בי וומן » כתבות » ברית מילה כירורגית

ברית מילה כירורגית 

ברית מילה כירורגית, מדור: רפואה, לידה
פורסם בתאריך: 31/01/2013

מה גורם לנו האימהות לחוות חרדה מרגע שנולד לנו בן זכר? האם ניתן לשנות את דעתנו לגבי ברית מילה מסורתית? מה לגביי סוגיית הכאב והסבל לתינוק? האם אנו כופים והטקס הפרימיטיבי שלעיתים מסוכן ומזיק?

מילת נקבות כבר נאסרה לפני שנים בחוק פדרלי מיוחד, מילת הזכרים ידועה במיוחד כמנהג יהודי בן יותר משלושת אלפים שנים, למרות שהמילה המקראית הייתה מוגבלת לכריתת חלקה הבולט של העורלה מעבר לעטרה בלבד. הטקס קיבל את צורתו הנוכחית רק במאה הראשונה לספירה. במאות ה-19 וה- 20.
רופאים בריטיים ואמריקאים ייחסו בעיות מוסר ובריאות רבות לעורלה, הבעיות "לתועבות הללו כביכול התפרשה במילה של זכרים ונקבות כאחד. הרפואה האמריקאית המודרנית זנחה את מילת הנקבות, אבל מילת הזכרים הוצעה כמרפא למחלות אופנתיות יותר זיהומים בדרכי השתן, מחלות מין, סרטן הפין, סרטן הערמונית, סרטן צוואר הרחם ואיידס.
העורלה, שלא כמו העטרה, בדומה לשפתיים ולקצות האצבעות, רגישה למגע קל, לכאב, לחום ולקור. העטרה וגוף הפין זוכים לרגישות רבה הודות לעורלה. העורלה היא חלק חשוב מן המנגנון החושי של הפין ומן המערכת החיסונית שלו, למרות זאת תומכי מילת הזכרים מחשיבים את העורלה כפיסת עור חסרת חשיבות, ששום מידה של ידע לא תהפוך אותה לבעלת ערך.
נתאר את מבנה הפין הטבעי ואת ההליך המתרחש בטקס ברית המילה הפריעה, החיתוך ומציצת הדם. הליך המזכיר את ימי הביניים? נסקור את הסיכונים הכרוכים בביצוע ברית מילה וננפץ את המיתוסים אודות מיומנותם המופלאה של מוהלים.

המלצות מעשיות לגבי האופן שבו יש לבצע ברית מילה כירורגית ע"פ דר' קידר מומחה בכיר בכירורגית ילדים:
*בתנאים סטריליים תחת הרדמה אזורית ע"י כירורג ילדים או אורולוג מנוסה.
*רצוי לבצע את ברית המילה ביום השמיני או לאחר מכן כמה שיותר מוקדם אלא אם כן יש התווית נגד רפואית.
*התייחסות אתית של הורים מתוקף האחריות שלהם לבנם ובדיקת אופן ההליך המתאים לרך הנולד.
*המנתח חייב לעדכן את ההורים בפרטי התהליך שעומד הנולד לעבור ובטיפול שלאחריו.
עוד מוסיף דר' קידר, מומחה בכיר לכירורגית ילדים בית החולים דנה:
בהיבטים מעשיים ההורים הם המחליטים על ביצוע הברית בטרם הלידה המנתח אינו משפיע כלל על החלטתם למהול, לפי המסורת היהודית יש לבצע ברית מילה, חשוב לזכור כי קיימות התוויות רפואיות למילה וכי יש בה יתרונות בריאותיים ברית המילה (circumcision) קיימת כבר כ- 6000 שנה במסורת היהודית והמוסלמית. תועלת רפואית הוכחה מאוחר יותר כאשר מצאו השפעה חיובית אצל נימולים על ירידה משמעות בתחלואה ממחלות מין ו AIDS. ירידה בזיהום בדרכי השתן, סרטן העורלה מחלה נדירה אך נובעת ממעבר זיהום כרוני בחלל העורלה, מחקרים הוכיחו ירידה בסרטן איבר המין הגברי וסרטן צוואר הרחם אצל בני זוג שהבעל נימול, שלוש עובדות נפרדות באוגנדה, קניה ודרום אפריקה על יותר מ10.000 גברים שוב הוכיחו שמילה מורידה ב60% סכנה בהדבקות מAIDS.

השיקולים בעד מוהל: אלו המעדיפים מסורת דתית מעל סטריליות ונוחות כיוון שמוהל לא מרדים, אלא נותן למצוץ יין, החיתוך ללא שדה סטרילי, מהיר יותר, עם פחות סטרס לתינוק( באופן היחסי של מהירות הפרוצדורה). כאן חשוב לדעת שבבחירת מוהל ספציפי צריך לקחת בחשבון שיש לו ניסיון רב ותוצאותיו טובות.
השיקולים בעד ברית מילה כירורגית: רוב חברות ביטוח רפואי בארצות הברית מכסות עלות מילה במסגרת בית חולים, בית משפט בברלין פסק שברית מילה חוקית רק אם מתבצעת ע"י רופא ולא לפי מסורת דתית. בשוודיה מ2001- יש דרישה לבצע מילה תחת הרדמה בנוכחות רופא או אחות. עם הרדמה מודרנית התינוק אינו סובל והפרוצדורה אינה מכאיבה יותר מחיסונים ראשוניים לאחר לידה או לקיחת דם מעקב תינוק, אוסטריה הצטרפה לאיסור על ניתוחים, ארצות הברית במקום שני לאחר ישראל לפיה אחוז אוכלוסיית בנים נימולים וברית מילה היא אחת הפרוצדורות כירורגיות הבטוחות, סיבוכים אכן קיימים לפי איגוד הרופאים האמריקניים אך יש שני מקרי מוות למיליון מקרים מילה
בעד בית חולים: אלו שעברו ברית מילה בבית חולים מאמינים שמוסד רפואי הינו מקום אופטימלי לניתוח מילה, ארגון רופאי ילדים בארצות הברית ממליץ על ביצוע ברית מילה תחת מתן חומרי הרדמה (מקומית או כללית) אם משהו מסתבך כדימום, דמם או זיהום, לבית חולים יש אמצעי טיפולי שאין למוהל שנעלם כדקות ספורות לאחר מילה.
מתנגדי מילה: מנמקים על נזק לגוף התינוק והתערבות אכזרית, על ירידה בתענוג מיני. לעומת זאת יש עבודות רבות המראות שיפור תענוג ביחסי מין לאחר מילה לאחר תקופה של החלמה מלאה באלו שעברו מילה בגיל מבוגר, לאחר שבניו יורק 11 תינוקות נדבקו בהרפס במהלך ברית מילה דתית, הצרה של פתח השופכה, שגורם לשתן לצאת באופן לא רגיל. סיבוך אחר יכול לגרום לתוצאה קוסמטית לא יפה של עודפי עורלה; זה קורה ב-5% מכלל הנימולים, הרשויות עובדות על חוק מסדיר בנושא הסיבוכים כמו דימום לא נדירים, רוב הסיבוכים קשורים לחיתוך לא נכון, אם נשאר עודף עורלה, הדבר גורם להידבקות עורלה לראש איבר המין והצטלקות. חיתוך עמוק מידי גורם לעיוות איבר המין לא מעט מקרי תיקון ניתוחי של עיוות אבר המין רואים במחלקה אורולוגית ילדים ידוע גם על מקרי זיהום לאחר מילה. עדיין לא ברור עד כמה סובל התינוק מכאב החיתוך ידוע היטב שפרוצדורת מילה כואבת מאוד.
תיקון לברית דמים: במהלך ההיסטוריה נעשו ניסיונות שונים ליצוק תוכן למושג הצדק. למשל, בלשון המקרא "צדק" ו"צדקה" הם מושגים נרדפים בעלי הוראה אחת, ומשמעותם התנהגות לפי "מידת הדין" יותר הורים צעירים נמנעים מלהביא את ילדיהם "בבריתו של אברהם", כפי שקרוי תהליך המילה. רתיעה ממה שנראה כהתעללות בחסרי ישע, חולשת הנימוקים הרפואיים ונכונות גדולה יותר להתייצב מול הרוב הצייתן, האם אני מסוגל/ת לעולל את זה לבן שלי? לפי רוב ההשערות בעשור האחרון בין אחוז אחד לשניים מכלל התינוקות הישראלים היהודים אינם עוברים מילה, ו ד"ר אבשלום זוסמן-דיסקין, אחד ממתנגדיה של ברית המילה שייסד את ארגון "בן שלם", ארגון הנאבק בברית המילה, מספר שבכל שנות המאבק שלו במילה קיבל רק פעם אחת תגובה קשה. ב-99', לאחר שהגיש עתירה לבג"ץ נגד מילה בטענה שהיא מפרה את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, את האמנה לזכויות הילד ואת הדין הפלילי. המרחב הביא בשורה נוספת מילת רופא. כשקוראים על תהליך המילה, מבינים שזהו הניתוח הכירורגי היחיד בעולם שבני אדם עוברים ללא הרדמה. שיטוט מעמיק מלמד גם על הכאב שכרוך בהליך המילה, מה שמביא הורים חילונים בישראל להעדיף את המילה בהרדמה, שמתבצעת אצל רופא המיתוס שלפיו למוהלים יש יותר ניסיון מאשר לרופאים אינו מדויק. היום שליש מהמילות נעשות על ידי רופאים.

באדיבות ד"ר קידר מומחה בכירורגיית ילדים www.drkeidar.co.il


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: