בי וומן » כתבות » העצמאות מתחילה אצלכן

העצמאות מתחילה אצלכן 

העצמאות מתחילה אצלכן, מדור: קריירה
פורסם בתאריך: 26/09/2015

שיעורי ההשתתפות הגבוהים של נשים בכוח העבודה ובענפי הכלכלה הבולטים במשק מוכיחים שלכל אחת יש הזדמנות אמיתית למצות את הפוטנציאל. בסופו של יום, אף אחד לא באמת כובל אותנו ורק אנחנו מחליטות מה לעשות עם החיים האישיים, המשפחה והקריירה.

מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על מספר מגמות מרתקות בהקשר של שיעורי תעסוקה בקרב נשים בישראל. ראשית, מעל 63% מהנשים מחזיקות במשרה קבועה ועובדות על בסיס יומי. שיעור התעסוקה בקרב נשים ערביות נמצא גם הוא בעלייה ועומד היום על 21.8%, לעומת 55.3% שהוא שיעור התעסוקה בקרב נשים חרדיות.

שנית, נשים שלא עובדות עושות זאת מסיבות מגוונות מכפי שהיה בעבר: 47.8% לא עובדות בגלל טיפול בבני המשפחה ובמשק הבית, 17.5% לא עובדות בגלל מחלה או מום ומעל 7% לא עובדות בגלל שהן נמצאות בתהליכי לימודים.

מהנתונים המופיעים לעיל ניתן להצביע על שיעורי השתתפות גבוהים של נשים בכוח העבודה. תמונת מצב עדכנית של נשים בסקטור הפרטי והציבורי בישראל עולה בקנה אחד עם תמונה דומה של נשים בארצות הברית, אירופה ומדינות המערב. גם בהיבט של זיהוי ואיתור הפערים בשכר הנשים לעומת גברים חל שינוי לטובה. כתוצאה מכך אנו לומדים על מיצוי מלא יחסית של הפוטנציאל ועל דרך מהירה וקצרה יותר להשיג את האושר הנכסף.

465468432.jpg
עצמאות אישית או תעסוקתית היא פונקציה של אומץ וקבלת החלטות נכונה (תמונה באדיבות stockimages/freedigitalphotos)

מה הקשר בין עצמאות לבין קריירה?
ניתן לזהות לפי שיעורי ההשתתפות של נשים בשוק העבודה גם את הקשר בין עצמאות אישית לבין קריירה. ישנה עליה בהשתתפות נשים בגילאי 35 ומעלה בכוח העבודה מאז שנות ה-80 של המאה הקודמת, אולם שיעורי ההשתתפות הללו עומדים בקשר ישיר לרמת ההשכלה. המשמעות היא שככל שרמת ההשכלה עולה, כך עולים גם הסיכוי לפתח קריירה ולמצוא עבודה מתגמלת. מנגד, שיעורי ההשתתפות בשוק העבודה עומדים בקשר הפוך למספר הילדים: מתכננת להרחיב את המשפחה? כדאי שתקחי בחשבון את הסטטיסטיקה שעומדת נגדך.

הקשר בין עצמאות לבין קריירה לא חדש. סביר להניח שנשים מרגישות כבר מגיל צעיר שהן צריכות לעבוד קשה יותר על מנת להמשיך לגדל ילדים, או לוותר לחלוטין על החלום לשלב בין המסלולים. מצד שני, ניתן לעשות זאת באמצעות בחירת משלחי יד מתאימים. נשים בישראל כבר לא מועסקות רק בתור פקידות (27%). מעל 25% מהנשים עובדות במקצועות חופשיים, 20% מהנשים מוגדרות בתור עובדות שירותים ובענפי הבריאות, הרווחה והסעד מגיעה הנוכחות של נשים לרף של 75%. נשים שרוצות לפתח את הקריירה ולשמור על עצמאות רק צריכות לקבל החלטה ולקבוע סדר עדיפויות.

מה תעשי עם העצמאות שלך?
נשים שמבינות שאף אחד לא באמת כובל אותן והנתונים תומכים בצרכים שלהן לשלב בין החיים האישיים, הקריירה והמשפחה יכולות להקדים את המאוחר. הן לא צריכות לחכות למגמות נוספות והן יכולות לקבוע בכל רגע נתון האם להזמין טיסות ולצאת לחופשה, או להישאר קרוב למשרד ולפתח את הקריירה. העצמאות היא אחד המשאבים החשובים ביותר של נשים ואסור לוותר עליה. אם לוקחים את תחום הניהול בתור דוגמא, מגלים שהגידול שחל בחלקן של הנשים המנהלות כבר מגיע לסך של 20% מהמשק. בכל משלחי היד הנשים המועסקות הן לרוב בעלות השכלה גבוהה יותר מהגברים ולכן גם האפשרויות שלהן יותר רחבות ומגוונות.

לסיכום, עצמאות אישית או תעסוקתית היא פונקציה של אומץ וקבלת החלטות נכונה. גם את יכולה לקחת פסק זמן מהשגרה ולהמשיך לנהל קריירה לצד משפחה תומכת. קחי נשימה ארוכה וזכרי שהמצב טוב מכפי שאולי חשבת.

תמונת שער באדיבות stockimages/freedigitalphotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: