בי וומן » כתבות » מזיעים (גם) בחורף

מזיעים (גם) בחורף 

מזיעים (גם) בחורף, מדור: בריאות
פורסם בתאריך: 18/02/2008

אם גם עכשיו באמצע החורף, רק המחשבה על לחיצת ידיים, חיבוק, גורמת לכם לסימני זיעה מביכים וריח מוגבר- אתם סובלים מהזעת יתר. בניגוד למה שחושבים התופעה לא שייכת דווקא לעונה החמה.
מהי הזעת יתר מהן דרכי הטיפול (יתרונות וחסרונות) ומדוע דווקא בחודשים הקרירים כדאי לטפל בה?

600.000 אנשים בישראל סובלים מהזעת יתר המתבטאת בהזעה לא פורפוציונאלית לסוג הפעולה שהגוף מבצע או לטמפרטורת הסביבה.
"מוקדי הזיעה" המרכזיים בגוף: בית השחי, כפות הידיים המצח והפנים.
(לעיתים גם בבטן בישבן וברגליים) כולנו מזיעים בקיץ ולא רק בקיץ.אך אצל רבים כפות הידיים מזיעות עד שאינם יכולים לעסוק במלאכה הדורשת עבודת ידיים שלא לדבר על חיבוק אינטימי או לחיצת יד פשוטה. המצח ניגר על החולצה מופיעים כתמים מביכים ועל הליכה ללא גרביים אין על מה לדבר. ד"ר צחי וידר, מומחה בהזעת יתר ומנהל o.r. המרכז הרפואי לטיפולי בוטולינום- בוטוקס ישראל עם כל ההסברים:

הזעה, מהי?
ההזעה הינה המנגנון העיקרי הפיסיולוגי של קירור הגוף, בעת תהליך חילוף החומרים הגוף יוצר חום כמו גם בשעת פעולה פיזית. בנושף נחשף הגוף לחום הסביבה ונדרש מנגנון קירור ע"מ שהטמפרטורה לא תעלה מעל 37 מעלות. והוא עושה זאת ע"י זעה ששוטפת ומקררת אותו.
הזעת יתר מוגדרת כמצב שבו, זה שסובל מזיע למרות שביצע פעילות גופנית מינימלית. היא יכולה להופיע גם בעת קור של אפס מעלות. לעיתים רבות היא קשורה למצבי לחץ או התרגשות.

"האשמה" בהזעה זאת היא מערכת העצבים הסימפטית המשגרת לבלוטות הזיעה הוראות מוגזמות וגורמת להם לפעול ביתר אנרגיה גם כשאין שום סיבה לכך. הסיבות למסר המוגזם עדיין אינן ידועות, אך ידוע כי קיים גורם גנטי וכי היא מופיעה בד"כ כבר בגיל צעיר מאוד.
מה עושים?
במשך תקופה ארוכה הפיתרון היחידי היה ניתוח מפרט ד"ר וידר. " הטיפול הניתוחי מנתק מוקדים מסוימים בעצבים הקשורים למערכת העצבים הסימפטית הגורמת להזעה. ניתוק העצבים גורם לייבוש כפות הידיים והפנים, לפעמים גם בתי השחי (לא כפות הרגליים). הניתוח ידוע וקיים כבר שנים רבות אך הטכניקה הניתוחית השתנתה. בעוד שבעבר היה צריך לפתוח את בית החזה על מנת להגיע לעצבים ולנתקם, כיום מבצעים את הניתוח בטכניקה אנדוסקופית, ואת הציוד האנדוסקופי- מצלמה ומכשיר צריבה – מחדירים דרך חתך קטן בבית השחי. הרבה יותר קל ופשוט, ללא הטראומה של פתיחת בית החזה ההתאוששות מהירה.

היתרון העיקרי של הניתוח הוא שבפעולה אחת קצרה פותרים את הבעיה (בכפות הידיים ובפנים) לצמיתות. הניתוח קל ואפשר לחזור לפעילות עם ידיים יבשות. הניתוח כלול בסל הבריאות ונמצא ברוב הביטוחים המשלימים של קופות החולים.
החסרונות- בכל זאת, מדובר בניתוח הדורש הרדמה כללית וכמו בכל ניתוח עלולים להיגרם סיבוכים כמו דימום וזיהום.
הבעיה העיקרית – תופעות הלוואי של הניתוח המכונה" הזעה מפצה". אחרי הניתוח אנשים מתחילים להזיע באזורים אחרים של הגוף, בעיקר מאזור החזה ומטה. התופעה נגרמת משום שבניתוח מנטרלים בלוטות זיעה רבות והגוף מפצה עצמו על-ידי הפעלת בלוטות אחרות ע"מ שיוכל להתקרר. בגלל תופעת ההזעה המפצה, רבים מוותרים על האופציה הניתוחית, במיוחד לאור העובדה כי התהליך אינו הפיך".

לפני שמונה שנים נרשמה פריצת דרך רפואית הנותנת מענה יעיל, בטוח וארוך טווח ומיושמת בהצלחה מלאה. באמצעות טיפול בהזרקת תת עורית של בוטולינום לבית השחי ניתן להפחית משמעותית את הזיעה המקומית ובכך לשים קץ לאי הנוחות.

בעיה מוכרת נוספת היא הזעה בכפות הידיים. הזרקה מקומית של בוטולינום לכפות הידיים גורמת לירידה ניכרת בכמות ההזעה המופרשת בכף היד. מדובר בטיפול עדין ובכמויותת קטנות שאינו פוגע או גורם למגבלה אך מנגד מייבש את כפות הידיים לתקופה של ארבעה עד שישה חודשים לעיתים אף יותר.
אנשים הסובלים מהזעת יתר מוצפים בזיעה ניגרת על המצח. באמצעות הזרקת הבוטולינום לאזור המצח והפנים ניתן להביא להפחתה ניכרת בתופעה
הטיפול מתבצע במרפאה ללא צורך באשפוז וללא כאבים. החומר הקרוי בוטולניום,(בוטוקס) מנטרל את בלוטות הזיעה במקומות בהם היא מוגברת. הטיפול הוכר כבטוח לחלוטין וללא תופעות לוואי.


הזעת יתר, בעיה מטרידה ביותר מוכרת ונפוצה בקרב כ-12 אחוזים מהאוכלוסיה.
כ- 600000 איש: גברים ונשים, ילדים ובני נוער סובלים מאוד מהזעת יתר ללא קשר לפעילות גופנית או לטמפרטורת הסביבה.
כל מי שסובל מהזעת יתר מכיר את המבוכה והמטרד הנגרמים מכתמי זיעה מוגברים מתחת לבית השחי ומזיעה הניגרת מהפנים.
במשך שנים רבות הפתרון הייחודי היה ניתוח בלבד אך רוב הסובלים העדיפו להמשיך ולסבול ולא להגיע לחדר ניתוח.
רק לפני כ-7 שנים הצליח צוות של רופאים ומדענים לפתח שיטת טיפול חדשה המיישמת בהצלחה מלאה !
כיום ניתן לפתור לחלוטין את בעיית הזעת היתר ללא ניתוח באמצעות טיפול בבוטוקס, טיפול המתבצע במרפאה אצל רופא בהצלחה מלאה וללא כאבים !!!
הבוטוקס חוסם שחרור של חומר הנקרא אצטילכולין ובכך מנטרל את בלוטות הזיעה.
הטיפול הוכח כבטוח לחלוטין ומתבצע בביקור אחד בלבד, ללא כאבים, והתוצאות מיידיות !

מאת: ד"ר צחי וידר


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

יוצאים לחופשה הקיץ?
רק בארץ!
ברור שלחו"ל
הכי טוב בבית
עדיין לא החלטנו

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: