בי וומן » כתבות » התאוששות אחרי ניתוח - המדריך המלא

התאוששות אחרי ניתוח - המדריך המלא 

התאוששות אחרי ניתוח - המדריך המלא, מדור: בריאות, רפואה
פורסם בתאריך: 06/08/2018

תהליך ההחלמה אחרי ניתוח חשוב לא פחות מההתערבות הרפואית עצמה. כתוצאה מכך, רופאים ואנשי צוות מתייחסים לתהליך ההחלמה ברצינות מלאה וקובעים בצורה מסודרת את הנהלים, ההנחיות והעקרונות המנחים עבור המטופל. מצד שני, כמובן שכל ניתוח דורש תהליך התאוששות מעט אחר ולכן הדגש הוא על עקרונות שמשותפים לכל סוגי ההתערבויות הרפואיות.

ניתוח הוא אירוע פולשני שבו הגוף מתמודד עם חומרי הרדמה, תרופות, צום ומכשירים חודרניים. לאחר כל סוגי הניתוחים נדרשת תקופת החלמה שמטרתה לאפשר לגוף להתאושש ולהפחית את הכאבים. רק בתום תקופת ההתאוששות ובאישור רופא ניתן לחזור לתפקוד מלא, לריכוז ולערנות. כמו כן, ההתאוששות היא חלק מתהליך החלמה ושיקום בהתאם לסוג הניתוח.

מה קורה עם תום הניתוח?
מיד עם תום הניתוח מועבר המנותח ליחידת התעוררות להשגחה. ההתאוששות מההרדמה והטיפול הראשוני בכאב ניתנים לפי מצב החולה וצרכיו, טיפולים אחרים שמתבקשים מהניתוח שעבר או על רקע מחלות במשפחה והיסטוריה בריאותית. גם כאן ישנם הבדלים בין תהליכי ההתאוששות של מטופלים שונים, אך העיקרון המנחה זהה ומטרתו לאפשר התאוששות תחת השגחה והמשך טיפול בבית החולים.
לאחר החלמה ראשונית ביחידת התעוררות ניתן להחליט האם להשהות מנותחים במחלקה לטיפול מורכב יותר, או להעבירם להמשך טיפול באחת מיחידות הטיפול הנמרץ. בנוסף, בשלב הזה מחליט הצוות הרפואי לגבי הסדרי ראייה עם בני משפחה ומלווים. ברוב המקרים יכולים בני משפחתו של המנותח להתעדכן לגבי ההתאוששות על גבי מסך מחשב שממוקם באולם המתנה ייעודי, או דרך אחד המנדבים של המוסד הרפואי.


תזונה, תנועה ושתייה: ההתאוששות ממשיכה גם בבית

כמובן שהתאוששות אחרי ניתוח לא מסתיימת עם השחרור מבית החולים. בראש ובראשונה צריך להקפיד על יישום הנחיות הצוות הרפואי, כמו לדוגמא בכל הנוגע לביצוע פעולות מסוימות, לנטילת תרופות ולשימוש במשככי כאבים. לרוב אין סיבה לסבול מכאבים כל עוד הרופא מאפשר להשתמש בתרופות מתאימות, אך חשוב לוודא שהן לא מלוות בתופעות לוואי שמקשות על ההחלמה במקום להקל עליה.

ברוב סוגי הניתוחים מסוגלים המנותחים לשבת בכורסא כבר ביום הראשון ולהתחיל ללכת ביום שלמחרת אך לעיתים יש קושי ללכת בימים הראשונים ויש צורך באביזרי ניידות כמו קביים. מבחינת תיאבון, יש להיערך לכמה ימים של חוסר תיאבון ולזכור שמדובר בתופעה רגילה שחולפת בהדרגה. בכל מקרה צריך לשתות הרבה נוזלים, להחליף משקאות מסוכרים במים ולהקפיד על ניידות כדי להקל על עצירות.

השבועות הראשונים בבית עלולים להיות מלווים בסיבוכים. במידה ונראה שהסיבוך חורג מההכנות המוקדמות של הרופא, יש למהר ולהגיע לביקורת. בכל שאר המקרים ניתן להסתפק בביקורת תקופתית ולעקוב אחר תהליך ההחלמה בליווי אנשי המקצוע הרלוונטיים.


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: