בי וומן » כתבות » הכל על שתלים ביום אחד

הכל על שתלים ביום אחד 

הכל על שתלים ביום אחד, מדור: רפואה
פורסם בתאריך: 25/01/2015

לאחרונה אנו עדים ושומעים יותר ויותר על שיטת טיפול חדשה המבטיחה שתלים ביום אחד ומקצרת את תהליך ההשתלה ממספר חודשים ליום אחד בלבד, ולפיכך גם קורצת למטופלים רבים. אבל לפני שממהרים למרפאת השיניים הקרובה חשוב לדעת: מהי השיטה שלהלן? מהן היתרונות והחסרונות שלה? האם השיטה מתאימה לכל אחד?

כל מי שסובל ממחסור בשיניים או שהתנסה בשיניים תותבות מכיר זאת. הירידה ביכולת הלעיסה של מזון קשה, השתחררות השיניים התותבות בעת אכילה, בעת פעילות גופנית או אפילו בעת דיבור, ומעל הכל – הירידה בביטחון העצמי והסירוב לחייך שמה יראו את השן החסרה או את חוסר האסתטיקה. כל אלה הובילו מטופלים רבים לבחור בשחזור שיניים באמצעות שתלים דנטלים. ואכן בשנים האחרונות הפכה ישראל למעצמה עולמית בתחום.

התקנת שתלים דנטלים נחשבת להליך כירורגי פשוט יחסית הכולל שני שלבים: השלב הכירורגי, הכלול את עקירת השן האבודה, המתנה של מספר שבועות להתארגנות מחודשת של עצם הלסת ולאחר מכן החדרת השתל הנבחר לעצם הלסת. כעבור מספר חודשים ולאחר קליטתו הטובה של השתל מתחיל השלב השיקומי. שלב זה כולל את שלב הרכבת המבנה והכתר מעל החניכיים.
ההמתנה בין סיום השלב הכירורגי לתחילתו של השלב השיקומי נמשכת בין 3-6 חודשים ומושפעת מהתנאים ההתחלתיים של כל מטופל, ממהירות הריפוי של רקמות החניכיים לאחר ביצוע השלב הכירורגי ומסוג השתל הנבחר ומהירות בניית העצם סביבו. לפיכך שיטת טיפול המבטיחה שתלים קבועים תוך יום אחד גורמת באופן טבעי לעניין רב בקרב מטופלים רבים. אולם חשוב להבין כי משך הזמן של התהליכים הביולוגים המתרחשים, החל מלאחר עקירת השן ועד לקליטתו של השתל בעצם הלסת, אינו תלוי בסוג הטיפול או ברופא ועל כן שיטות טיפול המבטיחות שתלים ושיקום ביום אחד אינן מקצרות למעשה את ההליך הביולוגי הממשיך להתרחש גם לאחר מסירת השיקום. עקב כך, התקנת שתלים שאיננה לוקחת זאת בחשבון עלולה להסתיים בתוצאות טיפול לא אסתטיות.

5345455.jpg
שתלים ביום אחד (תמונה: artur84/freedigitalphotos)


היתרון המרכזי של שיטת הטיפול של שתלים ביום אחד הנו החיסכון בזמן כתוצאה מהיכולת להנות מייד לאחר החדרת השתל משיניים משוחזרות. בנוסף השיטה מתאימה במיוחד למטופלים הסובלים מספיגת עצם חניכיים ונדרשים לעבור ניתוחי השתלת עצם מורכבים. מאחר ובשיטת זו משתמשים, כאמור, בעצם הזמינה בלסת, מתבטל הצורך בניתוחי השתלת עצם מה שמוביל לחסכון ניכר במניין התהליכים הכירורגים שהמטופל ייאלץ לעבור, וכתוצאה מכך חסכון משמעותי בזמן ובכאבים.

אולם לצד יתרונות השיטה קיימים גם כמה חסרונות בולטים. ראשית חלק הגדול מהמטופלים אינו מתאים לשיטת הטיפול של שתלים תוך יום אחד, והסיבות לכך רבות. ראשית, בכדי להבטיח תנאי קליטה ושרידות גבוהים לשתלים יש לוודא שחלל הפה חף ממחלות כגון מחלת חניכיים ועששת. שתלים שמותקנים בפיות של מטופלים הסובלים ממחלת חניכיים לא מטופלת עלולים להציג כעבור תקופה לא ארוכה כישלונות לא מעטים של השתלים - החל מדלקות וכלה בהתנתקות של השתל מעצם הלסת. חסרון נוסף נובע מהעובדה שבהרבה פעמים יישום השיטה דורש עקירת שיניים נוספות, ולפיכך היא אינה אידיאלית עובר מטופלים שחסרות בפיהם שיניים בודדות בלבד. חשוב לדעת כי השיניים הטבעיות שלנו הנן השיניים היחידות המסוגלות לתפקד כל החיים ועל כן חשוב לשמור עליהן ולא לעקור אותן שלא לצורך. עקירת שיניים הינו הליך בלתי הפיך שצריך להישקל היטב טרם ביצועו.

חסרון נוסף הנו סביב מספר השתלים שניתן להתקין במהלך הטיפול. הכלל הוא שככל שיהיו יותר שתלים שיתמכו בשיקום, כך תגדל יציבות השיקום ואורך חייו. בשיטת הטיפול של שתלים ביום אחד למעשה מוותרים על כל השתלות העצם ובכך מצמצמים את האזורים שניתן להתקין בהם את השתלים. כמו כן במקרים רבים נאלצים להתפשר על שתלים בעלי מימדים מופחתים באורך ובעובי, דבר שמחליש את העבודה כולה.

בנוסף מדובר בשיטת טיפול שעלותה גבוהה במיוחד. זהו טיפול היקר משמעותית מטיפול השתלות שיניים מסורתי ולפיכך יתכן ויהיו מטופלים שלא יוכלו לעמוד בעלויות הנדרשות. כמו כן מדובר בשיטת טיפול חדשה שאין לגביה מספיק נתונים אודות אחוזי ההצלחה, הסיבוכים והכישלונות בטווח הארוך.

5555.jpg
אין תחליף לשיניים הטבעיות (תמונה: ambro/freedigitalphotos)


בנוסף להשתלות שיניים תוך יום, קיימת כיום אפשרות נוספת המקצרת משמעותית את תהליך השתלות השיניים – באמצעות שתלים חדשים בשוק בעלי טכנולוגיית תלת ממד. שתלים אלה עשויים מרשת של נקבוביות מחומר הטרבקולאר מטל המדמות את מבנה העצם הספוגית שבלסת ומאפשרים לעצם להיצמד לשתל בשלושה ממדים, ובכלל זה אל תוך גוף השתל ועל שטח הפנים של השתל. בצורה זו צמיחת העצם הנה המהירה יותר באופן משמעותי, כך שאפשר לראות את התוצאות הסופיות וליהנות משיניים חדשות תוך מספר שבועות מיום ההשתלה.

תקנות משרד הבריאות מאפשרות לכל רופא שיניים שסיים זה עתה את לימודיו להתקין שתלים, כולל בשיטת הטיפול של שתלים ביום אחד, ולבצע ניתוחי פה ולסת מורכבים. כיום גם רופאי שיניים כלליים וגם רופאי שיניים מומחים מבצעים טיפולים אלה, כשקבוצת המומחים כוללת רופאים שעברו התמחות ברפואת חניכיים (פריודונטיה) או התמחות בכירורגית פה ולסת. התמחויות אלה אורכות מספר שנים באוניברסיטה או בביה"ח ובמהלכן הרופא המתמחה נחשף למגוון רחב של סיטואציות ותוכניות טיפול מורכבות.

ועדיין אין תחליף לשיניים הטבעיות. למרות ועל אף כל ההתקדמות בתחום ההשתלות הדנטליות, מחקרים ארוכי טווח מצביעים על כך ששימור השיניים היא האפשרות הטובה והבטוחה ביותר. השיניים מלוות את האדם החל ממספר חודשים לאחר לידתו ועדיין לא ידוע על שתלים ששרדו עשרות שנים בפיות המטופלים. רפואת השיניים בתחום שחזור השיניים החסרות מעמידה לרשות המטופלים מגוון שיטות. הבחירה על דרך הטיפול האידיאלית ביותר צריכה להתבצע לאחר בדיקה קפדנית של המטופל, ובכלל זה ביצוע צילומי רנטגן ו- CT, תוך התחשבות בתנאי חלל הפה והלסת שלו ומתן מענה לצרכיו הייחודים.

באדיבות: ד"ר יניב מאייר, רופא שיניים מומחה לרפואת חניכיים

תמונת שער באדיבות stockimages/freedigitalphotosתגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: