בי וומן » כתבות » ביקורת: האיש שאלוהים לא ראה

ביקורת: האיש שאלוהים לא ראה 

ביקורת: האיש שאלוהים לא ראה, מדור: תרבות
פורסם בתאריך: 30/03/2015

הבחירה לעסוק בכתיבת פרוזה ובכתיבת סיפורים קצרים דורשת יכולת הבעה גבוהה אך לא פחות חשוב מכך גם עולם דימויים עשיר וסבלנות הנדרשת לעיבוד יצירה והדמויות המפיחות בה חיים עד אשר תיוולד יצירה שלמה ואיכותית. לכן כאשר אדם בוחר להתחיל להתמקד בכתיבה כאשר כבר הגיע לגיל שבעים כאשר כבר השיג הישגים רבים בחייו, ניתן רק להעריך את המעבר והשינוי האמיץ שבחר לקחת.

ישראל חלוץ, בן 77, אגרונום ובעל מטע עצי זית במושב בן שמן נשאב לעולם הכתיבה לפני רק כשלוש שנים ועד כה הספיק להוציא שלושה ספרים (שני ספריו הקודמים היו "מיליון פרחי אהבה" ו"חמישה סיפורי חיים"). ספרו השלישי, "האיש שאלוהים לא ראה", הוא קובץ של חמישה סיפורים קצרים שיוצא בימים אלו באמצעות הוצאת הספרים מדיה 10.
מבין חמשת הסיפורים אשר מופיעים בקובץ, ניתן למצוא בחלקם נקודות המשיקות לאירועים מחייו של חלוץ. כך למשל, הוא פגש את זוגתו הנוכחית ורה (עולה מאוקראינה) במסדרונות בית החולים כשאשתו התאשפזה במסגרת מאבקה במלחמתה במחלת הסרטן. סיפור ההיכרות הלא שגרתי של חלוץ וורה (שאף התפתח לסיפור אהבה ממבט שני), שהעניק נחמה הן לאלמן הטרי שנזקק לאוזן קשבת והן לצעירה שרק החלה להתאקלם בארץ חדשה והייתה כמהה לחבר נאמן-הוא שעומד ברקע של מרבית מן הסיפורים בקובץ הנוכחי שכתב חלוץ.

אי אפשר להתעלם מהדמיון שקיים בין מערכת היחסים המפתיעה בין ורה לחלוץ לעומת מערכת היחסים שמתוארת בסיפור השני בקובץ ושמו "קורות משפחה אחת בפרובאנס". מרכז הסיפור מתמקד בחקלאי צרפתי שאשתו נפטרה והוא מתקשה להתמודד עם החיים לבד בחווה. כאשר החקלאי מגלה ששכן הגר סמוך אליו הזמין אישה אוקראינית דרך סוכנות והתחתן איתה, החליט החקלאי לפעול בדרך זהה. בסופו של דבר מגיעה צעירה להתגורר בחווה ולארח לו חברה. אך עם הזמן הצמד מתאהב וחווה משברים בדרך לחיים שלווים.
אך אם הסיפור השני מסתיים באופטימיות אפשר לומר שהסיפור הראשון הוא אסופה של מכות גורל אשר נוחתות על אותו אדם. הסיפור נקרא "האיש שאלוהים לא ראה" (כפי שנקרא הספר) והוא מתמקד בסיפורו של בחור יהודי צעיר שהסתתר עם אימו במהלך השואה עם אימו בביתו של איכר פולני. לאחר שנאלצו לברוח, השניים עברו לחיות ביער לצד הפרטיזנים. עם תום המלחמה חזרו לוורשה ההרוסה והמשתקמת שם ניסו לשקם את חייהם. אך נדמה שעל אף רצונו הטוב, חייו היו מלאי תלאות (לפחות כמו איוב). עמד להתחיל ללמוד אך הפסיק את מקומו בגלל שאימו נפטרה, הוא התחתן ואיבד את משפחתו. אפילו כאשר החליט להתמסר לכתיבת סיפור חייו הבלתי אפשרי, הוא נתקל בסדרה של מחסומים שהותירו אותו חבוט ומיואש.
הסיפור השלישי בקובץ "איליה. סופיה והברון פטרוב" מתרחש ברוסיה וצרפת על רקע מלחמת העולם הראשונה. העלילה מתחילה כשנער נכנס בטעות לחדר בביתו של הברון במהלך ההכנות של אירוע חגיגי במקום. מאותו הרגע משתנים חייו של הנער ושל כל הדמויות המעורבות בחייו.
הסיפור הרביעי, "הורשיו", מתרחש במהלך מלחמת העולם השנייה. העלילה עוקבת אחרי טייס אנגלי בעל הישגים מרשימים משירותו הצבאי שמשתחרר לאחר שנים ארוכות ולקח סיכון כאשר ניסה להקים עסק. סיכון שלא השתלם. המשבר שחוה הוביל אותו לרגע אפל ממנו הצליח לצאת ולהשתקם ברגע האחרון.

1546464634.jpg
"האיש שאלוהים לא ראה" ספרו השלישי של ישראל חלוץ

הסיפור האחרון בקובץ נקרא "האסיר" והוא מתרחש באיטליה והוא מספר את הסיפור של פרופסור לרפואה המואשם ברשלנות רפואית ונידון ל10 שנות מאסר. במהלך הסיפור נחפשים פרטים המאפשרים להבין האם הוא אכן התרשל או שמא הרשעתו אינה הייתה הוגנת.
לאורך כל הסיפורים ברור כי ישראל חלוץ התברך ביכולת כתיבה מרשימה, כאשר במקרים מסויים הוא אף מצליח לעורר בקורא חמלה ותקווה בנוגע לדמויות. אך על אף עבודתו האינטיליגנטית ברוב המקרים, נדמה שאי אפשר להתעלם מהעובדה שבמרבית המקרים בחר ישראל חלוץ להשתמש בטכניקה הדרמטית השנויה במחלוקת "דאוס אקס מכינה" (מקור של המונח מהתיאטרון היווני ופירושו: האל מן המכונה) . מדובר במונח שמתאר מצב בסיפור בו הכותב מוסיף לעלילה אלמנט נוסף שלא משתמע מאירועי העלילה-רק בכדי לפתור בעיות ברצף העלילתי.
כך למשל בסיפור השני "קורות משפחה אחת בפרובאנס", בסוף הסיפור מסלק הכותב את הדמות שהטילה אימה על המשפחה בצורה מאולצת ומכוונת. זוהי רק דוגמה אחת אך קיימים מצבים נוספים בקובץ בהם חלוץ "נעזר" בסיוע חיצוני לפתרון עלילתי לאחר שהגיע למבוי סתום. מדובר בבחירה קלה עבור סופר, שכן פתרון כזה מחלץ אותו מהמבוך הספרותי הסתום אליו הוא נכנס.

לצערי, תחבולה דרמטית זו פוגעת בלוגיקה של מרבית מהסיפורים (שפעמים רבות גם קופצים במהירות בזמנים ובאירועים כך שסיפורים מסויים לקו בחסר מבחינת פיתוח דמויות ופיתוח עלילה) אך בסופו של דבר מדובר בספר שבזכותו השפה העשירה שלו, ובזכות הכנות של הסופר המרשים-הוא יצליח לגעת לכם בלב.

"האיש שאלוהים לא ראה", מאת: ישראל חלוץ, בהוצאת מדיה 10, 235 עמודים, מחיר: 59 ש"ח


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: