בי וומן » כתבות » שבועות ההריון-על קצה המזלג

שבועות ההריון-על קצה המזלג 

שבועות ההריון-על קצה המזלג, מדור: הריון
פורסם בתאריך: 21/08/2012

תחילת ההריון נספרת מהיום הראשון של הווסת האחרונה ולכן למרות שהריון קלאסי נמשך כ- 9 חודשים, הלידה אמורה להתרחש במועד הקבוע של שבוע 40 להריון. כל כך הרבה מאמרי הריון עוסקים בטרימסטרים והבדיקות השונות שיש לבצע אך כאן לא נדבר על בדיקות ובהחלט שלא על מחלות. אנו נדבר על תקופות משמעותיות בחיי העובר מהיום הראשון בו נוצר ועד לרגע הלידה והמפגש המאושר עם אימו.

heryon1.jpg
צילום: Doriana S

שבועות הריון והחלוקה לטרימסטרים
החלוקה לטרימסטרים הינה מאוד פשוטה וקלה לחישוב ברגע שלומדים להבין אותה. כיוון שמספר השבועות בתשעה חודשי ההריון, והוא 40 שבועות הריון, אינו מתחלק שווה בשווה בשלוש, מספר השבועות בכל טרימסטר הינו שונה במעט,כשהטרימסטר או השליש האחרון להריון הינו הקצר ביותר.

השליש הראשון של ההריון כולל בתוכו כשניים וחצי חודשים, 13 שבועות הריון בדיוק. שבועות הריון הראשונים חולפים מהר וכמעט ללא שינויים חיצוניים אבל את בוודאי מרגישה שמשהו משתנה בגופך. בהתחלה העובר הקטן אינו שומע ואינו רואה אך תוך מספר שבועות כל מלאכת בניית האיברים שלו תושלם.למרות שבתחילת ההריון העובר האנושי אינו מזכיר כלל וכלל אדם, הרי שתוך זמן קצר כבר יהיה לו דופק, עמוד שדרה, כליות, לב, כבד ואפילו מערכת לסילוק הפרשות בתור שתן אשר מהווה מרכיב עיקרי של מי השפיר שברחם.

השליש השני של ההריון מתחיל משבוע 13 ונמשך עד לסוף שבוע 28 להריון, והינו שליש ההריון הארוך ביותר הרי שאורכו 15 שבועות הריון. לאחר השבוע ה-16 בערך, יוכל התינוק לשמוע את נשימותיה וצלילי קולה של אימו וכך להתחבר אליה.

השליש השלישי של ההריון מתחיל משבוע 29 ונמשך עד ללידה, בין שבוע 40 לשבוע 42 להריון בדרך כלל. זהו שליש ההריון הקצר ביותר כיוון שאורכו כ-11 שבועות הריון לערך, תלוי בתאריך הלידה הסופי. שליש זה הינו לעיתים הקשה ביותר מבחינה פיזית אך גם המספק ביותר, כיוון שהתינוק כבר מורגש בברור בתוך הרחם, על המקרר תלויות התמונות הראשונות של בן המשפחה לעתיד מהאולטרא סאונדים הרבים ועם הקשר המתעצם גודלת גם הצפייה לקראת הלידה.

מספר טיפים והפרחות מיתוסים בנושא הריון
בעבר, רק לקראת שבוע 40 להריון ידעו לומר בוודאות מהו מין היילוד, ולעיתים אף רק לאחר שיצא לאוויר העולם.כיום, בזכות שלל הבדיקות וההדמיות תוכלי לדעת מה מין העובר שברחמך כבר בשבוע ה- 16 בערך.בנוסף מעניין לדעת שרוב ההורים סבורים כי התינוק מתחיל לזוז בתוך הרחם רק לקראת שבוע 22 להריון פחות או יותר, כאשר מתחילים להרגיש אותו זז בפועל אך האמת היא שהתינוק זז ברחם אימו כבר שבועות הריון רבים לפני!הסיבה לכך היא שרק בזמן זה הוא גדול דיו על מנת להרגיש אותו עושה כן.

herayon2.jpg
צילום: Hilde Vanstraelen

שבוע 22 להריון הוא זמן טוב לנצל את התקופה לפעילות גופנית וסידורים שדורשים הסתובבות רבה על הרגליים כגון טיולים ארוכים, נסיעות לחו"ל ועוד, לפני שהתינוק יכפיל ואז ישלש את משקלו לקראת תום ההריון. מאז יש לך עוד כ-18 שבועות הריון עד לנקודת המפנה בה התינוק יגיח אל העולם, מהמקום החם בתוך גופה של אימו אל החוץ ושלל הגירויים החדשים שיחוש. מהשבוע ה- 22 ועד אותה נקודת הזמן, התינוק הופך להיות יותר ויותר דומה לבן אדם, מעלה במשקל, מחדד את חושיו, ואף משנה את תנוחת גופו אט-אט עד הנקודה בה יתהפך לחלוטין ויכין את עצמו למסע המרתק אל תחילת החיים.

הלידה מסמלת את סוף המסע המרתק שעברו האם והתינוק כשהתפתחו והשתנו יחד בכדי לאפשר לחיים חדשים לצאת אל אוויר העולם.כעת מתחיל מסע חדש לחלוטין עבור שניהם –המסע אל תוך מערכת יחסים מופלאה וחדשה בין שני אנשים.

המאמר בחסות: http://www.materna.co.il


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: