בי וומן » כתבות » הקץ לפסיכומטרי?

הקץ לפסיכומטרי? 

הקץ לפסיכומטרי?, מדור: קריירה
פורסם בתאריך: 27/10/2015

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת אריאל מגלה שיטה חדשה ויעילה לניבוי הצלחה בלימודים, ומקווים שהשיטה תוכל להחליף את תהליכי הקבלה והמיון של סטודנטים הקיימים כיום.

אנו כבר רגילים לשמוע את הקולות העולים מדי שנה בשנה לפני תחילת שנת הלימודים, הדורשים את ביטול הפסיכומטרי. הטענה הבולטת היא שהפסיכומטרי אינו כלי המנבא הצלחה בלימודים ואינו משקף את היכולת של המועמדים לאוניברסיטאות. מחקר חדש מאוניברסיטת אריאל מוכיח את נכונות הטיעון הזה, ומצאה לו פיתרון.

ד"ר מוטי צוילינג מהמחלקה לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת אריאל וד"ר סרקו נטק מבית הספר הבינלאומי לכלכלה ומנהל עסקים בעיר Celje שבסלובניה הצליחו ללמד מכונות חישוב, באמצעות אלגוריתמי למידה המבוססים על בינה מלאכותית, לבצע חיזוי על נתוני עבר ובהתאמה לכך לבצע חיזוי עתידי המנבא את סיכויי ההצלחה של הסטודנטים במהלך לימודיהם לתואר. במהלך המחקר, נאספו ציוני הקורסים הסופיים מסטודנטים לתואר ראשון בקורסים שונים מהתמחות מערכות מידע, הנלמדים על ידי תלמידי כלכלה ומנהל עסקים בהתמחות זו. המידע נאסף על פני השנים 2010-2013 וכלל 106 סטודנטים. איסוף הנתונים נעשה באמצעות מערכת קידוד הציונים בבית הספר למנהל עסקים בסלובניה העונה לשם "NOVIS". הנתונים שנאספו עם השנים אודות הסטודנטים, שימשו את המכונות ללמוד מהם סיכויו של הסטודנט לסיים את התואר בהצלחה כאשר בחלוף הזמן לומדות ה"מכונות" כיצד לתקן את תהליך הלמידה האוטומטי שייצרו לעצמן. הנתונים שנאספו על כל נבדק כללו בין השאר את המשתנים הדמוגרפים: גיל, שנת לידה, האם הסטודנט עובד או לא, שנת רישום לתואר, לימוד בהיקף מלא או חלקי, וציון המרכיבים השונים של הסטודנט בקורסים (עבודות, מבחנים ותרגילים) לרבות הציון הסופי בקורס.

תוצאות המחקר מראות כי ניתן לחזות את סיכויי ההצלחה של הסטודנטים לאורך התואר באחוזים גבוהים למדי של כ 80%-90% בסוגים שונים של אלגוריתמים המבוססים על עצים כגון Mp5 וj48 לעומת שיטות סטטיסטיות מקובלות באקסל (65% ניבוי). אחת המסקנות המפתיעות והחשובות במחקר היא שמכונות יכולות ללמוד מסט יחסית "קטן של נתונים" המבוסס על כ-100 נבדקים ולבצע תהליך למידה שמניב אחוזים גבוהים של ניבוי. משמעות הדבר היא שתהליך לימוד המכונות הוא קצר, ואיננו דורש מידע רב.

3100345511.jpg
תוצאות המחקר הם חשובות ביותר, ויש בהן משום בשורה חדשה לאקדמיה (תמונה באדיבות nenetus/freedigitalphotos)

"תוצאות המחקר הם חשובות ביותר, ויש בהן משום בשורה חדשה לאקדמיה. על ידי לימוד פשוט ומהיר של מכונות חישוב, תהיה לנו אפשרות לנבא את הצלחת הסטודנטים במקצועות שונים. המחקר עשוי לתרום במידה רבה למקבלי החלטות בדרגים השונים של מוסדות לימוד אקדמיים כגון ראשי מחלקות ודיקאנים לקבוע נוסחאות קבלה מותאמות יותר לסוג התואר הנלמד ולא להתבסס אך ורק על ממוצע ציוני הבחינה הפסיכומטרית ותעודת בגרות", מסכם ד"ר צוילינג את חשיבות המחקר.

החוקרים עובדים כיום על הרחבת השיטה וביסוסה תוך ביצוע מחקר השוואתי בין מדינות ומקווים שלא ירחק היום שמכונות חישוב יסייעו בתהליכי הקבלה והמיון של סטודנטים למסלולי הלימוד השונים באוניברסיטאות ובמכללות.

תמונת באדיבות stockimages/freedigitalphotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: