בי וומן » כתבות » הקשר בין דליפת שתן לדיכאון

הקשר בין דליפת שתן לדיכאון 

הקשר בין דליפת שתן לדיכאון, מדור: רפואה, רפואה משלימה
פורסם בתאריך: 31/05/2018

מצוקה נפשית עלולה להתבטא בתפקוד לקוי של שלפוחית השתן אך יש מה לעשות כדי להתמודד איתה.

הנה כל הפרטים
לפי מחקרים שונים, בריחת שתן היא תופעה שקיימת בגילאים שונים ומאפיינת בעיקר מבוגרים. השכיחות משתנה בהתאם לנסיבות אך שיעורה עומד על 5%-15% בקרב קשישים שגרים בקהילה, 20%-30% במאושפזים ועד 70% בבתי אבות. מבחינה ביולוגית, אי נקיטת שתן היא כמובן לא מצב נורמלי והיא נגרמת בעקבות הקטנת העתודות הגופניות והתפתחות תחלואה נלווית.

על אף האמור לעיל, אף אחד מהגורמים הידועים למדע אינם מהווים את הגורם הישיר לדליפת שתן אלא נחשבים לגורמים מסייעים. בהקשר הזה אפשר גם להבין מדוע וכיצד דיכאון משפיע על דליפת שתן – וההיפך: לאי נקיטת שתן השפעה פסיכולוגית קשה שכוללת חרדה, התבודדות ופגיעה בתפקוד המיני ואצל רבים היא מלווה בהופעת תסמיני דיכאון וחוסר חשק.

כך נראה הביטוי הגופני של מצוקה נפשית
מצוקה נפשית עלולה להוביל לביטויים גופניים ולסיבוכים שקשורים לשלפוחית השתן. לפי מחקר שפורסם בשנת 2014 בארצות הברית, 22% מהחיילות הלוחמות בצבא סובלות משלפוחית רגיזה ושכיחות גבוהה במיוחד אובחנה בקרב חיילות עם חרדה, פוסט טראומה, דיכאון או על רקע הטרדה והתעללות מינית.
מנגנונים גופניים שונים יכולים להסביר את הקשר בין הפרעות נפשיות ודיכאון לבין סיבוכים בשלפוחית. ההסבר הראשון מצביע על תפקוד לקוי של כימיקל הסרוטונין במוח ושל הורמונים שקשורים למצוקה ועלולים להשפיע על השלפוחית, בעוד ההסבר השני מתמקד בכך שמצוקה נפשית קשורה לסיכון מוגבר לזיהומים בדרכי השתן. בכל מקרה, הטיפול בהפרעות בתפקוד השלפוחית בגלל מצב נפשי זהה לטיפול שניתן עבור אנשים ללא רקע של מצוקה כזו.

קשר רחוק יותר בין דיכאון ודליפת שתן אפשר לזהות אצל גברים ונשים מבוגרים שסובלים מאי ספיקת לב. לפי מחקר אמריקאי שנערך בנושא ופורסם בשנת 2009, עלייה בהצטברות נוזלים בגוף בעקבות מצב של אי ספיקת לב עלולה להוביל למילוי של שלפוחית השתן בתדירות גבוהה מדי. בתוך כך, הסיכון לשתי התופעות במקביל גבוה ב-65% אצל אנשים עם דיכאון – ככל הנראה בגלל שהדיכאון מהווה חוליה מקשרת בין אי ספיקת לב וסיבוכים בתפקוד השלפוחית.

הפתרון: שינוי בהרגלי החיים

למזלם של הסובלים מדיכאון, בדרך כלל מדובר במצב הפיך שבו אפשר לטפל באמצעות שינוי בהרגלי החיים. כדאי קודם כל להבין שמדובר בתופעה רווחת ולפנות לטיפול מסודר. במקביל, רצוי לשלב שימוש במוצרי ספיגה כגון תחתונים חד פעמיים ולא להזניח ביקורים סדירים בשירותים. מומלץ גם לשנות את צריכת הנוזלים, להוריד את משקל הגוף באמצעות אימון גופני ולהשתתף בפעילויות חברתיות.
במידה והטיפול ההתנהגותי לא עוזר, ניתן לשקול טיפול תרופתי, הזרקת חומרים לשופכה ולשלפוחית או ניתוח. בנוסף, את הטיפול כדאי לבחור בליווי אנשי מקצוע ובהתייעצות עם בני זוג ומשפחה.


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: