בי וומן » כתבות » על שולחן הניתוחים

על שולחן הניתוחים 

על שולחן הניתוחים, מדור: רפואה משלימה, ילדים ונוער
פורסם בתאריך: 01/10/2012

לרובכם המקצוע ניתוח התנהגות ודאי לא אומר דבר, או במקרה הטוב מצלצל כמו משהו שקשור לעולם הפארם.
נפגשנו עם גילי יהב, מנתחת התנהגות מוסמכת ומנהלת בית ליאור שבמסגרתו לומדים את הגישה להבין במה מדובר ואיך כל זה יכול לעזור לנו להיות הורים טובים יותר.

מהו ניתוח התנהגות ועל מה מבוסס?
ניתוח התנהגות יישומי, הידוע גם בשם ABA, היא גישה חינוכית המבוססת על עקרונות הפסיכולוגיה ההתנהגותית. בגישה ההתנהגותית, מנתח התנהגות עוסק באיתור וניתוח הקשר בין הסביבה להתנהגות המדוברת וכך בונה תוכנית התערבות לטיפול בה. בניתוח התנהגות אנו מאמינים כי לסביבה יש כוח השפעה על המטופל.
בימים בהם יש שפע של שיטות שונות לחינוך במה נבדלת גישת ניתוח התנהגות מכל היתר?
גישות חינוכיות שונות ממוקדות בילד/ במטופל ומובילות תהליך שינוי הנשען על שיתוף הפעולה של הילד והרצון שלו בשינוי. אנו בניתוח התנהגות מאמינים כי השינוי מגיע מהסביבה המשמעותית של הילד/ המטופל. לדוגמא: במידה ואמא מעוניינת לטפל בשעת השינה של הילד בשעות הערב, יש ביכולתה לעשות זאת גם מבלי לדרוש ברצונו של הילד ודרך שינוי סביבת הבית וחוקיו. הגישה ההתנהגותית מובילה לגישה טיפולית יעילה בה מותאמת תוכנית טיפול אישית לצרכיו הטיפוליים של הילד המתקשה. הקשיים יכולים להיות קושי נקודתי או לקות / תסמונת התפתחותית משמעותית יותר.
להשפיע על התנהגות הילד ללא מערבותו, נשמע מעניין
אנו מאמינים בארגון הסביבה האקולוגית, בתזמון, סדר וכללים ברורים. בדוגמא הנ"ל בהנחה שתקבע שעת שינה ברורה אשר תשמר באופן עקבי לאורך השבוע, לילד יהיה קל יותר להישמע לחוק הבית. בנוסף, אנו דוגלים באכיפת החוקים ועל כן בהנחה שההורים ישימו גבול במקום בו החוק צריך להיאכף אזי הילד יבין עם הזמן כי הכלל הוא חד משמעי ויש להישמע לו. בנוסף, כמו בחיים האמתיים יש לדאוג כי לילד יהיה כדאי יותר להישמע לכלל מאשר להפר אותו. כשנגיע לאיזון כזה- הילד יגיב לכלל שבחרנו, שינה בשעה מסוימת גם אם בתחילת התהליך לא היה "מעוניין" בשינוי.
למי מתאימה הגישה?
הגישה מתאימה לכולם. כל אחד אשר מתחבר לגישה החינוכית יכול ליישם ואף בקלות. הגישה מתאימה להורים ומחנכים אשר מוכנים לקחת את האחריות לידיים ולא מחפשים תירוצים להתנהגויות של הילד המתקשה. הסביבה צריכה לקחת אחריות, להיות מלאים בסבלנות ולהיות עקביים ביישום ההמלצות הטיפוליות.
בארץ מזוהה הגישה כדרך טיפול לילדים עם אוטיזם,מדוע?
הגישה ההתנהגותית, נזכיר שוב שזוהי גישה חינוכית, מזוהה עם הלקות התקשורתית מאחר והמתווה הטיפולי נמצא יעיל בלקויות התפתחותיות. בשנות השמונים של המאה הקודמת מנתחי התנהגות מובילים ערכו מספר מחקרים שבחנו מודל טיפולי ואת היעילות שלו בקידום ילדים עם אוטיזם. המודל הוכח כמוצלח והופץ בכל העולם מאז ועד היום. עקרונות המודל כוללים: התערבות מוקדמת, טיפול יחידני, התאמה אישית של תוכנית הטיפול, טיפול אינטנסיבי לאורך השבוע ועוד.
כיצד נראה הטיפול הלכה למעשה עם ילד המאובחן כאוטיסט?
הטיפול ההתנהגותי מתקיים בסביבה הנוחה לילד ואשר בה הוא ירגיש הבטוח ביותר. בדרך כלל הטיפול מתקיים בחדרו של הילד, בישיבה נינוחה של מטפלת וילד. המטפלת ההתנהגותית מציגה מטלות לימודיות הנראות כמשחקים עבור הילד המטופל ומלמדת את הילד. מטלה לימודית כוללת גם משחקים התפתחותיים שמקדמים את הילד בתחומים בהם הוא חלש יותר. בין לבין המשחקים הילד המטופל מקבל הפוגות מהנות המכילות את שלל הפעילויות שהוא אוהב. הלמידה מתבצעת דרך חוויה, הנאה והצלחה. המטפלת נותנת לילד סיועים ומוודאה שהוא מצליח לרכוש את הידע החדש תוך חווית הצלחה.
6532154.JPG
בגישה ההתנהגותית מאמינים בלימוד מתוך הצלחה (צילום shutterstock)

מה ההבדל בין מנתח התנהגות לבין מטפל התנהגותי?
מנתח התנהגות בונה את התוכנית הטיפולית של המטופל, מדריך את הצוות המטפל, ההורים והצוות החינוכי. המטפל ההתנהגותי נמצא באינטראקציה הישירה מול הילד המטופל, מיישמים את התוכנית הטיפולית ולוקחים חלק בבנייתה.
האם ישנם מחקרים המאששים את יעילות הגישה?
הגישה ההתנהגותית הינה דיסציפלינה מבוססת מחקר אשר מרגע היבדלותה מבססת כל אמירה או המלצה על מחקר מדעי ברור ומקובל בקהילה המדעית. המלצותיהם של מנתחי התנהגות מבוססים על רפליקציה של מידע מחקרי קודם אשר הוכיח יעילות חינוכית או טיפולית. קיימים מחקרים רבים והם ממשיכים להתפרסם בתחומי החינוך והטיפול ברחבי העולם.

מוזמנים לבקר בפורום הורים וילדים

מי הם מנתחי ההתנהגות ועד כמה הגישה נפוצה בישראל?
מקצוע ניתוח ההתנהגות דורש השכלה אקדמאית רלוונטית, לימוד בתוכנית הסמכה, התנסות שטח ממושכת ועמידה בדרישות סף ישראליות ובינלאומיות
ההסמכה הבינלאומית ניתנת מטעם הארגון העולמי לניתוח התנהגות (BACB), לאחר מבחן תובעני.
האם יש ביקוש לטיפול ההתנהגותי בישראל?
כיום, כמחצית מהילדים המאובחנים עם לקויות או עיכוב התפתחותי מעיכוב בשפה ועד אוטיזם מטופלים בגישה ההתנהגותית והיא מובילה גם בקרב ילדים עם חינוך רגיל. הביקוש למטפלים התנהגותיים ולמנתחי התנהגות הוא רב גם על סמך דמוגרפיה המציגה נתונים של אבחון 1:100 וכ- 250 ילדים מאובחנים בשנה.

גילי יהב, מנתחת התנהגות מוסמכת (BCBA) ומנהלת בית ליאור - המרכז ללימוד טיפול התנהגותי (ABA)


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: