בי וומן » כתבות » לפרוץ את גבולות החשיבה

לפרוץ את גבולות החשיבה 

לפרוץ את גבולות החשיבה, מדור: טורים אישיים
פורסם בתאריך: 23/04/2018

טובים 2 מוחות על מוח 1 אמר אלכס פ. אוסבורן, חוקר אמריקאי. הוא זה שדיבר בפעם הראשונה על סיעור מוחות. מהו סיעור מוחות?

במילון כתוב "סיעור מוחות (או סיעור מוחין) הוא במהותו תהליך של חשיבה בקבוצה, נוהל לגיוס משאביה היצירתיים של הקבוצה לפתרון בעיות ופיתוח רעיונות. קבוצות יכולות להיפגש, לבצע סיעור מוחות, ולהפיק במהירות רעיונות ופתרונות אפשריים לבעיות".


כבעלת עסק, העבודה האישית, הפרטנית לעיתים מאד משמימה. היא נועלת יצירתיות ו"משתיקה" כל רעיון שלא מוכר. לכן סיעור מוחות בקבוצה יכול לסייע ולפרוץ הגבולות המחשבה האישית. נפוליון היל בספרו "לחשוב ולהתעשר" נותן 10 שלבים להצלחה כאשר אחת מהן היא החשיבה המשותפת - המסטרמיינד (סיעור מוחות).

סיעור מוחות או סערה
המפגש המשותף של אנשים, במטרה להתמקד בנושא מסוים מפתחת את היצירתיות. הרעיונות, המידע והפתרונות מתעצמים ויכולים ליצור משהו חדש. במטרה לקיים סיעור מוחות איכותי ולייצר את הערך שלמטרתו הקבוצה נפגשת, קיימת טכניקה מובנית בעלת מספר כללים:
מנחה - מפגש סיעור מוחות חייב להיות מנוהל ומאורגן לכן ישנו מנחה שאחראית על ניהול המפגש, חילוק הוראות לביצוע, איסוף מידע, ניהול לוח הזמנים וכל פעילות שתאפשר לשמור על מיקוד להשגת מטרות המפגש.
נטרול שיפוטיות וביקורת – כל רעיון הוא טוב כשלעצמו, גם אם התנסינו בו בעבר, עשינו אותו, או ניסינו לבצע זאת. אסור לזלזל ברעיון "הזוי".
העלאת רעיונות - כל המרבה הרי זה משובח. מומלץ לנסות ולמצוא 30 רעיונות על נושא מסוים. גם רעיונות פרועים ולא הגיוניים יתקבלו בברכה.
שתיקה - במהלך סיעור המוחות שנעשה על אדם ועיסוקו, עליו רק להקשיב ולרשום את הרעיונות שניתנו לו, מבלי להגיב או להביע דעה.
פולואפ - לאחר סיעור המוחות וכל המידע שניתן לבלת העסק, חשוב לעקוב יחד עם הקבוצה מה התבצע ומה השתנה מהמפגש והלאה, לכן יש לתאם עדכון של הקבוצה בפרק זמן ידוע מראש.

לשתף ולהשתתף
מנסיון בהנחיית קבוצות מסטרמיינד, אני נדהמת כל פעם מחדש לגלות עד כמה ההתלבטויות, הקשיים, הרצונות הם משותפים כמעט לכולנו. כל אחת ב"צומת" שלה, וכל אחת מרגישה שרק לה זה קורה ואין למי לפנות, אך לעיתים הפתרונות של אחת, יכולים לסייע למישהי אחרת. ישנן 3 סיבות עיקריות שבזכותן כדאי להיות בקבוצת סיעור מוחות:
לא להרגיש לבד - חלק גדול מלהיות אשה/אמא/אשת מקצוע הוא לקבל החלטות לבד. להוביל את עצמי לבד בדרך שלי! יש בזה המון כיף, אך לא מעט אתגרים. לעיתים, לא בטוח שמה שאנחנו עושות בבית, בקריירה, בעסק הוא נכון, ולעיתים אפילו קשה לקבל החלטות.
שיתוף בהתלבטויות – האם הרעיון שאת חושבת שהוא מעולה, יעבוד או לא.
ללמוד מהצלחות של אחרים - לעיתים, פתרונות ורעיונות של אחת, יכולים לסייע וליצור משהו אחר אצל השניה. היכולת לשתף, ללמוד, לנסות היא דרך בטוחה להצלחה.

אבל יגנבו לי את הרעיון
אם את חוששת שיגנבו לך את הרעיון העסקי בעקבות השיתוף בקבוצה אז, כן זה יכול להיות תלוי על מי את סומכת. אך יכול להיות שלא! וזה סביר יותר. א אפשר להגיע לפסגה לבד, רק עם אנשים שיש להם את אותה המטרה ואמון הדדי. לכן, כדי להצליח, חשוב שתבני סביבך קבוצת אנשים שתוכל לחשוב איתך ביצירתית, תעלה רעיונות שלא חשבת עליהם ותעזור לך לנוע קדימה. היא לא חייבת להיות קבוצה קבועה, אבל חייבת להיות קבוצה בעלת מטרה אחת משותפת. ההתכנסות יחד היא התחלה. ההישארות יחד היא התקדמות. העבודה יחד היא הצלחה, אמר הנרי פורד
בהצלחה
הכותבת: עטליה אוברמן, מייסדת ומנכ"ל "אניתיאה" המרכז שאיתך בשביל החיים http://www.anitea.co.il/


עטליה (60) נפלה בפעם הראשונה לתוך תהום חייה בגיל 30 עם 2 ילדים קטנים, אך הצליחה לחולל את חייה שוב ושוב מחדש בכל נקודת שבר ונפילה שחוותה. את מרכז אניתיאה (אני אלה) הקימה בשנת 2007 לאחר משבר נוסף שחוותה בחיי בעקבות מלחמת לבנון השניה.
אניתיאה מספקת מרחב לנשים, במסגרתו עטליה מעניקה ייעוץ אישי, טכניקה לבניית מפת דרכים, וביצועה. במרכז פועלים אנשי מקצוע בשיתוף פעולה אשר מספקים מענה לכל הצרכים - פיננסי, אישי, אימוני, משפטי וכעוד. בנוסף, אניתיאה מקיימת כנסים, הרצאות והדרכות. אניתיאה, מרחב המאפשר לכל אשה להיות בעוצמתה גם כשהיא "חלשה".


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: