בי וומן » כתבות » רוכשים דירה בקרוב? קבלו 4 המלצות שחשוב להכיר

רוכשים דירה בקרוב? קבלו 4 המלצות שחשוב להכיר 

רוכשים דירה בקרוב? קבלו 4 המלצות שחשוב להכיר, מדור: צרכנות, כסף והשקעות, חוק ומשפט
פורסם בתאריך: 25/12/2018

רכישת דירה הינה מהלך כלכלי גדול ומשמעותי ולכן חשוב לעשותה בזהירות תוך נקיטת כל האמצעים להבטיח שתהליך הרכישה יהיה תקין ומסודר. בכתבה זו נציג לפניכם ארבעה טיפים חשובים שיקלו עליכם את הדרך לביתכם החדש.

בדיקת הון עצמי
סכומי הכסף הנדרשים לרכישת דירה הם עצומים ולכן מרבית האנשים נאלצים לקחת הלוואת משכתנא על מנת לרכוש את דירתם. הסכום הממוצע עומד על כשש מאות אלף שקלים, אך אנשים רבים לווים סכומים גבוהים אף יותר. קבלת המשכנתא מותנת בקיומו של הון עצמי התחלתי. חשוב לוודא מראש מהו ההון העצמי המדויק העומד לרשותכם, על מנת להעריך את המשכנתא שתזדקקו לקחת ובכך לוודא כי אכן תוכלו להתמודד עם הנטל הכלכלי הנוסף מדי חודש וכי הסכום המוקצה לתשלום המשכנתא הוא מציאותי ואכן אפשרי.

רכישת ביטוח דירה
ביתנו והרכוש שבו הם הנכס היקר ביותר שלנו, הם מספקים גג מעל ראשנו ולכן חשוב לוודא כי אנו מוגנים בפני מקרים בהם הדירה או תכולתה ניזוקים.
ביטוח דירה מספק את ההגנה הזו וכולל שני סעיפים:
1.ביטוח מבנה - המכסה נזקי הצפות, נזקי טבע וכדומה הנגרמים למבנה הדירה או לחלקים קבועים ממנה כגון: ארונות מטבח, דוד שמש, תשתיות חשמל ומתקני חימום.
2.ביטוח תכולה - הכולל כיסוי ביטוחי לנזקים הנגרמים לתכולה הפנימית של הבית עקב פריצה, הצפה, שריפה וכן הלאה. ביטוח התכולה מכסה גם ביגוד, תכשיטים, ריהוט, מכשירי חשמל ורכוש נוסף.

פיצוי על ידי חברת הביטוח יכול להעשות בשלוש דרכים עיקריות:

•תיקון הנזק אשר נגרם לדירה או לתכולה.
• מתן פיצוי כספי שווה ערך לנזק שנגרם
•החלפת התכולה והחלקים הניזוקים בדירה במוצר שווה ערך מבחינת איכות וסוג, כאשר המבוטח ישלם את השתתפות עצמית הנקובה בפוליסה.

מבוטח יכול לבחור האם לרכוש ביטוח דירה מלא, הכולל את שני סוגי הביטוחים או אחד מהם בלבד. חברת הביטוח יכולה להציע הרחבות נוספות כגון: ביטוח צד שלישי וביטוח סכום נוסף לבית משותף.
ביטוח צד שלישי - כיסוי ביטוחי לכל אדם שאינו בעל הבית או משפחתו המתגורר עמו או המתארח בדירה או בסביבתה בין אם הוא בעל מקצוע, אורח או שכן הנפגע או שרכושו ניזוק.

3.ביטוח סכום נוסף לבית משותף - יופעל במצב בו הבניין המשותף כולו ספג נזק כבד ולא לכל הדיירים ישנה היכולת הכלכלית לשפץ אותו. במצב זה חברת הביטוח תעניק פיצוי כספי בשווי ערך השוק המלא של הדירה וכך תתאפשר רכישת דירה חדשה.

רכישת הנכס מקבלן ומה כדאי לבדוק?
טרם רכישת הדירה מקבלן חשוב לבדוק את הדברים הבאים:
1.בדיקת הרקע של הקבלן - מומלץ לבדוק מהו הניסיון שלו, על אילו פרויקטים היה אחראי, מי היא החברה בה הוא עובד, האם תלויות כנגדו תביעות בבית משפט, רישומים הקשורים אליו, תלונות או שבחים מלקוחות ועוד. ניתן לשכור את שירותן של חברות מקצועיות אשר יספקו דו"ח מדויק ומפורט.
רישיון קבלן - מומלץ לבקש מן הקבלן שיציג את רישיון הקבלן שלו, חשוב לוודא שהוא בתוקף וכי הסיווג שלו מתאים לנכס שברצונכם לרכוש.
2.פרויקטים דומים של הקבלן - כדאי ללכת ולבקר בפרויקטים אחרים עליהם היה הקבלן אחראי ולהתרשם מעבודות הגימור, איכות החומרים בהם עשה שימוש, לשוחח עם הדיירים לגבי איכות השירות שהוא נותן, מענה לתקלות ועוד.
3.היתר בניה - חשוב לוודא כי יש לקבלן היתר בניה מאושר מן הועדה המקומית או המחוזית.
4.בעלות על הקרקע - יש לוודא כי הקבלן רשום כבעל הקרקע וכי אין עליה כל שיעבוד או עיקול.

רכישת הנכס מיד שניה ומה כדאי לבדוק?
ברכישת דירה מיד שניה, מומלץ לערוך בדק בית בעזרת איש מקצוע אשר יבחן את הדירה ויצביע על ליקויים הקיימים בה. בין הדברים שצריך לבדוק ניתן למצוא: סדקים בקירות או סימנים לבלאי, רטיבות ועובש, חריגות בניה, יציבות המבנה, איתור סימנים לשקיעת ריצוף ובחינה של מערכות החשמל, מים, ביוב וכדומה. כמו כן, מומלץ לבדוק האם הדירה מבוטחת בביטוח דירה וכך לוודא כי בעלי הדירה שמרו עליה ודאגו לה.

לסיכום, הבירוקרטיה הכרוכה ברכישת דירה היא רבה ולא תמיד אנו יודעים כיצד להתמודד עמה. לשם כך, ישנם בעלי מקצוע כגון: עורך דין המתמחה בנדל"ן, יועץ משכנתאות, חברות בדק בית ועוד, שזו המומחיות שלהם ומומלץ לשכור את שירותיהם בדרך לרכישת הדירה שלכם.
dira.jpg
(קרדיט-https://pixabay.com/en/decisions-right-false-opportunity-2709668/)


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: