בי וומן » כתבות » סוכרת- כל מה שרציתם לדעת

סוכרת- כל מה שרציתם לדעת 

סוכרת- כל מה שרציתם לדעת, מדור: רפואה
פורסם בתאריך: 21/12/2012

סוכרת הינה אחת המחלות הנפוצות בעולם המערבי והיא למעשה מחלה מטאבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז (סוג של חד סוכר) בדם ובשתן. (ולכן נקראת בלטינית diabetes mellitus= שתן מתוק).

ישנם שלשה סוגי סוכרת מוכרים:
1. סוכרת נעורים- נקראת גם סוכרת TYPE 1 . בעבר הייתה מוכרת בעיקר אצל ילדים ובני נוער . סוכרת זאת נגרמת עקב פגיעה אוטואימונית (בה הגוף תוקף את עצמו ללא סיבה ידועה) בתאי בטא של הלבלב. פגיעה זאת יוצרת מצב בו הלבלב לא מצליח לייצר די אינסולין כדי למנוע היפרגליקמיה (רמה גבוהה של סוכר בדם)
2. סוכרת - TYPE 2 - סוג זה היה מוכר בעבר בעיקר אצל מבוגרים אולם עם העלייה בהשמנה והירידה בשמירה על הלייף סטייל מתקדמת המחלה גם בקרב צעירים. סוכרת מסוג זה נגרמת על ידי מצב שבו האינסולין מיוצר ומופרש על ידי הלבלב אולם התאים בגוף מפתחים אליו תנגודת.
3. סוכרת הריונית- סוכרת הנגרמת עקב שינויים הורמונליים אצל כ 3% מההריוניות. לעיתים סוכרת בזמן הריון תנבא סוכרת 2 TYPE אצל כ50% מהנשים שלקו בה במהלך הריונן.

לכל סוגי הסוכרת מאפיינים מאוד דומים (הפרעה בייצור אינסולין או בקליטתו בתאים). לכולם סימפטומים דומים ובעיות רפואיות פוטנציאליות דומות אולם הסיבה להתפרצות כל אחת מהמחלות והטיפול בכל אחד מהסוגים יהיה שונה.
רוב התסמינים קשורים למעשה בנוכחות סוכר בדם היוצר בעיות שונות מאחר והוא נתפס לחלבונים או לתאים לחיוניים ופוגע בהם.

תסמינים לטווח קצר
1. ריבוי שתן- הכליות מפרישות נוזלים רבים כדי למהול את 2. ריכוז הסוכר
3. צימאון קיצוני
4. ירידה במשקל- עקב פירוק חלבונים ושומנים
5 .תחושת רעב
6. בחילות
7. זיהומים
8. נוירופתייה- בעיות עיצביות
תסמינים וסיכונים לטווח ארוך
1. טרשת עורקים
2 .בעיות כליות
3. בעיות בגפיים
4. מחלות הקשורות לעקה על תאי דם לבנים ולכן זיהומים או 5. רגישות יתר למחלות
6. פגיעה עצבית ברשתית העין
7. סיכון למחלות לב

מהי סוכרת סמויה ומהו התפקיד שלנו?
סוכרת סמויה (נקראת גם גבולית או IGT) הינה למעשה שם לסוכרת בשלב ביניים, מעבר בין היות אדם בריא ובין היותו חולה במחלה.
בבדיקת דם רגילה לאיתור סוכר לא ימצאו ערכים יוצאי דופן ויש לבצע בדיקות נוספות כמו העמסת סוכר ואחרות כדי לאתר ולדייק באבחון.
1/3 מהלוקים בסוכרת סמויה ילקו בסוכרת בהמשך חייהם. 1/3 מהלוקים בה ישארו בריאים עם שמירה על הרגלים נכונים והתנהגות בריאה.
שלב זה מאפיין אנשים רבים שרובם לא מודעים לקריטיות שבה הם נמצאים ולחשיבות אורח החיים שלהם.

טיפול בסוכרת
ראשית יש לדאוג מידית לאיזון רמות הסוכר. אחד המדדים העיקריים למעקב אחרי רמות הסוכר הוא ערך ההמוגלובין המסוכרר (HbA1c) שמשמעותו כמה מההמוגלובין קשור לסוכר. ככל שערך זה יורד (ויהיה נמוך מ7%) משמע שהסוכרת בשליטה.
שימוש בתכשירי אינסולין למיניהם יעשה בהתאם לצורך הרפואי ובהתאם להנחיות רופא ודיאטנית קלינית. שימוש במזרק אינסולין יעשה גם הוא בסוכרת TYPE 1 ולפי הצורך. היום קיימים פתרונות חדשניים של הזרקות אינסולין דרך משאבה קבועה המאפשרות שליטה רצופה ברמות הסוכר.
פעילות גופנית- מחקרים מראים כי פעילות גופנית בפרט, ושמירה על אורח חיים בריא בכלל עשויים להפחית שימוש בתרופות לחולי הסוכרת. אם מדובר על סוכרת סמויה, גבולית אז בהרבה מהמקרים פעילות גופנית ושינויי תזונה לבדם עשויים למנוע את התפתחות המחלה ויש לקחת את המידע הזה בשתי ידיים ולהפוך אותו למעשים.
פעילות גופנית יומיומית הינה אידיאלית כמובן אולם גם אם תתחילו מפעמיים בשבוע לחצי שעה כל פעם יצאתם משוכרים.
איזון כולסטרול LDL ו HDL הינו חייב להיעשות גם כן אם בטיפול תזונתי ואם בטיפול תרופתי מאחר וחולי סוכרת נמנים עם אוכלוסייה מיועדת לכולסטרול גבוה שעלול להוביל למחלות כליליות ולמחלות לב.

תזונה
מאחר ומדובר במחלה עם אספקט גבוה מאוד על רמות סוכר בפרט ועל פחמימות בכלל יש חשיבות גבוהה מאוד לאורח החיים בכלל, לפעילות גופנית ולשמירה על משקל תקין וכן באופן ברור מאוד לתזונה.
מאחר וסוכרת מסוג 2 נגרמת כאמור בגלל יכולת תינגודת של הגוף ותאיו להגיב לאינסולין- ניתן לעיתים- באמצעות תזונה מותאמת ופעילות גופנית לסייע לגוף להפחית את התנגודת ולהקל על הגוף בקליטת האינסולין מהלבלב.

המלצות
ראשית: להיות במעקב דיאטנית קלינית ורופא כדי לקבל הנחיות מותאמות אישית. לכל אחד יש משקל יעד משלו וממדי גוף שונים ובהתאם לסוג המחלה ואופייה ניתן יהיה לייעץ באופן אישי על הטיפול התומך, התזונתי הטוב ביותר.
שנית: במידה והמחלה מתאפיינת בעודפי שומן ומשקל יש לדאוג לאזן אותם. תזונה מופחתת שומן, דיאטה בה כמות הפחמימות מחושבת ושקולה ומבוססת בעיקר על פחמימות מלאות ולא פחמימות פשוטות.
סיבים תזונתיים: סיבים מאפשרים, מעבר להרבה יתרונות נוספים שלהם כמו הפחתת עצירות למשל, ספיגה איטית יותר של פחמימות ושחרור איטי יותר של גלוקוז לתאים. חשוב לדאוג כי המזון אותו אוכלים יהיה עשיר בסיבים כאלו.
תוספי תזונה: B12- ויטמין זה, שספיגתו נעשית בקיבה באמצעות חלבון אינטרינזי הוא ויטמין אשר נמצא במזונות מן החי בלבד.
מאחר וחולי סוכרת נוטלים תרופות שונות שפוגעות בחלבון האינטרינזי- נפגעת לרבים מהם ספיגת הויטמין בגוף והוא עלול להיות אצלם בחוסר. לחולי סוכרת מומלץ ליטול תוסף ויטמין B12 בכפוף כמובן, להנחיית רופא ולבדיקת דם באופן יומי. ויטמין B12 בטבלית מציצה מתחת ללשון תיצור ספיגה יעילה שלו למחזור הדם מבלי לעבור דרך הקיבה ומערכת העיכול.
ויטמין D: ויטמין D בעבר היה ידוע כויטמין חיוני לצפיפות העצם והשלד ואולם היום מחקרים מראים קשר בינו לבין מחלות אוטואינמוניות. חולי סוכרת ברוב המקרים יחסרו בויטמין זה ויצטרכו גם הם- מינון יומי לשמירה על איזונו ועל בריאות אופטימלית באמצעותו. ויטמין די בטבליות ללעיסה יומיומיות יכול להקל על הקומפלינס וליצור חווית נטילה טעימה ונעימה.
חילבה: חילבה הינו סיב תזונתי יעיל הידוע ברפואה העממית כמאזן סוכר בדם. מעצם היותו סיב תזונתי הוא יוצר ספיגה איטית של סוכר לתאים ומאפשר איזון ברמותיו. יש לבחור בסיב בתמצית או בכמוסות. שימו לב שבכמוסות בדך כלל אין רייח אופיני לצמח ולכן הן יוצרות נטילה נעימה יותר. בחרו כמוסות עם ריכוז חומר פעיל מקסימלי.

באדיבות רוני גוטליב דיאטנית קלינית Bs.c Nutrition ומנהלת מחלקת הסברה רפואית בחברה פלוריש


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: