בי וומן » כתבות » עובדים בערב פסח

עובדים בערב פסח 

עובדים בערב פסח, מדור: דיני עבודה
פורסם בתאריך: 31/03/2012

האם מותר על פי חוק להעסיק אותנו בערב פסח, כמה ימי חופשה נקבל והאם חובתו של הבוס להעניק לנו מתנה לחג?

במקום שעובדים בו 6 ימים בשבוע, יום העבודה בערב החג יעמוד על 7 שעות. במקום בו עובדים 5 ימים, העבודה בערב החג תימשך 8 שעות.

ערב החג נחשב ליום עבודה מקוצר, אך אם המעסיק בוחר להוציא את עובדיו לחופשה ביום זה, העובד יחויב בתשלום עבור יום עבודה מלא. גם עובד שיבחר לקחת חופש בערב החג- יחויב ביום חופשה מלא.

252186_3729.jpg

עבודה בימי חג דינה כעבודה בשבת ולכן תהיו זכאים לשכר בגובה של 150% לפחות מהשכר הרגיל שלכם. עובד שיעבוד שעות נוספות במהלך החג- יהיה זכאי לתשלום של 175% משכרו עבור השעתיים הנוספות הראשונות ו- 200% בגין כל שעה שמעבר לכך.

ימי חול המועד הינם ימי עבודה רגילים לכל דבר. עם זאת, בדומה לשעות העבודה בערב החג, אם קיימים הסכם קיבוצי, צו הרחבה, סעיף בחוזה האישי או נוהג אשר קובעים אחרת- החוק אינו בא לגרוע מהם.

במידה והמעסיק הוציא אתכם לחופשה מרוכזת בחול המועד, על אף שמותר לו לנכות ימי חופשה צבורים לטובת החופשה המרוכזת, אין ביכולתו לנכות ימי חופשה עתידיים. לכן, עובד אשר לא עומדים לזכותו ימי חופשה צבורים ייצא לחופשה על חשבון המעסיק. עובד שמחליט לצאת לחופשה שנתית ובמהלכה מתקיים חג, לא יחויב ביום חופשה בגין יום החג.

ומה לגבי מתנות לחג? המעסיק אינו חייב להעניק מתנה לחג, אך במידה וקיים סעיף בנושא בהסכמים קיבוציים, צווי הרחבה או חוזים אישיים- חייב המעסיק לפעול לפיו. עם זאת, חשוב להדגיש כי בעניין מתנות לחג לא ניתן להפלות בין עובדים באותו מעמד, תפקיד, וותק ושכר וכן לא להפלות בין עובדים קבועים לעובדים שאינם קבועים.

מאת עו"ד אריק שלו, מנהל פורום דיני עבודה ב www.mishpati.co.il, הפורטל המשפטי לקהל הרחב


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: