בי וומן » כתבות » מהי עצמאות וכיצד ניתן להשיגה? באופן אישי וקולוקטיבי

מהי עצמאות וכיצד ניתן להשיגה? באופן אישי וקולוקטיבי 

מהי עצמאות וכיצד ניתן להשיגה? באופן אישי וקולוקטיבי, מדור: טורים אישיים
פורסם בתאריך: 24/04/2018

עצמאות היא מילה גדולה שמתייחסת לעצמאות הקולקטיב שלנו כעם ולעצמאות שלנו כאינדיבידואל. אם נתבונן לרגע אחורה בזמן ונקדיש מחשבה למקום של העם היהודי בגולה, ניתן להבחין כי העם היהודי כקולקטיב מוצא עצמו לא אחת תלוי, נשען, חסר עצמאות שלכאורה טוען שאליה הוא מייחל. אם נתייחס לתקופת התנ"ך לסיפורם של 12 השבטים שמגיעים לטובת פרנסה כי מקומם שרוי בבצורת, הם "נתקעים" מאות שנים תחת שלטון רודני מטיל עליהם אימה, עד שמגיע משה ומאגד אותם לצאת מעבדות לחרות, לדרך חדשה לארץ זבת חלב ודבש למקום העצמאי של העם היהודי. אך במסע אנו מגלים שהעם עדיין לא באמת מוכן לחופש ולעצמאות ולראייה המסע ליעד הנכסף לוקח 40 שנה ועובר לא מעט תהפוכות בדרך. העם עובר מסע לגילוי עצמי, שהמשמעות העמוקה שלו היא הקבלה וההכרה כי מגיע לו כעם להיות חופשי בארצו לזכות לארץ החלב והדבש.

בימי קדם לפני אלפי שנים וגם במציאות של העם היהודי במאה הקודמת, בתקופה שלפני הקמת המדינה. העם היהודי שוב יושב בגולה ומאבד את האני העצמי שלו, היהודים מוצאים עצמם במלחמה על זכותם להתקיים בתקופת השואה ומתוך הכאוס והרצון לשרוד ולחיות, הניצולים עוברים במסע לכיוון ארץ ישראל. מהמקום בו רוצים למחוק לגמרי את זהותנו אנו קמים לתחיה ומקימים את המקום שלנו. רק מתוך האסון אנו כעם מתחילים להאמין שגם לנו אפשר ומגיע מקום משלנו.
דרך ההתנהלות שלנו כעם לא שונה מדרך ההתפתחות שלנו ברמה האישית. על מנת לזכות במקום החופשי והעצמאי לגלות את האני האמיתי שלנו את המהות שלנו עלינו לעבור מסע שלעיתים עלול להיות ארוך ומורכב. גם כאשר אנחנו יודעים שאנו רוצים ושואפים לעצמאות, על מנת להגיע לשם אנחנו צריכים להגיע לשם קודם דרך דרך המקום של החוויה דרך המקום של הרגש.

משמעות המילה עצמאות היא העצמי והמהות, אם כעם או אינדיבידואל לא נרגיש שיש לנו הזכות להיות אנחנו להביא את המהות שלנו, להיות עצמאיים לא נגיע לזכות בעצמאות. כמו שהעם היהודי עבר דרך ארוכה ומייסרת עד שהגיע למקום בו הרגיש בצורך ובזכות לעצמאותו. כך גם כל אחד ואחת מאתנו עד שלא נאמין ונרגיש כי אנו ראויים לחופש ולעצמאות נמצא עצמנו תלויים באחר. בכדי להגיע למקום הרגשי הזה בו אנו מאמינים בזכותנו זו, עלינו לחקור מי אנחנו מה עוצר מבעדנו מלהיות ואז ברגע שנגיע לאמונה שחוסמת נוכל באמת להשתחרר. מהמקום מנטלי חוויתי נשמתי. העצמאות היא אישית יהי מי שיחוש עצמאי וחופשי ברגע שרק יתחיל להרוויח כסף מכישוריו, אחר ירגיש זאת רק כשישתחרר ממחויבות חברתית כמו שרות צבאי וימצא את מה שנכון לו לעשות בזמן שאחרי. יהיו כאלה שיבחרו לצאת ממקום עבודה שמכתיב להם את היום יום וירצו לצאת לדרך מקצועית עצמאית וכו'. החופש והעצמאות משמעותם חופש מחשבתי, חופש ריגשי, כלכלי, חברתי וכו'.

בהתייחס חזרה לחגיגות ה 70 למדינת ישראל, אנחנו לאחר מסע חגיגות של אומה שלמה שחגגה את יום עצמאות של ישראל, אבל כדאי שנעצור לרגע ונשאל האם אנחנו באמת עצמאיים כיום? אנחנו תלויים בגורמי חוץ המכתיבים לנו את העצמאות הכלכלית שלנו המחשבתית המדינית והחברתית. האם ישראל מתנהלת כמדינה עצמאית. אני מאמינה שאנו בעיצומו של תהליך אך הוא עדיין לא נגמר, אנחנו נמצאים במקום שנוח לנו יותר להיות מעט תלויים בתומכים שלנו והיום נשאלת השאלה מדוע אנחנו במקום הזה? מה עוד נדרש לעבור בדרך להבין את מלוא משמעות העצמי שלנו, עד למקום בו נהייה חופשיים לגמרי.


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: