בי וומן » כתבות » לאהוב ורוד ולהיות פמינסטית

לאהוב ורוד ולהיות פמינסטית 

לאהוב ורוד ולהיות פמינסטית, מדור: טורים אישיים
פורסם בתאריך: 28/11/2014

בשבוע שעבר השחקנית אלמה דישי דגמנה בהלבשה תחתונה וכל הרשת געשה. זה החזיר אותי קצת אחורה לסוף חודש ספטמבר האחרון בו התקיימה ועידה מיוחדת באו"ם שעסקה בזכויות נשים בעולם. את הרעש הגדול שנוצר סביב הועידה עשתה השחקנית הבריטית הצעירה והמפורסמת אמה ווטסון, שגילמה את דמותה של הרמיוני גריינג'ר בסדרת הסרטים של "הארי פוטר". בוועידה זו נשאה נאום שהפך לתחילתו של קמפיין עולמי לשוויון מגדרי שקורא לזכותן של נשים על גופן, למיגור פערי השכר ולהצטרפות של גברים למאבק החשוב הזה.

נאומה יצר הדים רבים, ובעיקר לא מעט ביקורת. שמו של הקמפיין שווטסון מקדמת – HeForShe עורר התנגדות בעיקר בקרב קהל פמיניסטיות אדוקות. ובתרגום פשוט - "הוא למענה". הגבר יעמוד לצד האישה ולא האישה תעמוד לצד הגבר. כלומר, גם כאן הגברים צריכים לשלוט על הנשים ולהתחשב בצרכים שלהן.

השבוע צפיתי בתוכנית נחמדה שקיבלו רומי וקורל, פליטות העונה השלישית של המירוץ למיליון, באותו פרק הן טיילו להנאתן באמסטרדם. אחד הדברים שזעזעו את השתיים, וכדאי לכם להחזיק חזק את הכיסא - לא האנטישמיות באירופה ולא הנימוסים הקרירים שמקפיאים את עצמותיהם של ישראלים הרגילים לשמש חמימה, אלא שיחה קלילה בינן לבין ישראלית לשעבר שסיפרה להן על התנהלות הגברים ההולנדים. הם, בניגוד לגברים הישראלים, אינם מתחילים עם נשים. "לא נכון!" פוצות השתיים את פיהן בתדהמה, "די, זה נורא!" הן מסכמות. או למשל, אחת מחברותיי התוודתה בפניי כי היא אינה מסוגלת לחיות עם גבר שלא מרוויח טוב, אמרתי לעצמי "אף אחת לא רוצה לחיות עם גבר עצל" , אבל מסתבר שלא מדובר כאן בעניין של עצלנות. הבחורה רוצה גבר שמביא הביתה יותר כסף ממנה בכוונה, כי זה עושה לה את זה וככה היא מרגישה טוב עם עצמה.

כעת נגיע לשאלה המרכזית של הדיון - האם אנחנו באמת חיים בסרט של דיסני ומחכים שהגבר יושיע את האישה ויצילה מכל רע? והתשובה לשאלה זו בישראל 2014 היא "כן". כן, אנחנו מחכות לו שיבוא להציל אותנו. כן, אנחנו רוצות שהוא ירוויח יותר מאיתנו. כן, אנחנו רוצות להיות נזקקות לגבר. כן, אנחנו רוצות שהוא יפעל למעננו.

545489657.jpg
אפרת קרסנר (צילום ביהס למקצועות טלוויזיה רשת)

ובעצם, מה כל כך רע בכך שיש נשים מסוימות שרוצות להרגיש שהגבר יותר אקטיבי מהן, והאם לא מדובר בזכותה של אישה לבחור מה נכון לה יותר בחיים? אם האישה מחליטה להישאר בבית ולגדל את הילדים ובעלה מביא הביתה את המשכורת הגדולה, האם מדובר כאן בשוביניזם, אף על פי שמדובר ברצונה של האישה לעשות כן? ואולי גם כאן מדובר בתפיסה מיושנת שעל פיה חונכנו לחשוב שמדובר ברצוננו ולמעשה לנשים יש רצונות אחרים.

העיתונאית אורית נבון, כותבת רבות על פמיניזם מנקודת מבט של אישה דתייה וליברלית, או כפי שהיא מכנה את עצמה "דתייה חופשייה" , ונתקלת בלא מעט תגובות של פמיניסטיות שטוענות שהיא בעלת יותר מדי מאפיינים שוביניסטיים. זאת מכיוון שהיא אוהבת לנעול נעלי עקב, היא אוהבת ורוד ונתפסת כסלחנית כלפיי גברים. האם להיות פמיניסטית זה אומר להסיר מעלייך סממנים חיצוניים נשיים ולשנוא גברים?

ולדעתי, התשובה היא "לא" . אין צורך להפוך לשונאת גברים בשביל לקרוא לעצמך פמיניסטית. יש צורך לפעול למען שיוויון הזדמנויות בין המינים מתוך מקום אמיתי. אף על פי שברור שלא צריך לחכות לגבר שיעשה את הצעד הראשון. עם זאת, ישנו מיעוט פמיניסטי שקצת הגזים ויצא מפרופורציה, מכיוון שהוא חושב שפמיניזם הוא אותו דבר עבור כל אחת. אני תומכת בווטסון ובנאומה שהבהיר כי היא אינה רוצה שהמילה "פמיניסטית" תישאר כאחת המילים השנואות בעולם, אבל בשביל שזה יקרה צריך להפסיק לפחד ממילה בעלת תדמית כוחנית. כי להיות פמיניסטית זה לא רק ללכת להתמיין לקורס טיס יחד עם 50 בחורים נוספים, להיות פמיניסטית זה לדעת שאת אישה ושמגיע לך החופש להחליט מה שתרצי על חייך, משפחתך, עבודתך וגופך.

הכותבת היא עיתונאית ובלוגרית שמתעניינת ביהדות, תרבות ואקטואליה


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: