בי וומן » כתבות » תביעה: התמכר למשככי כאבים

תביעה: התמכר למשככי כאבים 

תביעה: התמכר למשככי כאבים, מדור: רפואה, חוק ומשפט
פורסם בתאריך: 30/03/2015

גבר בשנות ה-30 לחייו טופל בקופת חולים 'כללית' בשל כאבים כתוצאה מאבנים בכליות. לאחר שב'כללית' סירבו להנפיק לו מרשמים למשככי כאבים נוספים, לאור החשש מהתמכרות - עבר האיש לקופת חולים 'מאוחדת', שם סופקו לו, לטענתו, מרשמים ללא הגבלה, עד אשר הפך מכור, נזקק לטיפולי גמילה ונותר עם נזק נפשי בלתי הפיך. כעת תובע הגבר מקופת חולים 'מאוחדת' מיליוני שקלים בשל מצבו.

עו"ד עמוס מוקדי, המייצג את התובע, טוען כי "ב'מאוחדת' סופקו למבוטח תרופות בכמות מופרזת וללא כל פיקוח או ביקורת, על ידי מספר רב של רופאים – גם לאחר שנרפא מהאבנים בכליות, שבגללן החל להשתמש במשככי כאבים".
כמו כן, טוען עו"ד מוקדי, שב'מאוחדת' לא הפסיקו מלרשום למבוטח עוד ועוד מרשמים למשככי כאבים - חרף דיווחם של חלק מהרופאים כי קיים חשש כבד להתמכרות המבוטח לכדורים.

בתביעה נטען כי הרופאים התעלמו מהנחיית הרוקח הראשי של הקופה, שדבר חלוקת המרשמים הסיטונאית הגיע לאוזניו - ולפיה רק רופא מסוים מוסמך להעניק למבוטח את המרשם, ושהתרופה תינתן לו רק בבית מרקחת אחד.

לדברי עו"ד מוקדי, התובע נגמל בקושי רב מההתמכרות, באמצעות טיפולים פרטיים בעלויות גבוהות, וזאת לאחר שנים ארוכות, במהלכן פוטר מעבודתו, הפסיק לתפקד כאב והחל בהליכי גירושין.

פרופ' פנחס דנון, פסיכיאטר המתמחה בתחום ההתמכרויות, קבע כי התובע קיבל תרופות ממכרות "במשך שנים במקום במשך חודשים, ובכמויות העולות פי 10 עד פי 20 מהמינון התקין הסביר".
עוד קבע פרופ' דנון כי הגבר אינו מסוגל לתפקד ולעבוד וסובל מנכות נפשית בשיעור של 45%, "בשל התמכרות נפשית, דיכאון, חרדה ותסמיני גמילה חלקיים".

עו"ד מוקדי הגיש בשם המבוטח תביעה לפיצויים נגד 'המאוחדת' על סך 2.5 מיליון שקלים. בכתב ההגנה טוענים ב'מאוחדת' שלתובע לא נגרם כל נזק, וכי בשום שלב לא ניתן לו יותר משליש ממינון התרופה המקסימלי המומלץ לחודש.

610085271.jpg
לא הפסיקו מלרשום למבוטח עוד ועוד מרשמים למשככי כאבים (תמונה: imagerymajestic/freedigitalphotos)

התובע, תושב איזור ירושלים, החל לסבול מכאבים עקב אבנים בכליה. לכן, הוחלט לטפל בו במשככי כאבים, בהם 'פרקוסט', העלול לגרום לתלות, כפי שמצוין בעלון הנלווה לתרופה.

עו"ד עמוס מוקדי, המייצג אותו, אומר כי לאחר כמה חודשי טיפול, סרבו רופאי קופת חולים 'כללית' לספק לו מרשמים, מתוך מודעות לסכנת ההתמכרות.

התובע, אשר עדיין סבל מכאבים וביקש לקבל מרשמים נוספים, החליט – כך על פי כתב התביעה - לעבור לקופת חולים 'מאוחדת', שם קיבל את מבוקשו – תוך שהוא עובר מרופא לרופא. "בנקודה זו החלה מסכת רבת שנים, אשר במהלכה רשמו רופאי 'המאוחדת' לתובע תרופות ממכרות, בהם 'פרקוסט', במינונים מופרזים ומופרכים, לעיתים בסמיכות רבה, וללא כל בקרה או פיקוח", טוען עו"ד מוקדי.

לדברי עו"ד מוקדי, רק בחודש הראשון למעבר ל'מאוחדת' קיבל התובע מרשמים ליותר מ-340 כדורים ממכרים, וכבר אז הבחינה אחת מרופאות הקופה כי מדובר בבקשות חוזרות ובכמות אדירה של כדורים. לדברי עו"ד מוקדי, חרף הגילוי לא חדלה הרופאה מלספק למבוטח מרשמים ל'פרקוסט'.

בחודש השני למעבר נשלח התובע לצילום רנטגן, שהוכיח כי אינו סובל יותר מאבנים בכליות. "בכל זאת", אומר עו"ד מוקדי, "הרופאים אותם פקד – כולל רופא ילדים – המשיכו לספק לו מרשמים לתרופות ממכרות, חרף ציינם כי בצילום שעבר לא נמצאו אבנים בכליות". לדברי עו"ד מוקדי, אחד מרופאי 'המאוחדת' חשד וכתב: "יש להביא מכתב עדכני מאורולוג מטפל לצורך המשך מתן מרשמים ל'פרקוסט'" אך הדבר לא עצר את התגלגלות הפרשה.

לדברי עו"ד מוקדי, רופאי 'מאוחדת' המשיכו לספק לתובע מרשמים גם ללא מכתב מאורולוג. אחת מהרופאות אף כתבה: "כאבים במותן שמאל, ידוע על אבנים בכליות, מספר כי ה'פרקוסט' שקיבל נאכל בטעות על ידי הכלב שלו".

לפי התביעה, רק כחצי שנה לאחר מעברו ל'מאוחדת', סירב אחד הרופאים לרשום לתובע 'פרקוסט' – והפנה אותו לחדר מיון. התובע פנה למחרת לרופא אחר של 'המאוחדת', שציין כי הוא "מטופל במינונים גבוהים של 'פרקוסט' ו'אוקסיקונטין'" והפנה אותו לייעוץ במרפאת כאב. עוד יום חלף, והתובע קיבל מרופא מוקד הלילה של 'המאוחדת' מרשם ל'פרקוסט', למרות שבאותו מעמד אובחן המקרה כהתמכרות.

"חרף האבחנות הברורות, שנרשמו בתיקו הרפואי, לא קיבל התובע כל טיפול בהתמכרות שאותה פיתח", אומר עו"ד מוקדי, "רופאי הקופה המשיכו לספק לו מרשמים ביד נדיבה וללא כל בקרה".

הרוקח הראשי של 'מאוחדת' הבחין עם הזמן בהנפקת המרשמים המאסיבית, והזהיר במכתב כי "נמצאה צריכת יתר של התרופות הכרוניות שנוטל המטופל. נטילת התרופות במינונים גבוהים עלולה לגרום לסיבוכים בריאותיים".

לדברי עו"ד מוקדי, בעקבות המכתב התבקש התובע לקבל את המרשמים מרופא נבחר אחד ובבית מרקחת ספציפי אחד – ואף צוין כי הודעה מתאימה הועברה לכל הרופאים המטפלים בו ולכל בתי המרקחת.

"עבור אדם שבשלב זה פיתח התמכרות חזקה ביותר לכדורים, מהווה המכתב לעג לרש", טוען עו"ד מוקדי. "בנוסף, רופאי הקופה לא טרחו לכבד את ההנחיה, והוסיפו להנפיק מרשמים לתובע ביד נדיבה וללא כל צורך רפואי".

באחד המקרים הוענק לתובע מרשם ל'פרקוסט' על אף שהרופאה כתבה כי "אחרי שיחה ארוכה הוסבר לחולה שהוא לא יכול לקבל יותר מרשם לסמים, ואף הועלה חשד שמדובר בהתמכרות".

לדברי עו"ד מוקדי, כמעט עשרה חודשים לאחר שעבר ל'מאוחדת' – מצבו הגופני, הנפשי והמשפחתי של התובע התדרדר באופן קיצוני, והוא פנה לגמילה באופן פרטי.

"התובע הצליח שלא לצרוך מוצרים נרקוטיים במשך כחצי שנה", טוען עו"ד מוקדי, "אך בסופו של יום נכנע לתסמינים הגופניים והנפשיים, כמו גם לזמינותם של החומרים הנרקוטיים שסופקו לו ע"י קופת החולים, וכך, הוא חזר להתמכרותו".

לדברי עו"ד מוקדי, "כתוצאה מהמינונים המופרזים ומההתמכרות הקשה, הפך התובע מאדם יציב ובעל משפחה המתפרנס בכבוד – לאדם מכור לסמים, הסובל מתופעות קריז, בעל תלות מוחלטת בכדורים, ושאינו בוחל בשום אמצעי כדי להשיג את הסם".

30040082.jpg
למבוטח סופקו תרופות בכמות מופרזת וללא כל פיקוח (תמונה: Ambro/freedigitalphotos).

כתוצאה מההתמכרות פוטר התובע מעבודתו, החל בהליכי גירושין, חדל מלתפקד כאב – וחייו התמוטטו לחלוטין. לדבריו, הוא ניסה שוב ושוב לשקם את חייו – במכוני גמילה פרטיים, במוסדות לטיפול בבעיות התמכרות ובניסיון לחזור למסגרת של עבודה מסודרת, "אך בכל פעם – הוא מצא את עצמו שב להתמכרות למשככי הכאבים שנרשמו לו על ידי רופאי 'מאוחדת'", אומר עו"ד מוקדי.

פרופ' פנחס דנון, פסיכיאטר המתמחה בתחום ההתמכרויות, בדק את התובע. בחוות דעתו קבע פרופ' דנון כי רופאי 'מאוחדת' רשמו לתובע מרשמים לתרופות ממכרות "בכמויות העולות פי 10 עד פי 20 מהמינון התקין הסביר". עוד קבע פרופ' דנון כי בעוד שטיפול שכזה אמור להימשך חודשים ספורים, התובע קיבל את הטיפול במשך שנים.

"האבן בכליה נעלמה, מצבו הגופני התייצב ובתיקו האישי נכתב כי יש חשד להתמכרות – אבל המטופל המשיך לקבל את המרשמים כמעט ללא קושי", קבע פרופ' דנון.
עוד קבע פרופ' דנון כי מתחילת ההתמכרות ועד לניסיון הגמילה האחרון סבל התובע מנכות נפשית בשיעור של 100%. כיום, מוסיף פרופ' דנון, אינו מסוגל התובע לתפקד ולעבוד וסובל מנכות נפשית בשיעור של 45%, "בשל התמכרות נפשית, דיכאון, חרדה ותסמיני גמילה חלקיים".

עו"ד מוקדי טוען כי "קופת חולים 'מאוחדת' התרשלה בכך שלא ניסתה לטפל בתובע באמצעות משככי כאבים שאינם ממכרים, לא הזהירה אותו מפני סכנות הכדורים הממכרים וחשפה אותו להתמכרות, שלא טופלה כנדרש".

עו"ד מוקדי הגיש בשמו של התובע, כיום בן 35, תביעה לפיצויים נגד קופת חולים 'מאוחדת' על סך 2.5 מיליון שקל, בשל "נזק בלתי הפיך בכל תחומי חייו של התובע, הפסדים כלכליים, הוצאות גמילה ונזקי גוף".

'מאוחדת' טוענת בכתב ההגנה כי התביעה קנטרנית ומשוללת כל יסוד, שכן לתובע לא נגרם כל נזק. "רופאי הקופה פעלו בהתאם לעלון לרופא הרלוונטי לתקופה, שאושר על ידי משרד הבריאות, ובשום שלב לא ניתן לתובע יותר משליש ממינון התרופה המקסימלי המומלץ לחודש", נטען בכתב ההגנה.
התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום באשקלון.

משרד עמוס מוקדי ושות' http://www.mokady.co.il/ מייצג תובעים בדיני נזיקין, תאונות דרכים, רשלנות רפואית, ובהשבת זכויות רפואיות של מבוטחים מול חברות הביטוח, קופות החולים והמוסד לביטוח לאומי.

תמונת שער באדיבות voraorn/freedigitalphotos.


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: