בי וומן » כתבות » הדרכים הטבעיות להתמודדות עם דלקת בדרכי השתן

הדרכים הטבעיות להתמודדות עם דלקת בדרכי השתן 

הדרכים הטבעיות להתמודדות עם דלקת בדרכי השתן, מדור: בריאות, רפואה, רפואה משלימה, טבעי
פורסם בתאריך: 21/08/2017

ג'ולי ברוך, הנטורופתית של מותג תוספי התזונה NUTRI CARE , מסבירה את הסיבות לתופעת הדלקת בדרכי השתן, התסמינים וכיצד אפשר למנוע את הישנות הדלקת בדרכים טבעיות

דלקת בדרכי השתן היא תופעה שכיחה בעיקר בקרב נשים. היא פוגעת באיכות החיים, וחשוב לאבחן אותה, לטפל בה ולמנוע את הישנותה. דלקת שאינה מטופלת עלולה להחמיר ולכן יש לטפל בדלקת מיד עם הופעתה.

מהם הגורמים לזיהומים בדרכי השתן?

• נשים נמצאות בסיכון גבוה ללקות בדלקת בדרכי השתן. הדבר נובע בעיקר מהמבנה האנטומי שלהן. הקרבה בין פי הטבעת לשופכה הנמצאת בכניסה לנרתיק, מאפשרת מעבר של חיידקי אי-קולי (המצויים בצואה) לדרכי השתן. הדבר עלול לקרות כתוצאה מהיגיינה לקויה, או ביצוע פעולת ניגוב לא נכונה של פי הטבעת. לכן חשוב להקפיד על ניגוב מלפנים לאחור לאחר פעילות מעיים.
• אצל גברים גידול שפיר של הערמונית (BPH) עלול לגרום לדלקת בשלפוחית השתן.
• שינויים הורמונליים במהלך ההיריון משפיעים על הגברת הסיכון ללקות בדלקות בדרכי השתן. גם לחץ העובר על השופכן והתרוקנות לא מלאה של שלפוחית השתן יכולים להעלות את שכיחות הזיהום.
• ירידה ברמות האסטרוגן במהלך השנים אצל האישה גורמת לדפנות דרכי השתן להיות דקות יותר, וכן גורמת לשינויים בפלורה הווגינלית – ירידה בכמות "החיידקים הטובים" המגנים על דרכי השתן.
• שינויים אנטומיים בעקבות לידות, כמו צניחת שלפוחית השתן או הרחם, עלולים למנוע התרוקנות תקינה של השלפוחית.
• פעילות מינית. החיידקים עלולים לעבור אל השופכן באמצעות מגע מיני. כמו כן שימוש בדיאפרגמה וקוטלי זרע מזוהים עם שכיחות גבוהה של דלקות בדרכי השתן.
• רמות גלוקוז גבוהות בדם יוצרות תנאים אידיאליים לשגשוג החיידק הגורם לדלקות בדרכי השתן.
• היחלשות מערכת החיסון בשל מחלה, סטרס או תזונה לקויה עלולים לגרום לעומס במערכת החיסון ולקושי בהתמודדות כנגד החיידקים.
• נטילת אנטיביוטיקה (אנטי חיידקית) עלולה לגרום לפגיעה בפלורת המעיים המכילה את החיידקים הידידותיים הפרוביוטיים ולהפר את האיזון בפלורת המעי.
• רפלוקס של השתן – בעיה מבנית הגורמת לחלק מהשתן לחזור אל דרכי השתן.

id-100302053-11.jpg

מהם תסמיני הדלקת?

תסמיני המחלה כוללים: תכיפות ודחיפות במתן שתן, ולעיתים דליפת שתן מתוך דחיפות; צריבה וכאב בעת מתן שתן; כאבים בבטן התחתונה; תחושה של חוסר התרוקנות של השלפוחית; עכירות וריח חריף בשתן; לעיתים הופעת דם בשתן ועלייה בחום הגוף.

כיצד אפשר לטפל בדלקת בדרכי השתן ולמנוע אותה בדרכים טבעיות?

הטיפול הקונבנציונלי בדלקת בדרכי השתן הוא טיפול אנטיביוטי שתפקידו לחסל את החיידקים הגורמים לדלקת. הטיפול האנטיביוטי יעיל בטווח הקצר, אך הוא עלול לפגוע גם באוכלוסיית החיידקים הטובים, לגרום להיחלשות של המערכת החיסונית, ולהישנות של הדלקת. דלקות שתן חוזרות עשויות להעיד על עמידות החיידקים לאנטיביוטיקה.

לטיפול הטבעי יתרונות בהשבת האיזון של החיידקים הטובים, מניעת שגשוגם של החיידקים הפתוגניים, וחיזוק מערכת החיסון.

להלן סקירה של הדרכים הטבעיות להתמודדות עם דלקת בדרכי השתן ומניעתה:

• במצב של דלקת מומלץ להשתמש בתכשיר פמינוז. המרכיב הפעיל במוצר הוא סוכר ידידותי וטבעי (סטריאו איזומר טבעי של D Glucose) בשם די-מנוז הנקשר לחיידקי E coli וחיידקי גרם שליליים אחרים במערכת השתן, ובכך הוא מונע את היצמדות החיידקים הפתוגנים אל דפנות השלפוחית ודרכי השתן, ומרחיק אותם אל מחוץ לגוף.

מחקרים קליניים הראו ש-90% מהרכיב הפעיל בפמינוז (D-mannose) אשר נלקח אורלית, מגיע אל מערכת השתן תוך 60-30 דקות והפחית אצל יותר מ-70% מהנבדקות את תסמיני הדלקת.
מומלץ להמשיך בנטילה של פמינוז גם לאחר שהדלקת עוברת כדי למנוע את חזרתה, במינון של כמוסה 1 עד 3 כמוסות ביום.
בנוסף לכך, כדי לעודד את שטיפתו של החיידק אל מחוץ לגוף יש להרבות בשתיית נוזלים: 2.5 ליטרים ביום של מים וחליטות צמחים שפעילותם משתנת כמו: סרפד, פטרוזיליה, זקן תירס ומיצי ירקות.

• מומלץ לאכול מזונות עשירים בפלבנואידים – נוגדי חמצון המצויים בפירות יער ובחמוציות. אלה מעכבים את היצמדות החיידקים לדפנות הרירית של שלפוחית השתן.
• חשוב להקפיד על היגיינה אישית. מומלץ ללבוש תחתונים לבנים העשויים 100% כותנה. לא להשתמש במגני תחתון, פדים וטמפונים מבושמים ושטיפות וגינליות. הכימיקלים עלולים לגרום לגירוי. חשוב להקפיד על ניגוב מלפנים לאחור לאחר פעילות מעיים.
• יש להימנע מהתאפקות מתן שתן.
• לאחר מגע מיני, כדי למנוע חדירה של חיידקים, חשוב לשטוף את האזור ולהטיל שתן.
• מומלץ לחזק את המערכת החיסונית בעזרת תוסף פרוביוטיקה המחזקת את הפלורה הווגינלית ("החיידקים הטובים" בגוף). כמו כן מומלץ לאכול יוגורטים פרוביוטיים טבעיים ללא תוספת סוכר.
• חשוב להפחית רמות של סטרס. מומלץ לצרוך תוספי תזונה כגון קומפלקס ויטמיני B, לעשות תרגילי נשימה ולעבור טיפולי מגע המסייעים להרגעה של מערכת העצבים.
• שינוי הרגלי תזונה – מומלץ לשלב תזונה אורגנית, טבעית, עשירה בירקות (סרפד, סלרי, פטרוזיליה, מלפפון, נבטים, חסה) ובפירות. חשוב להפחית צריכת מזונות מעובדים, פחמימות מזוקקות, שוקולד, קפאין, אלכוהול ומזון מטוגן.
• חשוב להקפיד על פעילות גופנית.

לסיכום: ניהול אורח חיים בריא התומך בחיזוק המערכת החיסונית עשוי לסייע בטיפול בדלקת בדרכי השתן ולמנוע את הישנותה. בכל מקרה של חשש לזיהום בדרכי השתן יש לפנות לרופא המטפל.

כתבה: ג'ולי ברוך, נטורופתית של מותג תוספי התזונה Nutri Careתגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: