בי וומן » כתבות » לישון כמו תינוק

לישון כמו תינוק 

לישון כמו תינוק, מדור: צעדים ראשונים, תינוק בבית
פורסם בתאריך: 06/04/2015

אין כמעט הורה שלא נתקל במקרה בו התינוק לא ישן טוב בלילה, אך לא כל פעם שהתינוק מתעורר קשורה בהכרח לרעב או חיתול רטוב. לעתים מדובר בהפרעה הנובעת מקושי בנשימה, קושי שניתן ברוב הפעמים להתגבר עליו אם מודעים אליו.

קשיי נשימה המובילים להפרעה בשינה בקרב תינוקות וילדים בגיל הרך עלולים לנבוע ממספר גורמים. הראשון הוא גורם כרוני, בעיה פיזית המקשה על הנשימה כגון ילדים הסובלים מנחרה לילית, המתבטאת בנחירות מתוך שינה אשר לעיתים מלוות גם בהפסקות נשימה אשר מעירות את הילד וקוטעות את השינה.

בעיה כרונית זו גורמת להפרעה בשנת החלום המובילה לשינה לא שקטה. לרוב, הילדים לא מתעוררים לגמרי אלא מתהפכים במיטה ומשנים תכופות את צורת השכיבה, אך הילדים במקרים אלו יתעוררו בבוקר כשהם עייפים או חסרי שקט.

הגורם השני הפוגע בשינה הוא האקוטי ונמצא בשיאו בתקופת החורף. מדובר בהשפעה של מחלות החורף, כמו: גודש באף ונזלת, שיעול וקשיי נשימה הנובעים מתחלואה בווירוסים שונים.

הגורם השלישי לקשיי נשימה משלב מאפיינים כרוניים ואקוטיים, כאשר מדובר על ילדים הסובלים ממחלות כרוניות בדרכי הנשימה כדוגמת אסתמה, הנדבקים בווירוס עונתי המחריף את האסתמה ומוביל להתקף המתבטא בשיעול וקוצר נשימה. אלה המפריעים בתורם לשינה ומובילים לאיכות שינה ירודה.

במקרים של ילדים המתמודדים עם גורמים כרוניים כדוגמת נחרה לילית או מחלות נשימה כרוניות ברקע, חשוב להתייעץ עם הרופא ולבחון את הטיפול שיאפשר לצמצם את קשיי הנשימה. מומלץ שילדים הלוקים בנחרה לילית, יעברו הערכה על ידי רופא ילדים ומומחה אף אוזן גרון, שכן בחלק מהמקרים מדובר בבעיה הדורשת פתרון ניתוחי כגון הסרת אדנואיד או בשם העממי הוצאת שקד שלישי.

על מנת ולנסות להפחית את השפעת מחלות החורף הוויראליות כדוגמת שפעת וברונכוליטיס, ראשית חשוב להקפיד על מניעה באמצעות חיסונים והיגיינה, שכן ללא תחלואה לא צפויות להתעורר בעיות נשימה. חשוב לזכור שלמחלות הנובעות מווירוסים אין טיפול תרופתי המרפא את המחלה והיא לרוב חולפת לאחר מספר ימים עד שבוע. עיקר הטיפול מתמקד בהקלה על התסמינים וזיהוי המקרים בהם נדרשת התערבות רפואית. מקרים בהם יש חום גבוה מאוד או שינויים דראסטיים בחום על ההורים לפנות מיידית לרופא או למוקדי טיפול. חום גבוה יכול להעיד על התפתחות של זיהום משני כגון דלקת אוזניים או דלקת ריאות, המצריכים טיפול תרופתי. מקרים של חום גבוה שלא יורד למרות תרופות, פריחה אדומה שלא נעלמת בלחיצה על העור מחייבים גם הם פנייה מיידית לטיפול רפואי. גם כאבי אוזניים, העשויים לסמן על התפתחות של דלקת המצריכה פנייה לבירור. כמו גם במקרים בהם נשימת הילד הופכת למהירה מאוד או מאומצת. אצל תינוקות קטנים חשוב לשים לב אם הם מתקשים לאכול מכיוון שהם מנסים לנשום, האם הם יוצרים קשר עין, מחייכים או מגיבים. במידה והם הופכים לאדישים, מתקשים בנשימה או שקוצר הנשימה מלווה בחום, קחו אותם מיד לרופא. אצל ילדים יותר גדולים קל יותר לשים לב לקשיים שכן חלקם יכולים לבטא אותם במילים. ילד שמעיד שהוא מתקשה לנשום, שמתלונן כי במקביל לשיעול יש לו כאב חזק בחזה או במידה והוא אדיש ולא מגיב, לפנות מיד לטיפול רפואי.

id-10058015.jpg
הקפידו שלא להלביש בשכבות רבות מדי (תמונה: David Castillo Dominici/freedigitalphotos)

כך תוכלו לדאוג לשנת לילה טובה של ילדכם:

אקלים החדר – מומלץ להקפיד על טמפרטורת חדר נוחה. החדר צריך להיות חמים, אבל לא חם, הטמפרטורה המומלצת היא בין 21-23 מעלות.

אוורור ולחות – בחורף אנו נוהגים לחמם את הבית ולשהות בחללים סגורים ויבשים בהם יש תחלופה נמוכה של אוויר. חשוב לאוורר את החדר ולדאוג לשמירה על אחוזי לחות. ניתן לפתוח פתח קטן בחלון או לעשות שימוש במכשירי אדים קרים המסייעים להעלאת הלחות.
בבתים בהם יש חימום באמצעות קמין מומלץ להקפיד על אוורור והכנסת זרימת אוויר חדשה אל הבית כדי למנוע השפעה של העשן על הנשימה. הדבר חשוב במיוחד אצל ילדים הסובלים מאסתמה וברונכיט כדי למנוע התקף.

ביגוד - להקפיד שלא להלביש את הילד בשכבות רבות מדי. למרות נטייתם של ילדים לזרוק את השמיכה או לזוז ממנה, 2 שכבות לבוש מספיקות בהחלט.

תנוחת שינה – יכולה להקל על ילדים הסובלים מנזלת ואף סתום. מומלץ להשכיב את הפעוט כשראשו מוגבה בכ-30 מעלות. הגבהה זו מסייעת להם בהתמודדות עם ההפרשות ומקלה על שינה טובה ורציפה יותר.

שתייה והאכלה – חשוב להקפיד שלא להאכיל תינוקות בשכיבה במיטה. כלל זה נכון תמיד אולם במקרים של הפרשות קשות כגון נזלת, האכלה בשכיבה הינה מסוכנת ועלולה להוביל לחנק.

הקלה על הנשימה – אצל ילדים עד גיל שנתיים ניתן להשתמש במוצרים שונים אשר אינם בעלי מרכיב תרופתי (זאת לאור גילם). הפתרונות האפשריים הם תרסיס מי מלח, סירופים נגד שיעול (המתאימים לגיל וללא רכיב תרופתי) וטיפות אף המיועדות לקטנטנים. כאשר יש הפרשות צמיגיות מומלץ להפעיל מכשיר אדים קר המעלה את הלחות ומסייע בהקלה על הנשימה. אצל ילדים מעל לגיל שנתיים ניתן להשתמש בטיפות אף ותרופות המקלות על הגודש (סינופד, ברונכולט, דקסמול קולד ודומיהם). במקרים של שיעול נבחני (סטרידור) ניתן לטפל על ידי חשיפה לאוויר קר, במידה שהשיעול מתמיד או מחמיר ויש קושי בנשימה בסוף לנשימה הרעשנית רצוי להיוועץ ברופא הילדים.

צמצום גירויים – חשוב מאוד להקפיד על היגיינת שינה, כאשר הכוונה היא לא רק לשקט אלא גם למינימום גירויים. אור כחול של מסכים (טלוויזיה או מחשב) משבש שינה ולכן חשוב להימנע ממנו. חשוב להקפיד על תנאי שינה נוחים, ולצמצם גם הגירויים גם בסביבת המיטה (בובות או צעצועים רבים בתוך המיטה לדוגמא).

שגרת שינה – בכל הנוגע לילדים, תמיד מומלץ לשמור על שגרה וסדר יום קבוע, ובכלל זה גם שגרה לפני שינה. אפשר ליצור מסגרת קבועה שתכניס את הילד לרוגע ותכין אותו לקראת השינה, לדוגמא: ארוחת ערב, מקלחת, צחצוח שיניים, הקראת סיפור ושינה.

מאת ד"ר אורי בלה, מומחה לרפואת ילדים ורפואת ילדים דחופה מהמרכז הרפואי קפלן

תמונת שער באדיבות David Castillo Dominici./freedigitalphotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: