בי וומן » כתבות » שוויון זכויות לאישה - באמצע הדרך

שוויון זכויות לאישה - באמצע הדרך 

שוויון זכויות לאישה - באמצע הדרך, מדור: קריירה, פמיניזם, חוק ומשפט, דיני עבודה, דיני משפחה
פורסם בתאריך: 04/09/2018

הניסיון להשיג שוויון מלא בין נשים וגברים משותף למדינות מערביות רבות ברחבי העולם ובהן גם ישראל. עם זאת, שוויון כזה עדיין לא מתקיים ולצד מקומות עבודה שבהם מעדיפים להעסיק גברים ישנן גם זכויות וחוקים שנקבעים בפילוח מגדרי. את החוקים האלה מכירים היטב סטודנטים למשפטים והם מוכיחים שאנחנו עדיין נמצאים רק באמצע הדרך בכל הנוגע לשוויון זכויות לאישה.

עוד קודם לכן, החדשות החיוביות הן שאכן חלה התקדמות בכל הנוגע ליחס לנשים ולמניעת אפליה בינן לבין גברים. החל משנת 1992 פועלת בכנסת ועדה לקידום מעמד האישה וישנו ניסיון ניכר להקטין את הפערים בכלכלה ובשוק העבודה. מצד שני, זה כאמור לא מספיק וישראל נמצאת בעיצומו של תהליך רחב יותר להשגת שוויון בין גברים ונשים בכל הגילאים.

איפה רואים את אי השוויון?

המקומות שבהם היעדר השוויון הוא הבולט ביותר הם בתי הדין הדתיים. על אף שהחוק הפורמלי בישראל מקנה לכאורה שוויון זכויות בין גברים ונשים, בתי הדין מגבילים את זכויותיהן של הנשים היהודיות והמוסלמיות. בין היתר, התוצאות של סרבנות גט לנשים חמורות יותר מאשר לגברים ויש במערכת יתרון מובנה לגבר בתהליך המשא ומתן קודם מתן הגט.
בהמשך, מסלולי תואר שני במשפטים ללא משפטנים חושפים גם הם את האמת על מעמד הנשים בישראל. כך לדוגמא בבית המשפט העליון לא כיהנה אף אישה בתפקיד שיפוטי עד שנת 1976, מה גם שקיימים פערי שכר בין גברים לנשים וחלקם נובע מאפליה ברורה. סטודנטים שרוצים להיכנס לעובי הקורה גם יגלו הפרדה מגדרית במרחב הציבורי בקרב הקהילות החרדיות, הדרת נשים מתפקידי מפתח בסקטור הציבורי על רקע נימוקים דתיים ואפליית נשים בתרבות ובספורט.
הצורך בחוקים להגנה על נשים.

היבט אחר בסוגיית החוקים שמפרידים בין נשים לגברים קשור לפשיעה נגדן. נשים נמצאות בישראל בקבוצת סיכון והן סובלות ממקרי אלימות באחוזים גבוהים משמעותית בהשוואה לגברים, גם בלי קשר לעבירות שמתייחסות לכפייה מינית ואונס. כמו כן, פוליגמיה אסורה על פי חוק העונשין בישראל אך בקרב האוכלוסייה הבדואית היא נפוצה מאוד ואין כמעט שום סוג של התערבות מצד גופי האכיפה והמשפט.

למעשה, המעמד המשפטי מוכיח שיש צורך בעוד חוקים שיגנו על נשים בישראל. חוקים אלו צריכים למנוע סחר בנשים וזנות בישראל ולהעביר את הטיפול בנושא בין כתלי בית המשפט אל השטח. חוץ מזה, ייתכן והמעמד המשפטי של נשים בישראל צריך להיות מוסדר על ידי עוד ארגוני נשים שיתפזרו על פני הערים, העיירות והיישובים ברחבי הארץ.


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: