בי וומן » כתבות » השיפצת וגם ירשת?

השיפצת וגם ירשת? 

השיפצת וגם ירשת?, מדור: עיצוב הבית, דיני משפחה
פורסם בתאריך: 23/03/2014

משפטנים: נשות מיליונרים החלו לעסוק בעיצוב פנים – כדי לתפוס חזקה על דירות בעליהן.

לדברי עו"ד אבי גפן, העוסק רבות בניהול סכסוכי גירושין של העשירון העליון – החלה לאחרונה צומחת מגמה חדשה – השתלמות של נשות מיליונרים, וגם של פילגשים – במקצועות של עיצוב פנים וקבלנות שיפוצים.
לדברי עו"ד גפן, הפסיקות האחרונות של בתי המשפט למשפחה בישראל, אשר קבעו כי יש לשייך נכסים של בעלים לפני החתונה לנשותיהם - אחראיות על הטרנד החדש.
לדברי עו"ד גפן, בתי המשפט בחנו לעומק את תרומתה של האישה לנכס המגורים שהביא הבעל עם החתונה, וכאשר נמצאה תרומה כזו, אפילו אם אינה משתווה כלל לתרומתו החומרית של הבעל לרכישת הנכס – נקבע כי לאישה יש זכות למחצית משווי הנכס.
כמו כן, החלו בתי המשפט לבדוק האם האישה עשתה שימוש בנכס אותו רכש הבעל - כמנהג בעלים. במקרה כזה, פסקו חלק לא מבוטל מהשופטים, שהדירה שייכת לאישה במידה שווה, מפני שבני הזוג נהגו בה כרכוש משותף.

מהו מנהג בעלים? כל שיפוץ של הבית, שיפוץ השירותים, רכישת מטבח חדש, הרחבה של הנכס או סגירת מרפסת – עשויות להיחשב כמנהג בעלים, אם האישה היא שיזמה אותם – גם אם בפועל, המימון לכל הפעולות הללו יצאו מכיסו של הבעל.
לדברי עו"ד אבי גפן, הפסיקות האחרונות בבתי המשפט למשפחה, המעבירות נכסים לנשים, נכסים שבעבר לא היה כל עוררין על כך שהם שייכים לבעל - גורמות לכך שיותר ויותר בעלים פונים לסעדו של בית הדין הרבני, ומבקשים כי יכריע בנוגע לחלוקת הרכוש.
כמו כן, טוען עו"ד גפן, רבים מהבעלים שמחזיקים נכסים מלפני החתונה, פונים כעת לעורכי דין על מנת שאלה ינסחו הסכמי ממון חדשים, וזאת שנים לאחר החתונה, ובהם יירשם כי לאישה לא מגיעות זכויות בנכסים שבבעלות הבעל.
על המהפכה בחלוקת הרכוש בין בני זוג מתגרשים, והתופעות שהיא יוצרת בשטח – בכתבה הבאה.

כיצד עשויה להתבטא תרומתה של אישה לנכס שהביא הבעל? לדברי עו"ד גפן, עד היום היא יכלה להתבטא בפשטות - בהשתתפות בתשלום המשכנתא, וזאת אפילו ע"י עבודה חלקית בשכר נמוך המשתלם אל החשבון המשותף - ושממנו משולמת המשכנתא.
אך מפסיקות אחרונות בבתי המשפט למשפחה בישראל עולה, כי כאשר הבית כולו נקנה על ידי הבעל, וכבר אין צורך במשכנתה על מנת לרוכשו, יכולה האישה בכל זאת לזכות במחצית משוויו, וזאת, בין השאר, בכך שהיא נוהגת בנכס כמנהג בעלים, אם על ידי הרחבתו, ואם על ידי שיפוצו מחדש.

gka-elkhg-a001358083q0937.jpg
כל שיפוץ ביוזמת עלול להיחשב כמנהג בעלים (צילום: franky242, אתר FreeDigitalPhotos)

לדברי עו"ד אבי גפן, ברגע שהאישה שיפצה את המטבח, שינתה את העיצוב של הסלון, בחרה קרמיקה לחדר האמבטיה, או פיקחה על כל תוספת בנייה אחרת – היא נחשבת כאילו עשתה בנכס שימוש בעלים ומוכחת כוונת שיתוף בנכס – ובכך הוכיחה שהנכס שייך גם לה. לדבריו, הדברים מקבלים משנה תוקף, עת האישה מוכיחה שהייתה לה הסתמכות כי הדירה משותפת, ועל כן לא נרכשה דירה אחרת בתקופת הנישואין ביחד עם בעלה, כלומר, הובטח לה שהדירה שייכת גם לה, גם אם אינה רשומה על שמה.
לדברי עו"ד גפן, לאור הפסיקות האחרונות האישה לא צריכה להוכיח כלל שהכספים לשיפוצים הוצאו מכיסה. כל מה שהיא צריכה להביא בפני בית המשפט למשפחה הן ראיות לשיפוצים שבוצעו בפיקוחה וביוזמתה.

"יותר בעלים נוטים לפנות לרבני כעת מבעבר"
לדברי עו"ד גפן, פסיקות שונות העבירו מחצית מהנכס לאישה, גם במקרים בהם הזוגות היו נשואים שנים ספורות בלבד.
כמו כן, ניתנו מספר פסקי דין שהעניקו לאישה מחצית מהנכס, גם כאשר התובעת הייתה פילגשו של הגבר, לאו דווקא אשתו החוקית. על כן, הדבר יצר לאחרונה מגמה חדשה, בה פונים הבעלים לבתי הדין הרבניים על מנת שיכריעו בנושא הרכוש, ויכרכו את הגט בחלוקת הרכוש בין בני הזוג, מפני שבתי הדין הרבניים אינם משייכים את הדירה לאישה רק בשל העובדה שעשתה בה שימוש בעלים – אלא חורצים דין בעיקר על סמך זהות בעלי הדירה הרשומים בטאבו.

כיצד להתמודד עם התופעה?
לדברי עו"ד גפן, הדרך למנוע את השתלטות של בן זוג על נכס שלא בבעלותו - היא לחתום על הסכם ממון, גם לאחר החתונה, ולקבוע בהסכם איזה נכס שייך למי מבני הזוג, כך שלא תהיינה אי הבנות כאשר תתפרק החבילה.
כמו כן, לאנשים שעומדים להתחתן ומפחדים לאבד את הבית, ממליץ עו"ד גפן להשכיר את הבית שבבעלותם - וליהנות על ידי כך מתשלום חודשי של שכר הדירה. בכסף המשתלם להם משכר הדירה, יכולים בני הזוג לשכור דירה או נכס אחר, ובו להתגורר. בצורה כזו לא ניתן לדרוש חלק מנכס, שבני הזוג לא מתגוררים בו.
לדברי עו"ד גפן, בשל התנפחות בועת הנדל"ן – הפכו המאבקים על הנכסים למאבקים מרים וארוכים. פעם ניתן היה בקושי להתקיים שנה מהכספים שהיו נותרים ממכירת הדירה. היום מדובר לעיתים באקזיט כלכלי, ועל כן, קיימת חשיבות רבה מאד להגנה על הנכסים עוד לפני שהגירושין קורמים עור וגידים.

עו"ד אבי אבי גפן מתמחה בדיני משפחה, קביעת משמורת, מזונות, חלוקת רכוש, ניהול עזבונות, ירושות ועוד.צילום שער באדיבות digidreamgrafix, אתר FreeDigitalPhotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: