בי וומן » כתבות » 5 סימנים שמוכיחים שהגיע הזמן שתוציאי את הספר שלך לאור

5 סימנים שמוכיחים שהגיע הזמן שתוציאי את הספר שלך לאור 

5 סימנים שמוכיחים שהגיע הזמן שתוציאי את הספר שלך לאור, מדור: לייפסטייל, קריירה
פורסם בתאריך: 29/08/2016

ישנם לא מעט סופרים שעבורם הרבה יותר קל לכתוב את כתב היד, מאשר להבין האם הגיעה השעה להוציא אותו לאור.

כדי לסייע לך להבין היכן את בדיוק נמצאת, החלטנו לכתוב במיוחד עבורך, המתלבטת והמתחבטת, את המדריך השלם, הכולל חמישה סימנים שיבהירו לך מעבר לכל צל של ספק, שהגיע הזמן להוציא את הספר שלך לאור.

מתרבות המחשבות על הספר הבא
אחד הסימנים הטובים ביותר הוא ככול הנראה המחשבה על הספר הבא. במוחו של כל אדם יצירתי באשר הוא צצים רעיונות בנוגע לפרויקטים חדשים ואין זה מן הנמנע שלכל אורך הדרך, כלומר גם במהלך העבודה על הספר הנוכחי, צצו במוחך רעיונות לעלילות ולדמויות חדשות. יחד עם זאת, רוב הסיכויים שבאף אחד מהרעיונות לא התעמקת במיוחד, אלא אם כן הוא שירת את הפרויקט הנוכחי. אם את מוצאת את עצמך עסוקה יותר ויותר בפיתוח של רעיונות חדשים שלא רלוונטיים בשום צורה לספר הנוכחי, דעי כי ככול הנראה הגיעה השעה להוציא אותו לאור.

הנושאים הטכניים של ההוצאה לאור מעסיקים אותך יותר ויותר
כתיבת הספר היא רק חלק קטן בפרויקט שתחילתו ברעיון וסופו בעותקם המודפסים, כשהאמת היא שגם הדפסת העותקים היא בפירוש לא השלב האחרון. לאחר שהספרים ייצאו לאוויר העולם, נכונה לך עוד דרך ארוכה הכוללת בין היתר עניינים הקשורים לשיווק, קידום ומכירות. כאשר המחשבות על היום שאחרי ועל נושאים טכניים הקשורים להוצאה לאור יעסיקו אותך במידה רבה יותר מהספר עצמו, דעי כי את מוכנה לקראת השלב הבא.


fotolia_80503826_m.jpg
לפעמים פשוט לא ניתן לדעת...

את מרגישה שאין לך עוד מה לתרום לספר
בדרך כלל שכמתקרב הרגע שבו יהיה ראוי להוציא את הספר לאור, נוצרת תחושה לא נעימה במיוחד, הנקראת "טחינת מים". מדובר בהרגשה המתפתחת כל אימת שאנחנו מבצעים פעולה מסוימת שוב ושוב, ללא כל תכלית ומבלי שנצליח להתקדם או להעמיק. התחושה המעיקה הזו נוטה להופיע בשלב שבו הסופר משנה מילים שכבר היה שלם עמן שלא לצורך, מוחק ומחזיר משפטים ואף פסקאות שלמות, או פשוט - "טוחן מים".
ישנם רבים המאמינים באמת ובתמים שהשלב הזה חשוב כיוון שגם אם מדובר בהרבה מאוד עבודה מיותרת, הרי שבסופו של דבר גם אם תשפר ולא במעט את כתב היד, הרווח כולו של הספר. מדובר בטעות מרה, שכן בשלב הזה שבו הסופר מרגיש בתוך תוכו שהוא לא מועיל במאום ליצירה שלו, רוב הסיכויים שהוא רק יזיק לה, לו ימשיך לבחוש ולבחוש בה. זהו למעשה השלב שבו יש להעביר את כתב היד לעורך מקצועי, שיוכל לתרום מניסיונו ולהכניס שינויים משמעותיים ובעלי טעם.

יותר מאדם אחד אמר לך שהגיע הזמן
ישנה בדיחה ישנה לפיה אם אדם אומר לך שאתה שיכור, אתה מוזמן להתעלם ממנו, אם שני אנשים אומרים לך שאתה שיכור, כדאי שתתחיל לחשוד שיש בדבריהם מן הצדק ואם שלושה אנשים אומרים לך שאתה שיכור, כדאי שתיכנס למיטה ותלך לישון, לפני שתביך את עצמך. הדברים לא שונים בהרבה בכל הקשור להוצאת הספר שלך לאור: אם כבר העברת את כתב היד בין כל חבריך ובני משפחתך (או לכל הפחות בין כל אלה שאת סומכת עליהם ומעריכה את דעתם), קיבלת הערות, הכנסת שינויים, ביצעת תיקונים וקיבלת את ברכתם של כל המעורבים בדבר, אל לך להמשיך להתנגד. זה בדיוק הזמן המתאים להעביר את הספר לשלב הבא.

לפעמים פשוט לא ניתן לדעת...
האמת היא שייתכן מאוד שלעולם לא תדעי האם הגיע הזמן או לא, אבל החדשות הטובות הן שאת גם לא תמיד חייבת לדעת. זאת כיוון שישנם לא מעט אנשי מקצוע שישמחו לעזור לך להבין האם הספר מוכן ובשל או שיש לך עוד כברת דרך לעבור. למשל בחברת סטימצקי, עובדים במחלקת ההוצאה לאור אנשי מקצוע רבים שישמחו לקרוא את כתב היד שלך ולסייע לך בקבלת ההחלטה הקשה והגורלית הזו. מומלץ מאוד להתעניין באפשרות של פגישה עם איש מקצוע מנוסה מתחום ההוצאה לאור, שכן לפעמים די בפגישה אחת עם איש מקצוע שכבר עבד עם מאות סופרים מתחילים, בשביל לקבל פרספקטיבה ו"לסדר את הראש". בהצלחה!

מרגישה שהגיע הזמן להוציא את הספר לאור? צרי איתנו קשר ונשמח לעזור.


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: