בי וומן » כתבות » גינה לי חביבה

גינה לי חביבה 

גינה לי חביבה, מדור: טבעי
פורסם בתאריך: 31/01/2008

גידול ירקות, תבלינים או צמחי נוי עם ילדים יכול להיות חוויה משפחתית מלכדת שמלמדת את הילדים פרק חשוב בהשקעה, אחריות וקבלת תוצאות. איך עושים את זה וממה מתחילים? האגרונום שוני ענדא ממשתלת הסוכה בכפר אזר מנדב עצות:

הגודל לא קובע
"בבתים עם גינה, מרפסת או גג, כדאי להקצות שטח מיוחד לילדים. גם בתוך דירת המגורים אפשר ליחד למטרה זו אדנית על אדן חלון מואר. שימו לב לתת לכל אחד מהילדים את הפינה שלו. חשוב להקפיד שהפינה תהיה קטנה כך שסיכויי ההצלחה יגדלו. רצוי למקם את פינת הגינון במקום שלא מקבל שמש קופחת כי אז יהיה קשה לעבוד בה. צריך לדאוג שהאדמה תהיה מטויבת, כדי שנתוני הפתיחה יהיו טובים ויגדילו סיכויי ההצלחה".

ציוד מקצועי
"אפשר להסתפק בכלי עבודה פשוטים מפלסטיק, אך למי שיש אפשרות, מוטב להצטייד בכלים מקצועיים יותר שניתן לרכוש במשתלות".

והעיקר, התהליך
"חלק חשוב מגידול הירקות ומעבודה חקלאית בכלל הוא הבנת השלבים שעובר הצמח מזרע ועד שלב הקטיף. השקיית הזרעים, הנביטה ואחר כך הטיפול בשתיל הצעיר ודישונו הם ראשיתה של תרבות גננית שנותנת את הבסיס להצלחה".

תנו ספייס
"כדאי לייעץ לילדים כיצד לטפל בגינה אך לעשות זאת במידה ובתבונה בלי לעצבן אותם ובלי להגיע למצב שאתם עושים את כל העבודה. עבודות גינון יכולות להיות לעיתים קשות וכדאי לחשוב במה ניתן להקל על הילדים ואיפה לא כדאי להתערב. חשוב להיות ערניים למחלות ומזיקים ולטפל בהם בזמן. ואגב, הילדים לא חייבים לדעת על כל פעילות שאתם מבצעים להצלת הצמחים, החלק החשוב עבורם הוא בעלותם על הצמח".

עשו כבוד "מומלץ לחפש הזדמנויות כדי לשבח את הילדים על הטיפול בגינת הירק. כשקרובי משפחה או אורחים באים לבקר למשל, אפשר לקחת אותם לסיבוב בגינה ולציין את הפינה או העציץ שהילד מגדל".

וטיפ אחרון לסיום: כדאי לבחור ירקות וצמחים שעונת הגידול שלהם קצרה והקטיף או האסיף שלהם כיפיים. מוטב שהמחזור הראשון יהיה של ירקות או צמחי תבלין שניתן להכין מהם סעודה משפחתית.


צנון: עונת הזריעה בחורף. תוצאות מהירות אחרי 20-30 יום.
כובע נזיר: עונת זריעה סתיו חורף. הפריחה לאחר כ-40 יום. הצמח מעדיף חצי צל.
גזר: הזרעים יכולים להיזרע ישר לאדמה. הזריעה בחורף. האדמה צריכה להיות נקייה מאבנים על מנת שהגזר יוכל לצמוח למטה.
חסה: החסה יכולה להתפתח גם בתוך הבית במקום שטוף אור. החסה היא גידול מהיר משך הגידול 30-40 יום. את החסה ניתן לגדל כל השנה.
חמנייה: תצליח רק בחוץ במקום שטוף שמש. עונת זריעה באביב. הצמח גדול ודורש הרבה מקום. הנביטה תוך שבוע. אחרי חודש השתיל יגיע למטר ואחרי שמונה שבועות הצמח יפרח עם הרבה גרעינים בפנים. הפרח יתייבש לאט ובתוכו הגרעינים זכרו לשמור קצת לשנה הבאה.

הכתבה מטעם אתר המסעדות 2eat


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

יוצאים לחופשה הקיץ?
רק בארץ!
ברור שלחו"ל
הכי טוב בבית
עדיין לא החלטנו

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: