בי וומן » כתבות » הפלה מלאכותית

הפלה מלאכותית 

הפלה מלאכותית, מדור: רפואה, הריון
פורסם בתאריך: 22/01/2012

22% מכלל מההריונות בישראל נגמרים בהפלה יזומה, הליך שמתבצע על מנת להפסיק הריון במכוון ובצורה לא טבעית. ישנן מספר דרכים לביצוע הפלה מלאכותית, כאשר את הדרך המורכבת ביותר ניתן לבצע עד השבוע ה-20 להריון.

מחצית מההפלות נובעות מהריון שמחוץ למסגרת הנישואין

במדינת ישראל ישנן כ-20,000 הפלות ידועות וחוקיות בשנה, וכנראה שמספר זהה של הפלות שאינן חוקיות. הסיבה הנפוצה ביותר שבגללה מתבצעות יותר מכמחצית ההפלות המלאכותיות (54% מהן) היא הריון מחוץ למסגרת הנישואין. הסיבה השנייה בשכיחותה היא סכנה לבריאות האישה, סיבה שבגללה מתבצעות 18% מההפלות היזומות. יתכנו מספר סיבות שבגללה אישה תרצה לבצע הפלה ביוזמתה:

* הנסיון למניעת ההריון מלכתחילה כשל.
* התגלה מום בעובר.
* ההריון הוא תוצאה של אונס או גילוי עריות.
* בריאותה הפיזית או הנפשית של האם נמצאת בסכנה כתוצאה מההריון.
* ההריון הוא מחוץ למסגרת הנישואין.
* האם צעירה מדיי או מבוגרת מדיי.

חוקיות ההפלה
החלטת לבצע הפלה? חשוב שתדעי - הפלה לא ניתנת לביצוע בכל מקום ויכולה להתבצע אך ורק בבתי חולים שאושרו על ידי משרד הבריאות, כמו גם במרכזים רפואיים פרטיים שאושרו לבצע זאת. בנוסף, על ההפלה להיות בהסכמת האם ומאושרת ע"י הועדה להפסקת הריון.

הסכמת האם
החוק במדינת ישראל קובע כי לאחר שהוסברו לאם כל הסיכונים הכרוכים בתהליך עליה להסכים בכתב לביצוע ההפלה. למרות חוק זה, הסכמת האישה אינה נחוצה כאשר היא אינה כשירה לבצע החלטה זו, למשל במקרים בהם היא לוקה בנפשה או בשכלה (ואז ניתנת ההסכמה על ידי אפוטרופוסה של האישה). בנוסף, רופא רשאי לבצע הפלה גם בניגוד להסכמת האם במקרה שההריון מסכן את בריאותה.

הוועדה להפסקת הריון
החוק קובע כי לאחר הסכמת האם לביצוע ההפלה, עליה לעבור וועדה להפסקת הריון בה יוחלט בעניין זכאותה לביצוע הפלה יזומה. הוועדה תאשר את הפסקת ההריון אם המקרה עונה על אחד מן הבאים:

1. העובר בעל מום או עלול להיוולד עם מום.
2. ישנה סכנה ממשית לבריאותה הפיזית או הנפשית של האישה.
3. האם מתחת לגיל 17 או מעל גיל 40.
4. ההריון הוא מחוץ למסגרת הנישואין.
5. ההריון הוא תוצאה של אונס או גילוי עריות.

למרות רשימת הסיבות המצומצמת לעיל, הוועדה לרוב מתגמשת ומאשרת כמעט 99% אחוז מן הבקשות, גם אם אינן עונות לאף אחד מן הקריטריונים.

דרכים לביצוע הפלה מלאכותית
החלטת לבצע הפלה. איך תדעי מהי השיטה המומלצת בשבילך?
ישנן 3 דרכים להפסקת הריון יזומה. הבחירה בדרך לעשות זאת תלויה בגיל העובר.

1. גלולת היום שאחרי: ניתן להשיג בבתי מרקחת ללא מרשם. בגלולה ישנו מינון גבוה של אותם הרמונים המצויים בגלולה למניעת הריון והיא יעילה עד כ72 שעות לאחר קיום יחסי המין.

2. טיפול תרופתי: עד השבוע השביעי להריון (ולפעמים גם מאוחר יותר) ניתן להפסיק את ההריון ע"י לקיחת מיפג'ן (מיפפריסטון) + מיזופרוסטול. ההליך מבוצע בשני שלבים: הראשון שבהם הוא לקיחת תרופה החוסמת את תפקוד הפרוגסטרון, הורמון התומך בקיום ההריון. לאחר 48 שעות תגיע האישה לאישפוז בבית החולים על מנת לקבל מיזפרוסטול אשר יגרום לפתיחת צוואר הרחם וכיווץ שריר הרחם ובכך בעצם לריקון הרחם וסיום התהליך.

3. גרידה: תהליך ההפלה החודרני ביותר המתאים להריון מתקדם. בישראל נהוג לבצע תהליך זה עד השבוע ה-13 בשל חשש לבריאות האישה, אך ישנם מוסדות המבצעים הליך זה עד השבוע ה-20. בשיטה זו יבוצע ניתוח פולשני אל הרחם דרך צוואר הרחם, ושאיבת תוכנו.

היכן לבצע את ההפלה?
באפשרותך לבצע הפלה במוסד ציבורי או במרכז רפואי פרטי שמוסמך לבצע הפלות. היתרון של מוסד ציבורי הוא בדרך כלל מחיר נמוך יותר, לעומת זאת, במרכז רפואי תזכי ליחס אישי ודיסקרטיות ולרוב גם לתנאים טובים יותר. ההחלטה היכן תבצעי את ההפלה נתונה לשיקול דעתך האישי ולדרישות שלך. מומלץ לבצע את ההפלה במקום שקבלת לגביו המלצות.

מאת: מדילי - מרכז רפואי פרטי המתמחה בין היתר בהפלות, 089416023


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: