בי וומן » כתבות » התמודדות עם הריון לא רצוי

התמודדות עם הריון לא רצוי 

התמודדות עם הריון לא רצוי, מדור: הריון
פורסם בתאריך: 01/01/2014

נכנסת להריון לא רצוי? לא נעים אבל בהחלט קורה גם כשנוקטים בכל אמצעי הזהירות. כדאי שתדעי מהן הדרכים לביצוע הפסקת הריון ומהי הפרוצדורה בנושא זה. מידע חשוב שכל אחת צריכה לשמור בתקווה שלא תזדקק לו.

זה הסיוט שכל נערה ואישה חוששת ממנו: קיימת יחסי מין ומשהו נדפק בדרך: הגלולות לא פעלו, הקונדום נקרע, והנה את מוצאת את עצמך בהריון ממש לא רצוי ולא מתוכנן. כעת לא יעזרו רגשות אשם או הטחת האשמות ובטח שלא פאניקה. למרבה המזל יש היום דרכים מהירות ויעילות להפסיק הריון וייתכן מאוד שבעוד שבועיים כל זה כבר יהיה מאחורייך. אז מה עושים כשנכנסים להריון לא רצוי ומה בדיוק אומר החוק בישראל בנושא זה?

הפלות בישראל
הפלה מלאכותית הינה הפסקת הריון בצורה יזומה על ידי התערבות אנושית. בישראל נערכות מדי שנה כ-20 אלף הפלות. על פי החוק בישראל יש צורך לקבל אישור מועדה להפסקת הריון על מנת לאשר את ההפלה. לוועדה ישנם קריטריונים קבועים בחוק שעל פיהם היא מחליטה האם לאשר את ההפלה. אחד מהקריטריונים האלה הוא גיל נמוך מ-17 וקריטריון נוסף הוא הריון הנובע מיחסים שמחוץ לנישואין. ומה עושות נשים נשואות שהרו בצורה לא מתוכננת? קריטריון נוסף מאפשר לאשר הפלה אם יש חשש שהמשך ההיריון או הלידה יגרמו לאישה נזק גופני או נפשי. בישראל פועלות למעלה מ-70 ועדות להפסקת הריון הפזורות בבתי חולים ובמרפאות פרטיות.

מהן הדרכים לביצוע הפסקת הריון?
קיימות שתי שיטות להפסקת הריון: השיטה הראשונה היא ניתוח שאיבה הנפוץ בשם גרידה והשנייה היא הפלה באמצעות כדורים. למרות שבמבט ראשון נראה שעדיף לעשות הפלה בכדורים לשתי השיטות ישנם יתרונות וחסרונות שחשוב להיות מודעים אליהם לפני שמחליטים באיזו דרך לבחור. כיצד פועלת כל אחת מהשיטות?

a-kj-laejgs112559.jpg
חשוב לציין שהפלה באמצעות כדורים אפשרית רק עד השבוע השביעי של ההיריון (צילום: shutterstock)

הפלה על ידי ניתוח
פעולת השאיבה היא ניתוח כירורגי הנעשה בחדר ניתוח תחת הרדמה שבמהלכו מרחיבים את צוואר הרחם ומחדירים מעין צינורית השואבת את תוכן הרחם באמצעות וואקום. בעבר הניתוח היה מתבצע על ידי גירוד רירית הרחם אולם כיום כמעט ולא נעשה שימוש בשיטה זו להפסקת הריון ורוב הניתוחים נעשים על ידי שאיבה, מה שמקטין משמעותית את הסיכון לפגיעה ברחם. למעשה הסיכונים כיום בביצוע גרידה הינם נדירים ומועטים ומדובר בפרוצדורה די פשוטה ומהירה. לאחר הניתוח האישה נשארת להתאוששות ומעקב של מספר שעות ואז משתחררת לביתה. ייתכנו כאבים ודימומים נרתיקיים בימים שלאחר הניתוח.

הפסקת הריון בכדורים
שיטה זו הנה חדשה יחסית והיא מבוססת על נטילת כדורים המכילים הורמונים. מדובר בשני כדורים שנלקחים בהפרש של יומיים ולכל אחד מהם תפקיד שונה: הכדור הראשון נקרא מיפג'ין ותפקידו לנטרל את פעילות הורמון הפרוגסטרון החיוני לקיום ההיריון ובכך בעצם לגרום להפסקת תהליך ההיריון. את הכדור לוקחים במרפאה בהשגחת רופא ולאחר שעתיים משתחררים הביתה. לאחר 48 שעות יש לחזור לרופא לקבל את הכדור השני - הציטוטק, שתפקידו לגרום לרחם להתכווץ ולפלוט את תוכנו. לאחר השגחה של מספר שעות האישה משתחררת לביתה ועליה לחזור לאחר שבועיים לבדיקת אולטראסאונד כדי לוודא שהרחם התרוקן כליל. השיטה התרופתית לביצוע הפלה מלווה בדימומים ובכאבים דמויי וסת שצפויים להימשך כשבוע-שבועיים.

חשוב לציין שהפלה באמצעות כדורים אפשרית רק עד השבוע השביעי של ההיריון. מי שנמצאת בתחילת הריון ומתלבטת בין השיטות כדאי שתבחן היטב את היתרונות והחסרונות שבכל שיטה ותבחר מה מתאים לה. נשים רבות חוששות מניתוח ולכן נוטות לכיוון השיטה התרופתית אולם צריך לקחת בחשבון ששיטה זו ארוכה יותר בהשוואה לניתוח, וכן שלעתים רחוקות היא אינה מצליחה במאה אחוז ונשארים שרידים ברחם, ואז שבכל מקרה צריך לעשות גרידה.

היכן עושים הפלה?
הפסקת הריון ניתן לבצע בבתי חולים או במרפאות פרטיות. כאשר ההפלה מתבצעת במרפאה פרטית ניתן לבחור את הרופא שיבצע את ההפלה, מה שלא קיים בבית חולים ציבורי. מי שעומדת בקריטריונים מסוימים כמו גיל צעיר מאוד או הריון שנבע מאונס פטורה מתשלום עבור ההפלה והיא ממומנת על ידי משרד הבריאות. בנוסף קיימים ביטוחי בריאות שונים שמסבסדים את ההפלה. בנוסף לתשלום עבור ההפלה קיים תשלום נוסף לוועדה להפסקת הריון שאינו כלול הסל הבריאות אולם לעתים הוא יוחזר על ידי קופת החולים. בסך הכול מדובר בעלות כוללת ממוצעת של כ-1,800 עד 3,500 ש"ח, תלוי בגורמים שונים כמו שיטת ההפלה (הפלה בכדורים זולה יותר) וכן המקום שבו היא מתבצעת.

למרבה הצער, למרות השתכללות האמצעים למניעת הריון עדיין קורות תקלות ונשים נכנסות להריון לא רצוי. חשוב לנקוט בכל אמצעי הזהירות כדי למנוע מצב זה אולם אם קרה ונכנסת להריון לא רצוי ואת מעוניינת להפסיקו אין צורך להילחץ ופשוט צריך לפנות לרופא הנשים ולבחור בדרך המועדפת לביצוע הפלה.

נכתב על ידי הפורטל הרפואי להפסקת הריון בטוחה


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: