בי וומן » כתבות » התפטרות לשם טיפול בילד

התפטרות לשם טיפול בילד 

התפטרות לשם טיפול בילד, מדור: דיני עבודה
פורסם בתאריך: 04/10/2009

העובדות
ג'קי מתגוררת בישוב אפרת. היא עבדה בחברת "טל נסיעות ותיירות" בירושלים שלוש פעמים בשבוע ובסך הכל 15 שעות. יחסי העבודה היו תקינים. הנסיעות מהישוב אפרת לעבודה ובחזרה גזלו מג'קי עוד 6 שעות בשבוע, כך שבסך הכל גזלה ממנה העבודה 21 שעות בשבוע.

ג'קי ילדה, ובטרם חלפו 9 חודשים ממועד הלידה הודיעה ג'קי לחברת טל נסיעות כי היא מבקשת להתפטר כיוון שמצאה עבודה ליד ביתה בישוב אפרת. במקום העבודה החדש ג'קי עובדת 4 פעמים בשבוע, 20 שעות.

השאלה שהתעוררה - האם זכאית ג'קי לפיצויי פיטורים מכוח סעיף 7 לחוק פיצויי פיטורים, בו נקבע כי התפטרות עובדת לשם טיפול בילד תוך 9 חודשים מיום שילדה דינה כפיטורים לענין הזכאות לפיצויי פיטורים.

בית הדין האזורי קבע כי אין לראות בהבדל בין היקף העבודה בשני מקומות העבודה הבדל משמעותי שיאפשר למערערת להקדיש יותר שעות לטיפול בילדה, ולפיכך נקבע כי ג'קי אינה זכאית לפיצויים בהסתמך על התפטרותה לשם טיפול בילד. ומכאן ערעורה של ג'קי. חב' טל נסיעות ערערה על כך שג'קי קיבלה דמי הבראה ביתר שעליה להשיב ועל סכום ההוצאות שנפסקו לזכותה של ג'קי.

683044_mother_and_son.jpg

בית הדין הארצי לעבודה פסק

למרות שאין הבדל משמעותי בין מספר שעות העבודה בין שני מקומות העבודה, ברור שנוח יותר לג'קי בנסיבותיה האישיות, המשפחתיות לעבוד בסמוך למקום מגוריה. נוחיות זו הופכת למהותית כאשר מדובר באם לתינוק. העובדה שג'קי נמצאת בסמוך לביתה בעת העבודה ובכל מקרה של צורך היא יכולה לגשת אליו, משנה מהותית את תנאי העבודה. במקרה זה לא מספר שעות העבודה רלוונטי אלא עובדת היותה של ג'קי קרובה קירבה פיסית לתינוקה כך שתוכל להיות זמינה בעת הצורך היא הקובעת. לפיכך, נפסק כי ג'קי התפטרה מהעבודה על מנת לטפל בילדה.

ערעור החברה נדחה שכן לא הוכח כי נעשו תשלומים כלשהם ביתר לג'קי, ואין מקום להתערב בהוצאות שנפסקו.

ערעורה של ג'קי התקבל באופן שהיא תהא זכאית לפיצויי פיטורים. לא נפסקו פיצויי הלנת פיצויי פיטורים, כיוון שחברת טל נסיעות אכן סברה בטעות שג'קי אינה זכאית לפיצויי פיטורים.

עד"מ 300098-99/98 ג'קי גרוס - טל נסיעות ותיירות, ניתן ביום 26.3.2000.


עו"ד הילה פורת, מנהלת פורטל "עולם העבודה"
info@hilaporat.co.ilתגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: