בי וומן » כתבות » בדרך למשפט עוצרים אצל המגשר

בדרך למשפט עוצרים אצל המגשר 

בדרך למשפט עוצרים אצל המגשר, מדור: חוק ומשפט
פורסם בתאריך: 27/03/2014

הישראלים לא אוהבים לוותר על מה שמגיע להם. זוהי עובדה ידועה שאיש לא יתכחש אליה. בכל שנה צצים מאות אלפי סכסוכים אזרחיים בין אנשים בכל חלקי הארץ.

סכסוכי גירושין, סכסוכי ירושה, סכסוכי עבודה, סכסוכים עסקיים, סכסוכי צרכנות ועוד ועוד. בכל יום אנו שומעים על עוד אנשים במעגל הקרוב שלנו, שנקלעו לסכסוך משפטי יקר ומתיש, חלקם כתובעים וחלקם כנתבעים. אם תשאלו את כל האנשים האלו האם הם מרוצים מהמצב בו הם נמצאים, לא תופתעו לגלות שרובם המוחלט אינו מרוצה מהמצב. כולם היו שמחים אילו הדברים היו מתנהלים אחרת.

אנשים רבים שנקלעים לסכסוך מבינים כבר בתחילת הדרך שההליכה לעורכי הדין ומשם לבתי המשפט, לא תועיל להם בסופו של דבר ואפילו תזיק להם. לכן הם מחפשים דרכים אחרות לפתור את הסכסוכים שלהם בצורה שתהיה יותר טובה, יעילה וזולה עבורם. אותם עשרות אלפי אנשים שמחפשים פתרונות טובים יותר, מגיעים מהר מאוד להליך הגישור.

הליך הגישור ידוע כהליך בו ניתן לקבל את הכל ולא לוותר על דבר. בגישור ניתן מענה לאינטרסים החשובים ביותר לכל אחד מהמעורבים. בעזרתו של המגשר, מועלים פתרונות אפשריים לסכסוך, אשר יהיו טובים ומוסכמים על כל המעורבים. בסיום הגישור מגיעים הצדדים להסכם סופי שנחתם על ידי שניהם ושם קץ לסכסוך.

בגישורי גירושין, ההסכם הסופי נלקח לבית המשפט לענייני משפחה, שם הוא מקבל חותמת שופט בהליך שהוא פורמאלי בלבד. להליך הגישור יתרונות רבים בכל הקשור לסכסוכים משפחתיים ועסקיים מאחר והוא מונע מלחמה, פגיעה ונזקים לצדדים, לבני משפחתם ולדברים החשובים להם.
על כך שהגישור טוב יותר כבר אין חולק ועל כן בשנים האחרונות קיימת מגמה של פריחה ושגשוג בשוק הגישור הפרטי. יותר ויותר אנשים פונים למגשרים עוד לפני שהם פונים לעורכי הדין ומצליחים לקבל את הצדק שחשוב להם לקבל. הגידול הרב בכמות הפונים למגשרים, הוביל למחסור במגשרים ברוב חלקי הארץ. נסו לחשוב כמה מגשרים אתם מכירים? כמה משרדי גישור נמצאים קרוב לבית שלכם? ככל הנראה שאתם לא מכירים משרדים שכאלה.

kjae-g-1001224398q050318.jpg
גם לשפת הגוף חשיבות בהליך הגישור (צילום: David Castillo Dominici, אתר FreeDigitalPhotos)

יניב שוורצמן, יו"ר לשכת המגשרים שמלווה ומכשיר מגשרים חדשים טוען "שהשתנו הימים בהם תחום הגישור היה שייך לקבוצה מצומצמת של אנשים". הגידול בפונים לגישור הוביל למצב בו אנשים שמחפשים מגשר, לא מוצאים מגשר מקצועי קרוב לביתם וכתוצאה מכך נאלצים לוותר על הפתרון הטוב ביותר וללכת למלחמה משפטית אצל עורכי הדין. הגיע הזמן אומר שוורצמן –"שעוד מגשרים חדשים יכנסו לעולם הגישור ויעזרו לנו להנגיש את שירותי הגישור לכלל חלקי האוכלוסייה ולכל מקום בארץ".

מי יכול להיות מגשר?
על מנת להיות מגשר צריכות להתקיים כמה תכונות אופי בסיסיות. ראשית על המגשר להיות בעל ניסיון חיים עשיר. ישנה חשיבות גדולה לכך שהמגשר יוכל להכיל את הדברים שהצדדים אומרים. ככל שהמגשר עבר יותר וחווה יותר במהלך חייו, כך יהיה לו יותר קל לעזור לאנשים להגיע לפתרון.
בנוסף לניסיון החיים חשוב שלמגשר תהיינה יכולות הקשבה, חשיבה יצירתית ואינטליגנציה רגשית מאוד גבוהה. לעיתים קרובות אנשים לא אומרים בצורה ברורה מה הם רוצים בחדר הגישור. לעיתים האנשים מדברים בעזרת גופם ועל המגשר לקלוט ולהבין את האינטרסים שלהם ממה שלא נאמר בחדר. מבט מושפל, ידיים שלובות בחוזקה, קול חלש ועוד, הם סימנים לדברים חשובים שמתחבאים מתחת לפני השטח וצריכים לצאת החוצה. מגשר שלא ישים לב לסימנים שמשדרים המגושרים בחדר הגישור, יחטא לתפקידו ועלול להכשיל את הגישור.
הדברים הללו יחד עם העובדה שאנשים מעדיפים שהמגשר יהיה אדם בוגר ובעל חזות רצינית, מובילים להבנה שגישור הוא לא מקצוע לצעירים. ככל שהמגשר יותר מבוגר כך יהיה לו יותר קל לקבל את אמון הצדדים. למרות העדיפות למגשרים מבוגרים יש לדעת שלעיתים דווקא הניסיון הרב של המגשר יכול להפריע לו. לעיתים בסכסוכים מורכבים שמעוררים הרבה רגשות, יהיה למגשר שחווה מקרים הדומים למקרה של הצדדים, קושי להשאיר את המחשבות ואת הדעות הקדומות שלו מחוץ לחדר הגישור.

איך הופכים למגשר?
הדרך להפוך למגשר אינה ארוכה. נכון להיום עוד אין תו תקן מוגדר למי יכול או לא יכול להיות מגשר. משכך קמו בישראל הרבה בתי ספר שמלמדים קורסי מגשרים. על מנת ולוודא שבית הספר בו אתם רוצים ללמוד יספק לכם את הכלים הטובים ביותר למקצוע המגשר, תהיו צריכים לוודא שמי שמעביר את ההכשרה הוא מגשר מנוסה וותיק שיידע לתת לכם את הכלים הפרקטיים ולא רק את התיאוריה ושמקום הלימודים גם יעזור לכם בסיום הלימודים בליווי ובתמיכה וגם יעזור לכם לפחות בשלבים הראשונים לקבל לקוחות וגישורים.

אין צורך לעבור מספר קורסים בנושאים שונים על מנת ולהפוך למגשר. ניתן לעבור קורס מקיף אחד שיכלול את כל הנושאים ולאחר מכן לקחת חלק בהשתלמויות שונות בנושאים ספציפיים (ישנם מוסדות שנותנים את ההשתלמויות האלה כחלק מהקורס עצמו).
ישנם גופים אשר גם מכשירים אנשים וגם עובדים בגישור. גופים אלו יוכלו לספק לכם את כל הצרכים שלכם ולעזור לכם להפוך להיות המגשרים הטובים ביותר.
בסיום קורס המגשרים המקצועי, תוכלו להירשם כחברים בלשכת המגשרים בישראל ובכך ליהנות מתמיכה נוספת ולקחת חלק בהשתלמויות ובכנסים המקצועיים שמארגנת הלשכה מעת לעת.

ומה בנוגע לפרנסה?
מקצוע המגשר הוא מקצוע חופשי כך שגם פה דברים לא קורים מעצמם. מי שמחליט להפוך למגשר, יצטרך להיות בעל משמעת עצמית וגבוהה שיעזרו לו לבסס את עצמו במקצוע. אמנם יש כאמור מוסדות שעוזרים להשתלב במקצוע אך עדיין חשוב לעשות גם פעולות שיווק עצמאיות.
כמגשרים עצמאיים תוכלו לגבות בין 300 ל- 600 ₪ מכל צד בעבור שעת גישור. אין ספק שעם קצת עבודה קשה ועם המון רצינות והשקעה, תוכלו לראות פירות תוך זמן לא רב.תמונת שער באדיבות Michal Marcol, אתר FreeDigitalPhotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: