בי וומן » כתבות » תסמונת התעלה הקרפאלית כפגיעה בעבודה

תסמונת התעלה הקרפאלית כפגיעה בעבודה 

תסמונת התעלה הקרפאלית כפגיעה בעבודה, מדור: רפואה, דיני עבודה
פורסם בתאריך: 14/11/2012

Cts – carpal tunnel syndrome וכשמה בעברית תסמונת התעלה הקרפאלית, זו היא דלקת כרונית בשורש כפות הידיים, נגרמת עקב לחץ על עצב מדיאני בשורש כף היד.

התסמונת מתבטאת בכאבים, נימול, דקירות, זרמים בכף היד, תחושה כבדה ועייפה של הידיים, חולשה, קושי באחיזת חפצים, התופעות עלולות להופיע גם בלילה, לעיתים יש אף השפעה וכאבים בכתפיים.
ישנן סיבות רבות להופעת תסמונת התעלה הקרפאלית, למשל : הריון, סכרת, גנטיקה ועוד, אך שכיחה התסמונת בהופעתה בקרב אנשים שמפעילים לחץ וכוח עם כפות הידיים.
תסמונת התעלה הקרפאלית יכול שתוכר כפגיעה בעבודה וזאת על ידי הכרה כמחלת מקצוע או על פי תורת המיקרוטראומה.

מחלת מקצוע
רשימת מחלות המקצוע הינה רשימה סגורה בתוספת לתקנות הביטוח הלאומי, וכדי שתסמונת התעלה הקרפאלית תוכר כמחלת מקצוע נדרש מצב של דלקת בגידים או במקומות חיבור של שרירים לעצמות בכף היד או במרפק או מצב של שיתוקים עצביים שנגרמים על ידי לחץ ממושך על העצב / מחלת פרקים / שרירים / כלי דם / עצבים של הידיים שנגרם עקב שימוש ממושך בכלי עבודה רוטטים.
עובדים (שכירים או עצמאיים) אשר עוסקים בעבודות המחייבות תנועות חוזרות ונשנות וחד גוניות ברציפות של האצבעות, כף היד או המרפק יכול שיוכרו על ידי הביטוח הלאומי כפגיעה בעבודה, למשל : שימוש רב במקלדת, שימוש רב במברגה, שיוף, ליטוש יהלומים, עקרות בית, ספרים, תכשיטנים, נגרים, מפעילי כלי עבודה, נהיגה בשטח והחזקת הגה של משאית שרוטט, עבודה עם חומרים קפואים שעות רבות ועוד...
0002804210qq-849x565.jpg
עובדי כפיים נמצאים בסיכון גבוה יותר (תמונה: photl.com)

ההכרה כמחלת מקצוע דורשת הוכחה שהתסמונת התעלה הקרפאלית פרצה עקב תנאי העבודה ואופי העבודה, עבודה מאומצת של כפות הידיים. יש להוכיח קשר סיבתי בין תחום העבודה לבין הופעת התסמונת.
עובדים שסובלים מתסמונת התעלה הקרפאלית אך אינם נכנסים להגדרה המדויקת והמאוד ספציפית של מחלת המקצוע יכולים לפנות למסלול נוסף המאפשר הכרה כפגיעה בעבודה, תורת המיקרוטראומה.

למעבר לפורום מימוש זכויות רפואויות לחץ כאן

תורת המיקרוטראומה
תורה זו הכניסה בגדרה עובדים רבים שחלו בתסמונת התעלה הקרפאלית, שבמהלך עבודתם עושים שימוש רב וחד גוני על ידי פעולות חוזרות ונשנות בידיהם ובמרפקיהם.
על פי תורת המיקרוטראומה, ניתן להכיר כפגיעה בעבודה של עובד שבמהלך עבודתו נפגע על ידי פגיעות זעירות של תנועות חוזרות ונשנות באופן תכוף, שכל אחת מהן הסבה נזק זעיר עד להצטברות של נזק ממשי - תסמונת התעלה הקרפאלית שפוגעת בכושר עבודתו של הנפגע.
לאחר ההכרה בתסמונת התעלה הקרפאלית כפגיעה בעבודה, יזומן הנפגע לוועדה רפואית שתקבעה את דרגת הנכות בעקבות הפגיעה. דרגות הנכות נעות בין 5% לשיתוק חלקי במצב קל עד ל – 60% לשיתוק מלא.
ישנה חשיבות מרובה בפניה לעורך דין הבקיא בתחום כדי לבחון האם קיימת תשתית עובדתי שמתאימה לתביעת פגיעה בעבודה בעקבות תסמונת התעלה הקרפאלית.

כותבת המאמר : עו"ד אימבר גולן פרטוש, מנהלת פורומים בנושא הביטוח הלאומי ומימוש זכויות רפואיות, בעלת ידע נרחב בתחום.


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: