בי וומן » כתבות » ביקורת: שלוש פרידות

ביקורת: שלוש פרידות 

ביקורת: שלוש פרידות, מדור: תרבות
פורסם בתאריך: 14/03/2015

כשגבר בורגני בוחר לעשות שינוי דרסטי בחייו מבלי להבין את השלכות מעשיו, הוא בוחר ללכת בדרך שתקל על חייו ושתשליך על עתיד הסביבה הקרובה אליו.

"שלוש פרידות", ספרו השני של ישראל שור (ספרו הראשון של שור- "לאיתי אין אבא" שיצא בהוצאת משרד הביטחון סיפר את סיפורו של איתי שרון-בנו החורג, שאביו הטייס, והוא עצמו מת במהלך גיבוש לקורס טייס) מתמקד בחודש בחייו של אודי, איש עסקים בורגני, אשר חווה במהלך זמן קצר של מספר שבועות שלוש פרידות -כל אחת יותר קשה מהאחרת.
על הגיבור הבורגני של שור להיפרד מאביו חולה אלצהיימר, מאישתו איתה חלק מערכת יחסים מתישה, וממאהבת שנכנסה לחייו לזמן קצר.
במהלך זמן קצר למדי בו העלילה ששור יצר מתרחשת (רק לשם הערת שוליים-מדובר בבנו של חיים שור,העורך המיתולוגי של "על המשמר", וי"ור רשות השידור)-מתקיימים מגוון של אירועים סוערים: כניסה למערכת יחסים מחוץ לנישואים, התמודדות עם אביו הנוטה למות, והתלבטות כיצד להמשיך,אם בכלל, עם חיי הנישואים.

לצערי, אחד הדברים הבולטים בספרים הוא הפער בו עוצבו דמויות הגברים לעומת דמויות הנשים. אם בעולמו של שור, דמויות הגברים הם בסה"כ קורבנות טראגיים של החיים הבורגניים אשר בטוחים שאף אישה לא תוכל לעמוד בשיטות המפוקפקות שלהם לפלירטוטים (היו בהחלט מספר רגעי "חמישים גוונים של אפור" הגירסה המ'אצואיסטית והשובניסטית) אז הנשים מבחינתו הן בסה"כ ניצבות כנועות שנועדו לשרת את הפנטזיות הלא ממוששות של הגיבור.
כל דמויות הנשים בספר עוצבו באופן תפל, מיושן, חד מימדי ובעיקר עם תפיסת עולם מיושנת. לעומתן הגברים מעוצבים במין פאתוס מגוחך. אין שום איזון ובעיקר העלילה לא סוחפת את הקורא (ובעיקר את הקוראת) המודרנית במאה ה21.

253486564.jpg

בין שלל הקלישאות ועומס הדימויים, לא מצליח שור לבנות עלילה רלוונטית שאינה מחפיצה נשים (אלא אם כן תיכנן לכתוב גרסת פרווה ישראלית ל"מד מן") ובכך הוא אולי מרוויח את הקורא הישראלי המאצ'ואיסיטי אבל נשים יתקשו להתמסר לקריאת ספר שמניח הנחות כה מוטעות ומיושנות לגבי נשים (ומעודד בגידה בצורה כה בוטה).

"שלוש פרידות", הוצאת סטימצקי 2015, 254 עמודים, 64 ש"ח.
עורכת: רותם בירון.תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: