בי וומן » כתבות » צוואה כבר יש לך?

צוואה כבר יש לך? 

צוואה כבר יש לך?, מדור: נשים בחוק
פורסם בתאריך: 21/05/2015

כתיבת צוואה ותוכנית ירושה כרוכות בהתמודדות לא פשוטה עם סופיות החיים שלנו ועם ההשפעה שתהיה למותנו על חיי הקרובים לנו ביותר – המשפחה שלנו.

תכנון ירושה אינו רק העברה של נכס מיד ליד, אלא חלוקה ושיתוף של פריטי חיים מגוונים, קטנים כגדולים ומוחשיים כאישיים. זו מלאכה מורכבת שדורשת הכנה מראש והכוונה.
צוואות עוסקות בשאלות רבות ומגוונות מהן הורים באופן מובן מעדיפים להימנע. מדובר בנושאים כואבים אך חשובים כגון מי יטפל בילדים והיכן יגורו במקרה של מות שני ההורים - נושאים שנוגעים ישירות לעתידם ורווחתם האישית.

אז נשאלת השאלה מדוע צוואה ולא להסתפק בצו ירושה?
אם לא עורכים צוואה הרכוש מתחלק מחצית לבן הזוג שנשאר בחיים, ומחצית לילדים בחלקים שווים ביניהם. המשמעות היא שלילדים שלנו יהיה חלק בבית שלנו, 1/4 או 1/8, 1/6 או 1/12, כל אחד בהתאם לרכוש שלו. סיטואציה זו עלולה להוביל למצבים מורכבים במקרה של גירושי הילדים, סכסוך בין האחים וכ' ולכן מומלץ לתכנן מראש.

אז מהו הזמן הנכון לערוך צוואה? מוקדם ככל הניתן
מקובל לחשוב שכתיבת צואה שייכת לאנשים מבוגרים, אך במקרה זה מדובר בהתייחסות למצב האופטימלי שבו אנשים מגיעים לשיבה טובה.
חשוב לזכור שישנם מקרים בלתי צפויים בחיים ולשם כך רצוי לכתוב צוואה מוקדם ככל שניתן. כמה מוקדם? תלוי במצב המשפחתי ובסיפור.
למשל, זוג צעיר עם ילדים קטנים, וודאי לא חושב על כתיבת צוואה אך אינו מודע לכך שבמקרה שחס וחלילה הם ילכו לבית עולמם הילדים שלהם ללא צוואה ברורה יהיו נתונים לחסדי הרשויות ולכן מומלץ עם כל הקושי לחשוב על העתיד גם על זה הפחות ורוד.

810041111.jpg
אין צוואה אחת דומה לאחרת (תמונה באדיבות Ambro/freedigitalphotos)

הצוואה אינה מסמך אחיד לכל דורש, היא מותאמת לכל אדם ומשפחה על פי הצרכים, הרצונות והבקשות השונות. יש אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות בסגנון ואופי הצוואה. נתייחס לשתיים הנפוצות ביותר:

צוואה הדדית:
צוואה הדדית הינה מצב שבו הנפטר מוריש לבן/בת הזוג שנותרו בחיים זכות שימוש ומגורים בנכס עד אריכות חייהם ושנותיהם. בדרך זו אף אחד לא יוכל להוציא אותם מהבית עד אריכות ימיהם.
גם צוואה זו מעלה שאלות שניתנות לפתרון למשל מה קורה במצב שיהיה בן זוג אחרי?
ראשית, בעצם עריכת הצוואה כצוואה הדדית, בהתאם להוראות סעיף 8א' לחוק הירושה, צוואה כזו היא עסקה, לא ניתן להשתחרר מהעסקה הזו אלא בפרוצדורה נוקשה מאוד. כל עוד בני הזוג לא ביטלו בחיים את הצוואה ההדדית, היא תגן לכל הפחות על מחצית מהרכוש.
שני, בני זוג יכולים לקבוע שהם כופים על עצמם לערוך הסכם ממון עם הידוע/ ידועה בציבור שלהם כתנאי לקבלת הירושה.
מלבד זאת, בני זוג יכולים להחליט שהם מעניקים לבן הזוג שלהם את היכולת לעשות שימוש בנכסים המשותפים אך לא למכור אותם. במקרה כזה נרשמת הערת אזהרה על נכס המקרקעין.

צוואה לילדים:
במקרה כזה שבו הורה כותב צוואה ומוריש את נכסיו לילדיו עולה השאלה האם לקיים חלוקה שוויונית או בלתי שיוונית?
חלוקה שוויונית היא פתרון טוב וצודק, אבל לא בכל המקרים. אם תעשה ללא שיקול דעת היא עשויה גם לחולל עוול וחוסר צדק. אין מניעה שהורה יחוש צורך לתגמל ילדים שדאג לו במיוחד בשעת מחלה או שסעד אותו, או להעניק יותר לזה מבין ילדיו שמתקשה יותר להסתדר מבחינה כלכלית. אז מתי לגיטימי להעדיף חלוקה הוגנת על פני חלוקה שווה בשווה? חלוקת לא-שוויונית היא לגיטימית אך מורכבת ולכן דורשת בדיקה מוקפדת יותר על ההיסטוריה המשפחתית והערכת האלטרנטיבות לגבי עתיד.

חשוב להבין, אין צוואה אחת שהיא דומה לצוואה אחרת, לכל זוג יש את השקפת העולם שלו וסט הערכים שמנתב את חייו ומהווה את תפיסת עולמו. כל בני זוג יכולים למקם את עצמם, בהתאם לאמונותיהם ולאורחות חייהם בנקודה אחרת במעגל החופש מול השליטה.

האם ניתן לבטל צוואה?
ישנם מקרים שעולה החדש שמדובר בצוואה בלתי חוקית, כזו שנכתבה בכפייה, שלא בצלילות כלומר חוסר כשרות או תחת השפעה בלתי הוגנת.
למה הכוונה? למשל במקרה שבו אדם זר שאינו קשור למשפחה יתקרב לקשיש לפני מותו, יחבור אליו יטפל בו וייתן לו את התחושה שילדיו אינם מטפלים בו וישכנע את הקשיש לשנות את צוואתו. צוואה כזו, ניתנת לערעור בבית המשפט.
נושא הצוואות הוא נושא מורכב גם בעצם כתיבתן הייחודית של כל אחד מהן וגם בעצם ההתייחסות העתידית לכל צוואה, לכן, חשוב להקדיש מחשבה רבה לשאלות המהותיות על היחסים במשפחה, הרצונות ובעיקר לשאלה איזו משפחה אני משאיר אחריי ולא איזה נכסים?

מאת עו"ד שירי מלכה , בעלים של משרד לדיני משפחה בו מחלקה לניהול סיכונים כלכליים במשפחה http://www.sm-law.co.il/

תמונת שער באדיבות Ambro/freedigitalphotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: