בי וומן » כתבות » סרטן הפה - לא לדאוג אבל להיות ערניים

סרטן הפה - לא לדאוג אבל להיות ערניים 

סרטן הפה - לא לדאוג אבל להיות ערניים, מדור: בריאות, רפואה
פורסם בתאריך: 14/03/2019

מספר רב של גורמים ומחלות יכולים לגרום לפצעים בחלל הפה. אם זה פצע כתוצאה מנשיכה לא זהירה, אפטה המסמנת תקופת בחינות לחוצה, או זיהום חיידקי או ויראלי חולף. אולם, צריך לזכור כי אחד הגורמים לפצע כרוני שאינו חולף עלול להיות סרטן בחלל הפה.

סרטן חלל הפה הוא שם כולל למגוון גידולים ממאירים העשויים להופיע בעיקר בצידי הלשון ורצפת הפה, אך גם בשפתיים, חניכיים, לחיים פנימיות, חך ועצמות הלסת. שכיחות המחלה אינה ברורה, בגלל שיטות חישוב שונות ופיזור שונה בין מדינות שונות בעולם אך ברור כי סרטן חלל הפה נמצא גבוה בעשיריה הראשונה למרות שלא מרבים להכיר או להזכיר מחלה זו. מקור הגידול יכול להיות ראשוני משכבת הרירית הפנימית הנמצאת בחלל הפה, בלוטות רוק סמוכות ורקמות אחרות בחלל הפה או כגרורה שהתפתחה מגידול ראשוני באתר אחר בגוף.
סרטן בחלל הפה יכול להופיע במספר צורות, סימנים ותסמינים: נפיחות או כיב (מכתש), נגע לבן , אדום או מעורב, לעיתים מלווה בכאב מקומי או כאב מקרין, לעיתים דימום, ניידות של שיניים והגבלה בפתיחת הפה, הפרעה בלעיסה או בבליעה. חשוב להדגיש כי מחלת הסרטן בחלל הפה עלולה להתפתח ללא סימנים מורגשים על ידי המטופל.

גורמי סיכון
בין גורמי הסיכון ניתן למנות עישון, צריכת אלכוהול, חשיפה מוגברת לשמש (סרטן בשפתיים), וירוסים מסוג HPV ומערכת חיסון חלשה. כמו בכל תחום אחר ברפואה, מניעה היא הדרך הקלה והנכונה להתמודד עם מחלת הסרטן. הפסקת עישון, צמצום צריכת אלכוהול וחשיפה לשמש יפחיתו בוודאי את הסיכון להתפתחות מחלת הסרטן. רק ברבע מהחולים בהם התפתחה מחלת הסרטן, לא נמצא גורם סיכון ברור.

להיות ערניים – הרופאים והמטופלים
גילוי מוקדם מהווה מרכיב חשוב בהתמודדות עם מחלת הסרטן בתוך ומחוץ לחלל הפה. בדיקה שגרתית אצל רופא השיניים צריכה לכלול גם את הפנים והצוואר, בלוטות לימפה, בדיקת חיך, שפתיים, לחיים ובעיקר צידי הלשון ורצפת הפה, האזורים בהם הנטייה הגבוהה ביותר להתפתחות נגעים סרטניים. יש להביא לתשומת ליבו של רופא השיניים כל שינוי שחל בחלל הפה, כמו נפיחות או כאב ובמיוחד פצע שאינו מחלים למעלה משבועיים. גם לשיננית תפקיד חשוב בגילוי וזיהוי של נגעים החשודים כממאירים ומוטלת על השיננית חובה להפנות כל מטופל עם נגע חשוד לבדיקת רופא השיניים.

הטיפול במחלת הסרטן הוא לרוב כירורגי ומשמעותו הסרה בניתוח של הגידול. בשלבים מוקדמים הגידול מצומצם יותר והסרתו תהיה קלה יותר. עובדה זו מדגישה את החשיבות בזיהוי וגילוי מוקדם של גידול בחלל הפה. בשלבים מתקדמים נדרשים גם טיפולים נוספים כמו קרינה או תרופות כימותרפיות. ככלל, ככל שהגילוי יהיה מוקדם יותר, הצלחת הטיפול ואיכות החיים לאחר הטיפול יהיו גבוהים יותר.

חשוב לומר כי מרבית הפצעים, או נגעים כפי שמקובל לומר בשפה הרפואית, בחלל הפה, הם ממקור של מחלות שיניים וחניכיים וטיפולי שיניים שגרתיים הוא הפתרון המקובל.

shen.jpg
(צילום-יח"צ)


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: