בי וומן » כתבות » על כושר, אהבה ונפש

על כושר, אהבה ונפש 

על כושר, אהבה ונפש, מדור: נותני שירות, ריפוי רוחני, מדור שיווקי
פורסם בתאריך: 05/11/2014

אימון כושר הוליסטי? אהבה עצמית? טיפול בבעיות דימוי גוף? לא תודה. אני מחפשת מאמן כושר עם מבט של "רצח בעיניים" שיעביד אותי באימוני כושר מפרכים כדי שהקילוגרמים העודפים שלי יתעופפו ויחזרו למקום שממנו באו. שלא יטרידו אותי יותר. לנשום? לאהוב את עצמי? הצחקתם אותי.
ככה חשבתי עד שהגעתי לפגישה עם שי איל, מאמן כושר שמאמין שכושר גופני לא מתחיל בעבודה על הגוף, אלא בעבודה על הרגש והשכל. עם ניסיון של 17 שנה בתחום, והשכלה במדעי הנטורופתיה והחינוך הגופני, הוא סיפר לי על גישה חדשה. אימון כושר הוליסטי. לקח לי זמן להתרגל למונח החשוד הזה, אבל אחרי שתתוודעו ליתרונות העצומים הגלומים בתודעת בריאות גוף ונפש, הגולשת לכל תחומי החיים, ומשנה אותם מבפני ולעומק, כבר לא תוכלו יותר להסתכל על חדר כושר מנקודת מבט קונבנציונלית.

אצלי, אצלך או בחיק הטבע
אז תשכחו מחדר כושר, מוסיקה בוקעת מרמקולים ללא הפסקה, ומדריכים ש"יורים" הוראות אימון קצביות ומשפטי מוטיבציה "לקריעת הגוף". שי מקיים את האימונים בביתו, בבית הלקוח, בפארק, בחוף הים, או בכל מקום אחר המתאים למתאמן. מונח נוסף מאוצר המילים של שי הוא: בחירה אישית. כלומר, המתאמן הוא זה שמכתיב את קצב האימון ומהלכו. המאמן נמצא שם על מנת לסייע לו בתהליך, ולא להחליט עבורו ובמקומו.
"אבל אני רוצה בכלל לדבר איתך על אימון כושר הוליסטי. השיטה שפיתחתי משלבת הדרכת חדר כושר, נטורופתיה וטיפול בשיאצו. זה הסיפור האישי שלי." אומר לי שי.
ובחיי. סיפור כל כך מרתק כבר מזמן לא שמעתי.

חופש, יצירתיות וביטוי אישי
אלו הערכים אותם חורט שי על לוח ליבו כמו גם על העשייה המקצועית שלו. הוא מדבר על הפיכת האימון הגופני לחוויה אינטימית, מרגשת ומהנה, המתחילה ומתאפשרת רק לאחר שאדם לומד לאהוב את עצמו ואת גופו, כפי שהוא.
וזה לא כל כך מסובך, מסתבר. כל מה שצריך לעשות הוא "לקבל את המחשבות שלי, שזה תהליך המתאפשר באמצעות מדיטציה, שיחה פתוחה מהלב, חיבור ללב ולרגש, חופש ויצירה בתנועה, ובפעילות גופנית אותה בוחר המתאמן בעצמו". כנראה שמבלי לתת את הדעת, "ברח" לי חיוך ספקן, כי המילים הבאות שלו כבר סחפו אותי לחלוטין.

"כל הענין באימון כושר הוליסטי", כך הוא מסביר "זה שהמתאמן קובע בעצמו את מהלך האימון, על מה להציב את הדגש, והיכן ועם מי לקיים את האימון". שלושת ההיבטים העיקריים באימון כושר הוליסטי הם חופש, יצירתיות ואחריות אישית אותה לוקח המתאמן על עצמו ועל גופו.

ygja-klrjg-a02258390503191.jpg
מהלב. לא מהראש (צילום: Witthaya Phonsawat, אתר FreeDigitalPhotos)

אחלה. אני לא רוצה לקחת אחריות. אני רוצה שהשומן שלי יעלם, וכמה שיותר מהר
אבל שי לא מתפקד על תקן הדיאטנית או מאמן הכושר "המכסח". הוא לא מדבר על תזונה, משקל, כיסי שומן ומסת גוף. הוא יודע מה קורה לאנשים שמבקרים את עצמם ללא הרף. "אני רואה את זה הרבה בחדרי כושר, כשאני פוגש נשים רזות רזות רזות, אך בגלל איזה קפל שומן זעיר ומסתורי בבטן, היא דורשת מהמאמן אימוני הרזיה מאסיביים ומפרכים. שהקפל ירד. יעלם. רק אז הן תהיינה מרוצות".
אז זהו, שלא. המטרה באימון כושר הוליסטי היא פחות התעסקות במערכות יחסים ובהיבטים היבשים יותר של החיים. במקומם לומד המתאמן לפתח אינטימיות עם נפשו כמו גם עם גופו. האימון יכול להתבצע לבד, כשהדגש מוצב על אינטימיות וחיבור עצמי, או עם בן או בת זוג, כשהדגש מוצב על שיתוף פעולה הרמוני, המתאפשר לאחר שהאימון מתחיל בהקשבה ושיחה מהלב.

מהלב. לא מהראש
השאיפה היא שבני הזוג יביטו בעיניים וישאלו איך הם מרגישים. מהלב. לא מהראש. בהמשך מתבצע סוג של מדיטציה שמתאפשר לאחר שיחה אמיתית, בעצימת עיניים, בנשימה, בהתחברות אל העצמי. תרגול נשימה הוא חלק מהותי מטכניקות הפחתת לחצים, כשהשרירים הופכים להיות רפויים יותר, וניתן להקשיב לגוף כמו גם למחשבות ולקבל אותן. כולל הכול. לאהוב את עצמי as is.

החלק השלישי של אימון כושר הוליסטי כולל תרגילי מתיחות המבוצעים מתוך מטרה להרגיש את הגוף בתנועה, לסגל גמישות וזרימת תנועות עד שמגיעים למצב של תנועה המזכירה ריקוד. האימון יכול להתבצע עם או בלי מוסיקה, בהתאם להעדפה האישית של המתאמן.

יש מבנה בסיסי לאימון, אך הוא משתנה בהתאם להתנהלות המטופל. לאחר תרגילי המתיחות ניתן לבצע פעילות אירובית, שוב, על פי העדפת המתאמן, הכוללת ריצה, הליכה, ריקוד, מדיטציה אקטיבית או תרגילי נשימה. "בעצם" מסביר לי שי "הכותרת לאימון כושר הוליסטי היא תרגול כל סוג פעילות שתגרום ללב להתחיל לפעול בקצב מוגבר יותר".

החלק הבא של האימון כולל תרגילי חיטוב הנגזרים משיטות היוגה. הבסיס לתרגילים הוא יוגה, אך הדגש באימון מוצב על "אני וגופי. להחזיר את האימונים שהיו פעם. כשלא היו חדרי כושר, ולא היו ברזלים, אלא היה רק קשר בינאישי בין המאמן למתאמן". כך מסכם שי את השיטה ומוסיף שהחלק הנוסף של אימון הכושר ההוליסטי, הוא הקשר האינטימי בין המאמן למתאמן.

כושר עושים באהבה או לא עושים בכלל
במהלך השנים הארוכות בהן עבד שי בחדר כושר, הוא הבחין בתופעה מעניינת, לפיה אנשים שמגיעים לאימון, לא בדיוק אוהבים את העיסוק. גם אם הם מכורים. הם עדיין מגיעים לחדר הכושר על מנת לעבוד ולא ליהנות. בשיטה הייחודית אותה פיתח, הפך האימון הגופני להיות משהו אחר.

במהלך האימון, מתרחש מצב שבו המתאמן או המתאמנת מרגישים חופשיים לשתף את המאמן במה שעובר עליהם בחיים, ולא בהיבטים הטכניים, אלא במתרחש עמוק בתוך ליבם. תהליך שיתוף זה משנה לחלוטין את האימון, והמתאמן שוכח את ממדי גופו ונמצא באימון בכל הווייתו.
כל התהליך הופך להיות מהנה ומרגש, ותרומת המאמן לתהליך היא הקשבה, הכלה, וקבלת המתאמן כפי שהוא מבלי להעיר הערות ביקורתיות או שיפוטיות לגבי המשקל או דימוי הגוף. במהלך האימון, המאמן אינו מתייחס למידות היבשות ומתבונן על המתאמן בתור אדם. בתור משהו אנושי.

"המשמעות העיקרית של אימון כושר הוליסטי", מסביר שי "היא הכנסת הלב לאימון, וזה גם הפחד הגדול מאוד של מתאמנות וגם מתאמנים. אני יכול להגיד לך שכשאנשים חושבים על אימון גופני, הם רוצים להגיע לעבוד קשה וללכת הביתה. אבל אי אפשר לחיות רק מעבודה ועבודה. מה עם קשר בין אישי? מבט בעיניים? להרגיש? מכירה את זה?"

"תרשו לעצמכם"
אבל זה נכון. מצבים רבים של חוסר איזון נובעים מהצורך להיות קשוח, בשליטה, לא להרפות, לא לבכות, לא לצחוק, לא להרשות לעצמנו להשתטות. לכן נגרמים מצבים רפואיים של כאבי ראש, בעיות שרירים ושלד, ועייפות.

"אנחנו לא חיים" הוא מבהיל אותי "אנחנו רובוטים. והמטרה באימון כושר הוליסטי היא להוציא את הרובוטיות מהאימון הגופני הרגיל ולהיות יותר אנושי ויותר לב. הרבה לב. השפעה משמעותית נוספת בהשראתה פיתחתי את שיטת האימון ההוליסטי היא המדיטציות של אושו, שגם הוא מדבר על המפגש של לב אל לב. להיות חופשי ולאהוב מבלי לפחד מהמבט בעיניים".

מה אתם אומרים? שנתחיל להרגיש?
לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ ניתן להיכנס לאתר של שי

תמונת שער באדיבות arztsamui, אתר FreeDigitalPhotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: