בי וומן » כתבות » חסכון בקצות אצבעותייך

חסכון בקצות אצבעותייך 

חסכון בקצות אצבעותייך, מדור: כסף והשקעות
פורסם בתאריך: 31/12/2013

חיסכון בהוצאות משפחתיות מתחיל בשינוי הרגלים. ראשית, כדאי לזכור כי החיסכון הוא פונקציה של השקעת זמן ומאמץ. אי אפשר לצפות לחיסכון משמעותי במידה ומתעצלים לבצע בדיקות, השוואות מחירים וכדומה. יש לערוך רשימה מסודרת של הוצאות והכנסות משפחתיות, לבדוק היכן ניתן להדק את החגורה ולברר האם יש אלטרנטיבות משתלמות יותר. שנית, החיסכון מחייב את כל בני הבית ללא יוצא מן הכלל. גם ילדים קטנים ובני נוער יכולים להירתם למאמץ המשפחתי ולהבין כי את פירות החיסכון ניתן יהיה לראות רק בטווח הרחוק.

יש להפריד בין הוצאות משפחתיות קבועות לבין מותרות. חשמל, מים, ארנונה או מיסים הם חלק בלתי נפרד מההוצאות הקבועות של המשפחה. הדרך לחסוך את ההוצאות הללו היא להשתמש בחשמל בצורה נכונה, להימנע מבזבוז של מים ולברר לגבי הטבות בארנונה. מנגד, יש הוצאות לא צפויות הנחשבות מותרות. את ההוצאות הללו ניתן לחסוך בעיקר בעזרת הגברת המודעות: שימוש באתרי אינטרנט לצורך השוואת מחירים, התייעצות עם חברים ובני משפחה ובעיקר איסוף מידע. מודעות באה לידי ביטוי בחיסכון ומאפשרת התנהלות כלכלית נכונה גם בתוך התא המשפחתי.

שינוי מסלול משכנתא והגדרת סדר עדיפויות
במקרים רבים החיסכון בהוצאות משפחתיות מגיע מתוך פעולות דרמטיות, כמו לדוגמא שינוי מסלול משכנתא. בסופו של דבר, ההוצאות על משכנתא תופסות נתח גדול מאוד מהתקציב המשפחתי. מומלץ לבדוק אחת לתקופה מסוימת אפשרות לשינוי מסלול משכנתא ומעבר אל מסלול עם ריבית משתלמת יותר. לא צריך להיות גאון פיננסי או רואה חשבון על מנת לערוך בדיקות מן הסוג הזה - התייעצות עם אנשי מקצוע, בדיקת החשבונות ברמה החודשית ופינוי זמן יבטיחו ניצול אידיאלי של מסלולי משכנתא בריבית אטרקטיבית.

איזון בתקציב המשפחתי נובע מצמצום בהוצאות ומאפשר גם הגדלה במרכיב החיסכון. מומלץ להגדיר מראש את היעד ואת סדר העדיפויות של המשפחה, ולהחליט אילו הוצאות חשובות יותר מאחרות. יש משפחות המעדיפות להשקיע בחינוך, תרבות ומזון בריאות לעומת אחרות המקפידות על חיסכון לעתיד. חשוב לזכור כי לכל משפחה סדר עדיפויות משלה ולכן אין פתרון אובייקטיבי אחד בלבד.
43935430100159964087445.jpg
אין צורך להתרגל להוצאות קבועות גבוהות ומיותרות מבלי לפעול להפחתתן (צילום: shutterstock)

מהקל אל הקשה
על פי מחקרים שבוצעו בארץ ובעולם, אפשר לחסוך 20%-30% מההוצאות מבלי לפגוע ברמת החיים. כדאי להתחיל בצמצום פשוט ולעבור אל צמצומים מורכבים ומחייבים יותר, עד שמגיעים אל יעד הקיצוץ המוגדר מראש.

לסיכום, במהלך סריקת ההוצאות המשפחתיות יש להבחין בין הוצאות שניתן לבטל לחלוטין, הוצאות שניתן לצמצם על ידי צריכה מופחתת והוצאות שניתן לחסוך בהן על ידי רכישת הרגלי צרכנות נכונה. בנוסף, אין צורך להתרגל להוצאות קבועות גבוהות ומיותרות מבלי לפעול להפחתתן. לדוגמה, במידה והמשפחה משלמת ריבית גבוה מדי על המשכנתא, היא יכולה לבדוק אפשרות לשינוי מסלול וכך לחסוך מאות שקלים בחודש באופן מיידי.


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: