בי וומן » כתבות » בדרך להשתלת שיניים? הנה השאלות שצריכות להטריד אתכם

בדרך להשתלת שיניים? הנה השאלות שצריכות להטריד אתכם 

בדרך להשתלת שיניים? הנה השאלות שצריכות להטריד אתכם, מדור: בריאות, רפואה
פורסם בתאריך: 30/03/2016

בהגיעכם לביצוע השתלות שיניים, רוב הסיכויים שתסברו כי הדרך הטיפולית אותה בחר עבורכם הרופא המטפל היא הנכונה והטובה ביותר עבורכם. אף על-פי כן, מניסיון העבר, נראה שתמיד מומלץ לשאול מספר שאלות מהותיות, שעלולות להיות קריטיות עבורכם ועבור בריאות הפה שלכם.

ד"ר אבו אל נעאג', ממליץ לשאול:

שאלה #1: מיהו הרופא?


החדרת שתל דנטאלי הינה הליך רפואי המאפשר הן שחזור תפקודי והן שחזור אסתטי של שן אחת או יותר בחלל הפה. בישראל, החוק מאפשר לרופאי שיניים כלליים לבצע החדרת שתלים, וכן הליכים מורכבים כמו השתלות עצם למיניהן ושחזור המשנן כולו. כאשר מדובר במספר גדול של שתלים, מומלץ שהפעולה תבוצע על-ידי מומחה בכירורגיית פה ולסת או על-ידי מומחה במחלות חניכיים. במידה ונדרשים הליכים מורכבים יותר כמו השתלות עצם והרמת רצפת הסינוס, לצד השתלות שיניים מרובות, רצוי מאוד לוודא שהטיפול מתבצע על ידי מומחים בכירורגיית פה ולסתות, שהם בעלי המקצועיות וההתמחות המתאימות. על כן מומלץ תמיד לברר מה תחום התמחותו וניסיונו של הרופא המבצע, בטרם מתחילים בטיפולים מסוג זה.

שאלה #2: מהו סוג השתל?

לפני הליך ההשתלה, יש לבצע סדרת צילומים הכוללים לעיתים צילום CT של הלסתות על מנת לקבל מידע על עובי העצם, גובהה ואיכותה. בהתאם למידע זה יבחר הרופא את אורכו ורוחבו של השתל ויחליט האם יש צורך בהשתלת עצם. בישראל קיימים עשרות סוגים של שתלים מתוצרת הארץ ומתוצרת חוץ - נתון שלרוב לא חשוף לפציינט. הדבר מחייב את הרופא ואת המטופל בניהול דו שיח בנושא הזה. כך גם לגבי תחליפי עצם – ישנם מספר סוגי חומרים בהם ניתן להשתמש בהשתלת עצם ורצוי שהפציינט יידע באיזה חומר יעשה שימוש. האחריות בנושא מוטלת על הרופא; על הרופא להסביר את אחוזי ההצלחה והכישלון של כל שתל דנטאלי בטווח המיידי ואת אחוזי הצלחה ושרידות השתל במרוצת שנים. בהנחה שהמידע שלהלן לא יעלה לדיון מול הפציינט, רצוי לשאול ולדעת מראש את הפרטים המהותיים במפגש מול הרופא.

שאלה #3: כמה זמן אמור השתל להחזיק?

חשוב לשאול על אחוזי ההצלחה של השתל בטווח הרחוק. מכיוון שמדובר בפרוצדורות מורכבות עם עלויות גבוהות, מידע על אחוזי השרידות של כל שתל במרוצת השנים יאפשר בחירה נכונה יותר של השתל הדנטאלי. בסוגים שונים, יש הבדל בהישרדות לטווח הארוך. שתל ששורד 10 שנים ומעלה בממוצע, נחשב לשתל טוב. שתל ששורד רק חמש או שש שנים נחשב פחות טוב. אם תשאלו את הרופא, הוא אמור לדעת לומר מהי הסבירות ששתלים מסוימים יחזיקו מעמד זמן רב יותר, בהשוואה לשתלים אחרים. במידה ולא תשאלו את השאלה, ייתכן ויחדירו לכם שתל זול, שיחזיק מעמד זמן קצר יותר, ובכך תיאלצו לחזור על ההליך הפולשני אחת למספר שנים, ואף להגיע למצב בו לא יהיה ניתן להחדיר שתלים ללא השתלות עצם מסיביות. הדבר הוא יקר ולא נעים בכלל, ועל כן כדאי שתשאלו את רופא השיניים – היכן מיוצר השתל? שאלו לגבי הוותק שלו בשוק ועל ההוכחות הקליניות. כך תובילו לבחירת השתל הנכונה עבורכם. חשוב לציין כי שרידות השתל תלויה גם בגורמים כמו מצבו הרפואי הכללי של המטופל, עישון, מחלת חניכיים, שמירה על היגיינה של חלל הפה ועוד. דרוש מעקב צמוד הכולל לפחות שני ביקורים בשנה אצל הרופא המטפל.

שאלה #4: איך תדעו האם הטיפול המוצע הוא אכן הנכון ביותר?

בנקודה זו חשוב להבהיר: לא יתכנו 100% הצלחה בפעולות רפואיות. שתלים דנטאליים חשופים לנסיבות חיצוניות העלולות להעיב על הטיפול. אולם, הרופא חייב לתת אינפורמציה מדויקת ולא "לחסוך" על חשבון הפציינט. כך גם בהצעת פתרונות בזק כגון 'השתלה מיידית' או 'העמסה מיידית'. רבות הן הפרסומות הקוראות לשיקום שיניים ביום אחד בלבד. בהקשר הזה אני ממליץ לקרוא את האותיות הקטנות. אמנם אין שום ספק שכיום יש מקום לכל הטכניקות הכירורגיות, אך לא כל מקרה מתאים להשתלה ולהעמסה מיידית. אחוז המטופלים המתאים להעמסה מיידית אינו גבוה, על-כן עליכם לשאול את הרופא האם אתם עומדים בדרישות הסף לטיפול שכזה. לא שונה הדבר גם בנושא של עקירות שיניים: יש תחושה כללית שהיד יותר "קלה על ההדק". בחירת הרופא המתאים והאמון ההדדי שייווצר בין הרופא והמטופל, ימעיט מקרים של עקירת שיניים לשווא. אין שום ספק שעקירת שיניים שניתן להציל הינה פעולה מיותרת. שאלו את הרופא אם השן ניתנת להצלה בטרם עקירתה, והאם מוצו כלל ההליכים הטיפוליים האופציונאליים. לעקור זה קל, אך עדיין אין חלופה ההולמת במאת האחוזים לשן הטבעית.

id-100316841.jpg
בחירת הרופא הנכון ובניית מערכת אמון הדדית בין הרופא והמטופל היא המפתח להצלחה
(תמונה באדיבות stockimages/freedigitalphotos)


ולסיום, הטיפ שלי: נתקלתי בלא מעט מקרים בהם תוכנית הטיפול הכירורגית והשיקומית גרמה לנזק רב ללסתות ולאובדן עצם רב. הדבר חייב אותי לבצע פרוצדורות רבות ומורכבות, בתקווה להחזיר את הפה של המטופל למצבו ההתחלתי, טרם ההשתלות. מקרים כגון : העמסה מיידית במקרים לא מתאימים, ביצוע מספר שתלים לא מתאים, חוסר התייחסות למצבו הרפואי הכללי של המטופל הסובל ממחלות כרוניות כמו סכרת ועוד, יצרו למטופלים נזק רב. בחירת תוכנית טיפול נכונה או מתאימה הייתה מונעת צורך בטיפולים חוזרים ונשנים, וחוסכת סבל וכסף רב. בחירת תוכנית טיפול לא נכונה גוררת אחוז גבוה יותר של כישלונות אשר מחייבים טיפולים חוזרים עם סבל מיותר למטופלים. עם זאת, חשוב לציין כי אין פעולה כירורגית שלא מלווה באחוז כישלון פוטנציאלי או סיבוכים מסוימים. תמיד יתכן זיהום סביב השתל, דלקות שלא תמיד צופים מראש או אי עמידה בלחצים. למרות זאת, גם בנקודה הזו, בדקו את אחוז הכישלונות מול אחוזי ההצלחה של הרופא. רף מסוים של כישלונות סדרתיים אמור להדליק נורת אזהרה. בחירת הרופא הנכון ובניית מערכת אמון הדדית בין הרופא והמטופל היא המפתח להצלחה בכל הקשור לבריאות הפה.


הכותב הוא ד"ר עימאד אבו אל נעאג', מנהל המחלקה לכירורגית פה ולסתות, בבית החולים ע"ש ברוך פדה, פוריה.


תמונה שער באדיבות stockimages/freedigitalphotos


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

אירוויזיון תל אביב 2019
יש לנו אחלה שיר- מינימום בחמישיה הראשונה
השנה , נשארים הרחק מאחור
מי צריך בכלל נצחון שנה אחרי שנה. העיקר שישי תיירים ושמח
אירוע חשוב לישראל בלי קשר לתחרות.

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: