בי וומן » כתבות » הגשר לקשר: כיצד נשמור על קשר זוגי איתן?

הגשר לקשר: כיצד נשמור על קשר זוגי איתן? 

הגשר לקשר: כיצד נשמור על קשר זוגי איתן?, מדור: אהבה וזוגיות
פורסם בתאריך: 21/04/2015

כבר מילדות אנחנו מציירים בדמיוננו איך תראה הזוגיות שלנו – מי יהיה לצדנו? כמה נאהב אותו והוא אותנו? כמה נהיה קשובים לצרכיו? אנחנו בטוחים שנתמסר זה לזה, ועוד הבטחות רומנטיות. אך המציאות מורכבת יותר. אנחנו מוצאים את עצמנו לא פעם מתלוננים ורוטנים על דברים קטנים וגדולים, הדיאלוגים הזוגיים נעשים טעונים, וחלקם מגיעים עד לפיצוץ ומשבר גדול.

ההבטחה הרומנטית הטמונה באהבה מלווה באכזבות, בתסכולים ובקושי לנהל תקשורת איכותית ובריאה. לא תמיד אנחנו מביאים בחשבון את הצד השני, לא תמיד מצליחים לראות ולהבין את הצרכים של בן הזוג שלנו – מה באמת חשוב לו, מה הוא מרגיש. אנחנו חווים כעס, תלונות וביקורת, המובילים להתרחקות.

הבסיס למערכת יחסים בריאה הוא שמירה על דיאלוג בריא, חשוב לעבור מהשלב שבו אנחנו רוצים "שהוא יראה אותי" לשלב שבו נוכחת אהבה בוגרת, לשלב שבו "החשוב לי מכל הוא להצליח לראות אותו".

כאשר אנחנו לא מצליחים לעבור מאהבה ילדית, שבה הוא אמור לראות אותי, נוצרת אהבה על תנאי: "אם הוא מתייחס אליי – אני קיימת, אם לא – אני לא קיימת, אני מחוקה, הוא מְאַיֵין אותי ואני כאילו אינני; אם הוא מעריך אותי, מחמיא לי – אני שווה, אם לא – אני לא שווה". ההרגשה שאני לא קיימת, מאוּיֶנת, או לא שווה ולא מוערכת, היא תחושה קשה ובלתי נסבלת. כדי להימנע מתחושות כאלה ולהגן על עצמנו מפניהן אנו משתמשים במנגנוני הגנה. מנגנונים אלה אמנם מגנים עלינו, אך גם פוגעים במרחב הזוגי ומרעילים אותו. בני הזוג משתמשים במילים פוצעות כדי לא לחוות את הפציעה של עצמם.

הנה כמה דוגמאות למשפטים שכדאי להימנע מהם
"את/ה כמו אמא שלך/אבא שלך" – כשאומרים לבן הזוג שהוא נוהג כמו ההורה שלו נוגעים במקום כואב ורגיש ופוגעים באינטימיות של הזוג.
"אי אפשר לסמוך עליך" – אמירה זו פוגעת בערך העצמי של בן הזוג ומבטלת באחת את העשייה שלו.
"מה שלא תעשי/ה לא תצליח/י להשתנות" או "את/ה צריך/כה להשתנות"– זה משפט שממש "מקצץ את הכנפיים". הטחת טענה כזו מבהירה לבן הזוג שגם אם ישתדל למען האחר, הוא לעולם יישאר הלא יוצלח. במקרים רבים בן הזוג כבר שמע משפטים כאלה בילדותו, משפטים שמקטינים מערכו ומביעים אי אמון בו כאדם מוצלח.
"הבית תמיד מבולגאן", "אמא שלי מבשלת טוב יותר", "את מושפעת מ.." – אלו משפטים המבקרים את האישיות של בת הזוג ואת הנשיות שלה.
"מי צריך את זה בכלל?" – זהו משפט המלמד על עייפות מהמאבק על הזוגיות ועל חוסר אמון שמערכת היחסים מיטיבה עם בני הזוג. זה משפט שאומר שבלי הזוגיות הזו יהיה טוב יותר ושהחסרונות בקשר הזה עולים על היתרונות.
"אי אפשר לדבר איתך" – במקרה זה את למעשה אומרת לבן הזוג שאת לא מרגישה מובנת, שהוא לא באמת מקשיב לך, שהוא לא רואה אותך, ושכל מאמציו לעשות זאת אינם נושאים פרי.
"לא מאמינה לשום מילה שיוצאת מהפה שלך" – משפט כזה אומר שאת לא מאמינה לו ובו. זהו מצב של חוסר אמון, שקשה מאוד לתקן.

id-10044319.jpg
הבסיס למערכת יחסים בריאה הוא שמירה על דיאלוג(תמונה: imagerymajestic/freedigitalphotos)

בוויכוחים רבים מאוד מגיעים למשפטים כמו " נשבר לי, נמאס לי", ואז למשפט המסוכן "הדלת פתוחה". במשפט זה צד אחד מוותר מראש על מערכת היחסים: "גם אם לא טוב לך, לא מספיק חשוב לי להתאמץ ולשנות. אני לא חייב לנסות לשפר, אפשר פשוט לשבור את הכלים".

המשותף למשפטים שמניתי לעיל הוא שהם מכלילים. הם נובעים, כאמור, מהפגיעה בקיום ובערך, והתוצאה היא פגיעה הרסנית מרעילה ופוצעת בקיום ובערך של בן הזוג. בהדרגה פגיעה כזו שודדת ומזהמת את הכוח והמרחב המקודש של הזוג, ולעתים נוצר מצב בלתי הפיך.

כדי להימנע ממצבים בלתי הפיכים, שבהם החרטה מאוחרת מדי, נדרשת מודעות לכך שאנחנו פועלים ממקומות של פגיעה ומצוקה וכי מקורם של המאבקים והתסכולים בצרכים שלא באו על סיפוקם – "צורכי הילדות" (ד"ר הארוויל הנדריקס). לכן עלינו ללמוד איכויות של דיאלוג, כלומר להפסיק לראות את האחר כאובייקט שתפקידו לאשר את הקיום ואת הערך שלנו, וגם לחזק את הברית הזוגית, שתשמור עלינו מפני עצמנו. הברית הזוגית היא בעצם מסמך ההסכמות שלנו והנדרים שנתנו זה לזה.

"זה לא הים אשר בינינו, זה לא התהום אשר בינינו, זה לא הזמן אשר בינינו, זה אנחנו שנינו אשר בינינו" (לאה גולדברג).

מאת נוגה בר, מייסדת מרכז החוויה הדיאלוגית, ומייסדת שפת החוויה הדיאלוגית.


תמונת שער באדיבות David Castillo Dominici/freedigitalphotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: