר.
* לא מספיק / יותר מדי.
* לא חשובה / חשובה מאוד, כל יכולה.
באופן מפתיע, ברגע שהן נעשות מודעות, יש למשתתפות הבנה לגבי החלטות שקיבלו בעבר, החל בסוג בני הזוג שבחרו שוב ושוב וכלה בהתנהגויות שהן בגדר טבע שני. "המודעות לאופן שבו אני מקבלת החלטות בחיים היא אחת המתנות הגדולות שניתן לצאת איתן מהסדנה", אומרת מקול. "ההבנה הזו מאפשרת לי לבדוק בכל צומת או החלטה מאיזה מקום אני פועלת ואם שוב מדובר בהחלטת חיים מגבילה".
בסוף תהליך הבחירה ד"ר מקול עוברת מאחת לאחת ובעזרת "יכולת הרנטגן" שלה היא חשה את השדה האנרגטי של העומדת מולה ומאשררת או מתקנת את הגדרת הבחירה האינטואיטיבית בעזרת סדרת שאלות לייזר חדות וממוקדות. עם זאת, רוב הנשים מצליחות לזהות את החלטת החיים שלהן בעצמן. לדברי מקול, "החלטת החיים" אינה משקפת את מי שאנו באמת, אלא היא השקר שאנו מספרות לעצמנו במשך שנים רבות.
עם זאת, מרגע שקיימת מודעות לנוכחותה השקרית בחיינו, אנו יכולות להתחיל ליצור מרחק בינינו לבינה. "צריך להיות אחת כדי להכיר אחת", מצטטת ד"ר מקול אמרה ידועה באנגלית ומספרת שגם בחייה שלטה המחשבה "לא מספיק / יותר מדי", מה שעיכב אותה במשך שמונה שנים מלסיים את עבודת הדוקטורט שלה בנושא תקשורת ופסיכולוגיה.

עשר מלאכיות
ביומה השני של הסדנה התוודענו אני ויתר המשתתפות לחלק העצמתי ביותר בסדנה המכונה "כיסא המלאכית". ד"ר מקול בחרה מבינינו עשר נשים וביקשה מהן לשבת בכיסאות מול הקבוצה. האולם סודר למעין "בית משפט", כשהמשתתפות יושבות בחצי מעגל מול הנשים שנבחרו ואילו ד"ר מקול ובתה אנה, שהיא גם אחת המאמנות הבכירות במכון, יושבות במרכז החדר מול "עשר המלאכיות". ככל שאנסה לתאר את מה שקרה בשעות הבאות בסדנה, כך זה יישמע בדיוני ואולי מוזר למי שלא היה שם.
בתהליך ייחודי הנקרא "לייזר קוצ'ינג" פנתה ד"ר מקול בכל פעם לאישה אחת מתוך העשר בסדרה של שאלות ממוקדות מאוד. בתוך דקות ספורות היא הגיעה למקומות הרגישים והכואבים ביותר שבהם נמצאה החסימה של אותה אישה. התהליך נוהל במקצועיות וברגישות, תוך הקפדה על שמירת כבודה ועל מידת רצונה של האישה להיחשף. אף אחת מהנשים שנבחרו, ואני ביניהן, לא ידעה מראש על מה ד"ר מקול עומדת לדבר איתה ואיזה כיוון תתפוס השיחה.
אשת עסקים מצליחה הובלה לשיחה על יחסיה עם אמה, שאף היא השתתפה בסדנה. אישה בשנות ה-20 לחייה, שבאה מתחום ההיי-טק, דיברה על יחסיה עם גברים, על חוסר הערכתה לנשים וכיצד היא חשה הרבה יותר מחוברת לצד הגברי שלה מאשר לצד הנשי. אחרת סיפרה על היותה "ילדת אינדיגו" שאינה מוצאת את מקומה בחברת בני האדם ומרגישה בודדה ובלתי מובנת.
את האחרות הובילו השאלות הממוקדות לדבר על הבדידות, הרצון בזוגיות, התקיעות בקריירה ואי היכולת לפרוץ קדימה מבחינה עסקית. כל שיחה הייתה מרגשת ומרתקת מקודמתה. כשהגיע תורי הצליפה בי מקול שאלות חדות וממוקדות. אפשר היה לטעות ולחשוב שהיא מכירה אותי ואת סיפור חיי האישים והמקצועיים, מה שכמובן לא היה נכון.
השיחה בינינו ארכה 20 דקות. לא על כל השאלות היה לי קל ונוח להשיב, ויחד עם זאת, עליי להודות שזו הייתה אחת החוויות החזקות והמעצימות בחיי. בתום השיחה חשתי בתחושה של ניצחון ושלווה פנימית, כשהכיוון שלי ברור לי מאי פעם.
בסיום היום קיבלנו "שיעורי בית" בהתאם לנושא שכל אחת מאיתנו העלתה. ה"שיעורים" כללו הנחיות לביצוע פעולה כלשהי שקשה מאוד לבצעה אך יחד עם זאת היא בדיוק הדבר שיוביל אותנו לפריצת דרך בחיים האישיים או המקצועיים.
אורלי בר-קימה
עיתונאית ומאמנת אישית למפנה בחיים באמצעות תקשורת
050-8383904
barkima@netvision.net.il


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: