בי וומן » כתבות » גיבורות ישראליות

גיבורות ישראליות 

גיבורות ישראליות, מדור: פמיניזם, אירועים
פורסם בתאריך: 22/11/2018

יום הזיכרון שאנו מציינים מדי שנה ערב יום העצמאות, מוקדש לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה. לרוב אנו שומעים ביום זה אינספור סיפורים וצופים בסרטים ובכתבות על גיבורי ישראל – הגברים הישראליים, הלוחמים גיבורי התהילה. לעיתים, המיתוס הגברי-ישראלי הזה משכיח מאיתנו את העובדה שבקרבנו גדלו, חיו, פעלו ולחמו גם גיבורות גדולות, נשים ישראליות חזקות, הידועות בעוז רוחן ובאומץ ליבן – מדבורה הנביאה ועד לוחמות צה"ל בימינו. בכתבה זו נספר על ארבע מהן.

הצנחנית - חנה סנש

חנה סנש עלתה לארץ מהונגריה ב-1939. חמש שנים לאחר מכן, במסגרת פעילותה בפלמ"ח ובחסות הצבא הבריטי, שבה להונגריה כמרגלת. לצד פעולות הריגול, פעלה להצלת היהודים מהנאצים תוך ניסיונות שיתוף פעולה עם הפרטיזנים. סנש שנתפסה ע"י המשטרה ההונגרית, עברה חקירות ועינויים קשים, אך חרף זאת לא הסגירה דבר מלבד את שמה. לא בכדי היא מהווה סמל ומופת לגבורה, מסירות ותעצומות נפש.

המרגלת - שרה אהרונסון
שרה גיבורת ניל"י הייתה הבת הבכורה במשפחת אהרונסון, ממייסדי זכרון יעקב ומקימי תנועת ניל"י. שרה נמנתה על ראשי התנועה המחתרתית שפעלה בארץ ישראל לאחר מלחה"ע הראשונה, ועסקה בריגול למען הבריטים. במסגרת תפקידה, ערכה מסעות בשטחי הממלכה העות'מנית, ואספה מידע אותו העבירה לסוכנים הבריטיים. עם חשיפת חברי המחתרת באוקטובר 1917, שרה סירבה לברוח מהארץ ולהפקיר את חבריה. היא נעצרה ועונתה בידי התורכים, שלא הצליחו לדלות ממנה את סודות הארגון, הערימה עליהם והתאבדה ביריית אקדח.

המנהיגה – רחל ינאית בן צבי
רחל ינאית, סופרת, אגרונומית ומחנכת דגולה, הייתה ממנהיגות תנועת העבודה. לאחר שעלתה לארץ מאוקראינה עמדה בראש תנועת "השומר". בהמשך הנהיגה את תנועת העבודה הנשית "תנועת הפועלות". רחל הייתה אשת הקשר בין "השומר" לתנועת ניל"י ונמנתה על מנהיגות ארגון ההגנה בירושלים. כאישה שראתה בחינוך מטרה עליונה, היא סייעה להקים את הגימנסיה העברית בירושלים וכפר הנוער החקלאי בעין כרם, ונמנתה על מייסדי התיכון החקלאי לבנות ליד תלפיות. כאשת הנשיא השני של מדינת ישראל, יצחק בן צבי, סייעה לבעלה במילוי תפקידיו הרשמיים. ב-1979 הוענק לה פרס ישראל על תרומה לחינוך והחברה בארץ.

הלוחמת – הדר כהן
בנובמבר 2015 הדר כהן הגשימה את חלומה כשהתגייסה לשירות בצה"ל כלוחמת במשמר הגבול.
עם אהבת הארץ והזולת שאפיינה אותה, הייתה חדורת רצון לתרום משמעותית למדינה ולחברה הישראלית. במהלך הטירונות, לאחר חודשיים וחצי בצה"ל, יצאה לפעילותה המבצעית הראשונה כחלק מכוח שהוצב בשער שכם לצרכי ביטחון שוטף ולאיתור חשודים. הכוח נתקל בשני מחבלים שהתכוונו לבצע פיגוע תופת רב נפגעים. אחד מהם החל לדקור את חברתה של הדר, רווית. הדר שאבטחה את מפקד הכוח ואת רווית, חיסלה את המחבל בירייה והצילה את חיי חברתה. במהלך הפעולה הגיח מחבל שלישי וירה בראשה שני כדורים שהביאו למותה. הדר בת ה-19 גילתה גבורה, אומץ לב, קור רוח, נחישות ואחוות לוחמים. היא קיפחה את חייה למען הצלת חיי רבים אחרים ומנעה אסון גדול יותר.

במהלך יום הזיכרון המוקדש לגבורת ישראל, ראוי לזכור ולהזכיר את הנשים הנועזות והערכיות הללו, ושל גיבורות ישראל נוספות לדורותיהן. ראוי ללמוד על פועלן הייחודי ולהלל את הדמות המיוחדת והנאצלת של כל אחת ואחת מהן.
avi.jpg
(מקור pexels)


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: