בי וומן » כתבות » מה חשוב לדעת לפני שקונים אופני עיר?

מה חשוב לדעת לפני שקונים אופני עיר? 

מה חשוב לדעת לפני שקונים אופני עיר?מאת: מערכת האתר, מדור: לייפסטייל, בילויים ופנאי
פורסם בתאריך: 05/09/2016

עד לפני לא יותר מדי זמן, רוב הרוכבים החובבים הסתפקו בהבחנה בין שתי קטגוריות עיקריות והכוונה היא כמובן לאופני השטח (נקראו גם אופני הרים) ואופני הכביש. כיום מדובר כבר במציאות שונה לגמרי, שכן ההבחנה הגסה בין שתי הקטגוריות הנ"ל בלבד, פשוט אינה מספיקה עוד.

כל מי שנוהגת לרכוב באופן קבוע, גם אם באופן חובבני, תוכל להעיד כי די בשינוי קל ביותר בזווית הרכיבה, כדי להוביל לשינוי משמעותי בהתנהגות של האופניים ובחוויית הנסיעה. יש לציין זאת כיוון שעבור אלו שלא מכירים את התחום, החלוקה המודרנית לכל כך הרבה קטגוריות ותת קטגוריות, עלולה להרגיש מיותרת לחלוטין או לכל היותר ככזו הרלוונטית אך ורק לרוכבים המקצועיים.

הואיל ולאופני עיר אין כל ייצוג בתחרויות האופניים, המודעות לעצם העובדה שגם הרכיבה בעיר מציבה דרישות ותנאים מסוימים מהאופניים, עדיין לא גבוהה במיוחד. מעבר לזה, רוב הרוכבות והרוכבים האורבניים לא נותנים דעתם לכל מה שקשור לחשיבות ההתאמה שבין האופניים לאופי הרכיבה העירונית וזאת כיוון שרבים מתייחסים לאופניים כאל כלי שאמור לקחת אותה מנקודה A לנקודה B כשחווית הרכיבה כלל לא נכנסת לתמונה או למערכת השיקולים שלהם. כדי למנוע רכישה של דגם לא מתאים, במאמר שלפניכן נפרט אודות כל הנקודות שחשוב להכיר כשבאים לרכוש אופני עיר.

אמינות ופשטות
רוכבות השטח ורוכבות תחרותיות לא נרתעות במיוחד משדרוגים, תיקונים וטיפולים. האמת היא שלא נחטא לאמת אם נכתוב כי כל מה שקשור לתחזוקת האופניים, מהווה חלק חשוב מהעניין (ישנן אף כאלו המתמכרות לענייני תחזוקה כאלו ואחרים). הרוכבות העירוניות לעומת זאת, הרבה פחות מתלהבות מהסיפור ולכן אופני עיר הם אופניים פרקטיים ופונקציונאליים: הם צריכים לעבוד בשביל הרוכבת וחלילה לא ליצור מצב שבו הרוכבת תצטרך לעבוד בשבילם. לפיכך, כשבאים לרכוש אופני עיר, יש לפעול לפי כלל האצבע העתיק: פחות מורכב - יותר טוב.
בנוסף, יש לתת את הדעת לנושא האמינות, שכן לא חסרים דגמים פשוטים מאין כמוהם, שנוטים להתקלקל לאחר מספר חודשי רכיבה בלבד. במיוחד חשוב לב למערכת הבלמים ומערכת ההילוכים ובאופן כללי לכך שהאופניים יורכבו מרכיבים סולידיים ועמידים, שדורשים תחזוקה מינימאלית.

סטייל

אמנם אופני עיר הם אופניים המאופיינים לא פעם בעיצוב פשוט ולא מתוחכם במיוחד, אך האמת היא שאין שום סיבה להקריב את הנראות על מזבח הפרקטיות. בדיוק כפי שאנחנו מקפידים לבחור למשל מגן מעוצב לטלפון החכם שלנו ש"בסך הכול" נועד לספק הגנה ולהוות שריון לטלפון הנייד, כך גם אין שום סיבה שלא נתייחס לעיצוב של האופניים שלנו. נכון לכתיבת שורות אלה ישנו מגוון רחב ביותר של דגמים בקטגוריית אופני העיר ולפיכך נפציר בכם שלא להתפשר על תחום העיצוב.
זכרו שאת המראה של האופניים ניתן לשדרג בקלות יחסית, על ידי הוספה של אביזרים כאלו ואחרים. הכוונה היא למשל לפעמון ייחודי, סלסלה מתוקה, סבל מדליק, מגני בוץ מעוצבים, מגן שרשרת בעל עיצוב נוסטלגי ועוד רבים אחרים.

fotolia_119576672_s.jpg
את המראה של האופניים ניתן לשדרג בקלות יחסית, על ידי הוספה של אביזרים

נוחות היא לא מילה גסה
הנוחות היא הדרישה הבסיסית ביותר מאופני עיר והיא מגיעה הרבה לפני המהירות או יעילות הדיווש למשל. אף אחת לא מעוניינת לסבול בדרך לעבודה או למכולת ולמרות שמדובר לרוב ברכיבות קצרות יחסית, קחו בחשבון שאופניים לא נוחים עשויים לגרום גם לרכיבה קצרה, להרגיש כמו סיוט. חשוב לזכור שאופניים לא נוחים הם אופניים שלא מתאימים לרוכב ובטווח הארוך תנוחת הרכיבה הלא נוחה יכולה לגרום לנזקים אורתופדיים.
בהקשר זה יש לציין כי נוחות לאחת היא לא נוחות לאחרת. כך לדוגמה ישנן כאלו שעבורן חשוב במיוחד שיוכלו להניח את הרגליים על הקרקע ללא כל מאמץ בעוד שעבור אחרות, חשובה יותר זווית הגב. לפיכך מומלץ לצאת לרכיבה קצרה אם הדבר מתאפשר ולא להסתמך באופן עיוור על המלצות של חברים ואפילו לא על המלצות של "מומחים בתחומם".

להלן כמה דגשים נוספים הקשורים לנוחות הרכיבה:
• בולם זעזועים - בגדול ישנם לא מעט דגמים של אופני עיר שלא כוללים בולם זעזועים, אך בולם זעזועים המשולב במזלג יתרום רבות לרכיבה חלקה ונוחה יותר.
• צמיגים חלקים - ניתן גם לתרום לתחושה נעימה וחלקה יותר בזמן הרכיבה, על ידי בחירה בצמיגים חלקים וגדולים יחסית. יש לזכור כי גלגלים גדולים יבטיחו נוחות ומהירות ואילו גלגלים קטנים יבטיחו עמידות גבוהה יותר מפני חבלות מכניות ויכולת תמרון מרשימה יותר.
• מושב איכותי ונוח - אלמנט נוסף שיכול לשדרג את חווית הרכיבה בצורה משמעותית, הוא המושב. המושב צריך להיות נוח ורחב, תוך מתן עדיפות לכזה הכולל קפיצים לספיגת הזעזועים במהלך הרכיבה (ישנם גם דגמים המאובזרים בבולם זעזועים הממוקם במוט האוכף).

שדה ראייה רחב
במהלך הרכיבה העירונית עלינו להתמודד עם לא מעט מכשולים: הולכי רגל, רכבים חונים (לרבות כאלה שמחליטים לפתוח את הדלת בפתאומיות), רוכבי אופנועים, בעלי חיים ועוד רבים ומסוכנים אחרים. חלק ניכר מהמכשולים נוהגים לנוע ממקום למקום ומצב זה שונה לחלוטין מכל מה שרלוונטי לרכיבת שטח למשל, שבה המכשולים לרוב סטטיים.
לאור זאת, אופני עיר חייבים לאפשר לרוכבת להביט בקלות לצדדים ולפנים כדי שתוכל להכין את עצמה למכשול הבא שתצטרך להתמודד עמו. זוהי הסיבה בגינה הישיבה על אופני עיר היא ישיבה זקופה כשהרוכבת ממוקמת בנקודה גבוהה יחסית. גם כאן, נחזור ונדגיש שישנה חשיבות עליונה לבחון את ההתאמה בין האופניים לרוכב באופן אישי. אם קיבלתן המלצה לדגם מסוים מחברה קרובה, די בכך שמדובר בחברה שנמוכה מכן בעשרה ס"מ, בשביל שכל תנוחת הרכיבה שלכן תהיה שונה ובעקבות כך, שדה הראייה ישתנה אף הוא.


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

מאמינה באסטרולוגיה?
ברור
ממש לא
קוראת את התחזית השבועית
מדי פעם מתעדכנת

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש:
אופני עיר, אופניים לנשים, אופנים חשמליות