בי וומן » כתבות » האם כדאי לאחד חשבונות לאחר החתונה?

האם כדאי לאחד חשבונות לאחר החתונה? 

האם כדאי לאחד חשבונות לאחר החתונה?מאת: עו"ד שירי מלכה, מדור: כסף והשקעות, אהבה וזוגיות
פורסם בתאריך: 31/07/2015

עונת החתונות כבר כאן. עוד רגע אתם מתחת לחופה, שרים ורוקדים ובוקר למחרת קמים להפקיד את השיקים שקיבלתם בחשבונכם. בנקודה הזו בדיוק עולה השאלה – חשבון משותף, כן או לא?

אז נכון. אין כמו השקמה משותפת בבוקר וריצה לסניף הבנק לפתוח חשבון משותף שיסמל את פתיחת חייכם המשותפים. אבל רגע חפני שאנחנו הורסים את השמחה חשוב שתדעו – עונת השמחות כבר כאן אבל סטטיסטיקת הגירושין עדיין לא נעלמה מהשטח. אז מה חשוב שתדעו רגע לפני החתימה?

רבים מהזוגות הצעירים מתלבטים האם לנהל חשבונות בנק משותפים ואינם מודעים ליתרונות ולחסרונות הקיימים לכך מההיבט האישי והמשפטי.

כולנו גדלנו על האידאל של שותפות, חיים משותפים שווה חשבון בנק משותף כסמל להתנהלות זוגית ומשפחתית תקינה. ואכן ישנם יתרונות בניהול חשבון משותף שעיקרם יעילות בניהול משק הבית המשותף ושקיפות בניהול הכספים המשפחתיים כמו משכורות, כספי חתונה ואירועים נוספים אשר מתקבלים כמתנות משותפות לשני בני הזוג. ניהול חשבון משותף גם חוסך את הוויכוחים מאיזה חשבון יינתן השיק הבא לברית של זוג החברים הקרוב או מי יישא בתשלום המשכנתא.

id-10029449.jpg
עקבו גם אתן אחר הנעשה בחשבון (תמונה: nuttakit/freedigitalphotos)

כל זה טוב ויפה כאשר התא המשפחתי מתפקד בשלום, אך קיימות השלכות רחבות ביותר במקרים בהם התא המשפחתי מתפרק, האמון נגוז וההתנהלות כבר לא שקופה ושוויונית.

מפרקים את החבילה – והחשבון?
בני זוג שבחרו לנהל את חשבונותיהם במשותף עלולים למצוא עצמם בפני נזק כלכלי ואישי עצום. חשבון המשותף למעשה מעניק לכל אחד מבעלי החשבון את היכולת לבצע כל פעולה בחשבון, לרבות למשוך את מלוא היתרה החיובית בחשבון. חשבונות משותפים כאלה מתנהלים מתוך אמון ומטרה משותפת, אך כאשר המטרות כבר אינן משותפות כל אחד מבעלי החשבון עלול להוות פצצת זמן מתקתקת כלפי השני.

כל אחד מבני הזוג יכול למשוך את מלוא הכספים המופקדים בחשבון הן בעו"ש, הן בחסכונות ואף לחייב את החשבון עד גבול מסגרת האשראי המוענקת על ידי הבנק.
פעולה כזו תיצור מצב בו אחד מבני הזוג שמשך כספים נמצא ביתרון כלכלי מובהק, עם יכולות מימון של החיים השוטפים בזמן המשבר- לרבות מימון ההליך המשפטי היקר, ואילו הצד השני נמצא בחסרון כלכלי מובהק- חוסר יכולת לממן את החיים, חוסר יכולת לממן את ההליך המשפטי, ועם חוב חדש לבנק.

id-100261573.jpg
ברגע משבר עלול אחד מבני הזוג לרוקן את החשבון (תמונה: stockimages/freedigitalphotos)


החלטתם על חשבון משותף? נקטו אמצעי זהירות:
הגבלת החשבון: ההצעה הפשוטה ביותר היא להגביל את סכום המשיכה בחשבון, כלומר, לקבוע בהסכם מול הבנק שמשיכות מעל סכום מסויים- סכום שמוסכם על שני הצדדים, ידרוש 2 חתימות או יידוע טלפוני.
שתי חתימות: הגבלת כל פעולה באישור שני בעלי החשבון. חשוב לדעת שכאשר הופכים חשבון משותף לחשבון שמחייב ב-2 חתימות חוזרות כל הוראות הקבע וצריך לחתום על הרשאות חדשות וחיובים חדשים לחשבון או להעביר את החיובים לחשבונות אחרים. מדובר באפשרות מאוד מגבילה מבחינת ניהול חיים שוטפים.
לצפות את העתיד: כמובן שיש מקרים בהם מומלץ ואף רצוי לנהל חשבונות בנק נפרדים, במקרים בהם אחד מהצדדים עצמאי ו/או מרבה בנטילת סיכונים עסקיים ו/או מקים עסק עם שותפים צדי ג' שאינם בן/בת הזוג שאז קיים אינטרס ברור לכך שהצד השני לא יהיה חשוף לחובות שעלולים להיווצר בגין העסק, ושיוכל לתפקד באופן חופשי. במקרים כאלה חשוב, בכדי לשמור על האמון בין בני הזוג ולהמנע מטענות על הברחת רכוש שבן הזוג השני יהיה מעורב ויקבל עידכונים שוטפים בנוגע למתרחש בחשבון הבנק של בן זוגו.

את שביל הזהב ניתן למצוא באפשרות נוספת - ניהול חשבונות בנק נפרדים לצד החשבונות המשותפים ולהחליט במשותף אילו כספים מופקדים לאילו חשבונות- פעולה כאמור תאפשר לנהל את משק הבית יחדיו ובשקיפות אך לא תפגע בעצמאות הכלכלית של אף אחד מבני הזוג ותמנע את הויכוחים מי ישלם לבית הספר או למפעיל יום ההולדת של הבן.

אז נכון, עוד רגע אתם חוגגים ושמחים אבל חשוב לחשוב קדימה. מה יקרה אם.. ולהיות מוכנים לכל תרחיש שלא יבוא.

מאת עו"ד שירי מלכה היא בעלים של משרד לדיני משפחה בו מחלקה לניהול סיכונים כלכליים במשפחה http://www.sm-law.co.il/

תמונת שעבר באדיבות photostock Young/freedigitalphotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

מאמינה באסטרולוגיה?
ברור
ממש לא
קוראת את התחזית השבועית
מדי פעם מתעדכנת

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: