בי וומן » כתבות » מה נשתנה: המטבח בפסח 2019 שובר את כל המוסכמות

מה נשתנה: המטבח בפסח 2019 שובר את כל המוסכמות 

מה נשתנה: המטבח בפסח 2019 שובר את כל המוסכמותמאת: מערכת האתר, מדור: עיצוב הבית
פורסם בתאריך: 10/04/2019

האם מדובר בפסח הזול ביותר בשנים האחרונות? ביטול המכס על מוצרי החשמל בשנה שעברה, והתחרות הגוברת בין המותגים בתקופה המקדימה לחג מנבאים שינוי מגמה משמעותי לטובת הצרכנים. אבל המחירים הם ממש לא הדבר היחיד שהשתנה השנה במטבח: מצבעים חדשים ועד מכשירים נעלמים, משיטות שליטה שטרם נראו ועד תפעול שכמעט ולא צורך אנרגיה. סדר פסח 2019 מתחיל ונגמר במטבח

בשנים האחרונות, התפיסה לגבי המטבח השתנתה הן בקרב המעצבים, והן בקרב יצרניות מוצרי החשמל : "ישנה הבנה שיש במטבח הרבה מעבר למקום המשמש להכנת אוכל - זהו מקום בו מדברים, צוחקים, ומבצעים החלטות קריטיות, מקום בו חולקים חדשות חשובות, ומתכננים תוכניות – בצורה זו המטבח משמש כתפאורה לאינסוף זיכרונות ורגעים שמעצבים אותנו", מתאר אסי ארביב, מבעלי קלינטון-סחר, יבואנית המותג TEKA לארץ. השינוי הזה בתפיסה הוביל לשינוי רחב במראה ואופן השימוש בו בתקופה האחרונה:

שבירת מוסכמות עיצובית

אם פעם כל מוצרי החשמל היו בצבע שחור או כסוף, ושימוש בלבן ואפור היה נחשב לשיא התעוזה, הרי שבשנים האחרונות פלטת הצבעים במטבח התרחבה לאין שיעור, וגוונים שלא היו מזוהים איתו כלל תופסים חלק דומיננטי בעיצוב. כך, למשל, המגמה המתחזקת כיום של שילוב אלמנטים אורבניים בבית הובילה לייצור מכשירי חשמל בגוונים של אוף וויט וחום-בריקים.

בנוסף, נצפית גם בריחה מהקונבנציונליות בכל מה שקשור לשילוב של מוצרי החשמל בעיצוב הכללי. לדוגמה, אם פעם המקרר היה בולט לעין ומעיק על החלל, היום הוא משתלב בצורה סולידית יותר, ולעיתים אף נעלם לחלוין. זאת בזכות האפשרות להתאים אותו לחלל בגודל, להסוות אותו בעזרת חיפויים נסתרים או לחלופין לחפות אותו בהדפס שמתכתב עם שאר העיצוב.

שבירת מוסכמות טריטוריאליות

חלפו הימים שבהם מוצרי החשמל הכתיבו לנו איך לבשל: הכיריים המסורתיים, עם ארבע הלהבות פינו את הדרך לכאלו עם אזורים גמישים המאפשרים לבשל בכל צורה וגודל של כלי ובכל מקום. בזכות כך ירדה גם ההגבלה על מספר התבשילים שיכולים להתבשל בו זמנית, ואיתה גם משך הכנת הארוחה.

גם הכלים והמוצרים הנלווים שוברים את הגבולות הטבעיים שלהם, ומכילים פונקציות שונות אשר משמשות לכל אורך תהליך הבישול, במקום לשלב נקודתי, כמו בעבר. כך, למשל, ה-multicook הוא מערכת כלים ייחודית שמתאימה לבישול ישיר על כל סוג של כיריים, בתנור – לגריל, אידוי או אפיה, ומשם להגשה ישירות לשולחן. הפיתוח מאפשר להכין ארוחה שלמה בזמן שלוקח לבשל מנה אחת, מבלי להחליף וללכלך כלים נוספים.

שבירת מוסכמות פונקציונליות

עד לאחרונה היו בדיוק שתי צורות לתפעל את כל מכשירי החשמל במטבח. לא משנה אם מדובר בתנור, כיריים, מדיח או מיקרו, לחיצה על כפתור וסיבוב מתג עשו את העבודה. בהמשך, הטאבלטים שולבו במכשירים השונים, ושיכללו את השליטה בהם לטאץ'. יחד עם זאת, המכשירים החדשים מאתגרים את המוסכמה, ומציגים אפשרויות אינטואיטיביות יותר: מכיריים הנשלטים בכפתור חכם אחד – מגנט משוכלל שניתן לשליפה, ועד כאלו המשנים באופן אוטומטי את עוצמת החום על פי מיקום הכלי על פני המשטח – רוצים לחמם מהר? קרבו אליכם. בישול איטי? החליקו לאחור.

יתר על כך, מכשירי החשמל החדשים כבר לא רק מבצעים את הפקודות שאנחנו נותנים להם, אלא מסייעים לנו לכל אורך התהליך. כך שכיום לא צריך יותר לשלוט בטכניקות בישול שונות כדי ליצור מנה מרשימה, ולא צריך להיות בשלנים מנוסים כדי שהמנה תצא בדיוק כמו שרצינו. כך, למשל, תנור iOven מחשב באופן אוטומטי את זמן האפייה והטמפרטורה האידאלית עבור כל תבשיל, וכיריים TFT מזכירים אילו מצרכים יש לקנות, ומדריכים אתכם שלב אחר שלב לאורך כל תהליך הבישול.

שבירת מוסכמות אנרגטיות

יצרניות מוצרי החשמל למטבח עברו שינוי תפיסתי בשנים האחרונות: ממרדף אחר עוצמות בישול ומהירויות גבוהות יותר ויותר, הן החלו להתרכז בהקטנת הצריכה האנרגטית, תוך ניסיון לשמור על הסביבה, ואף לצמצם עלויות שימוש עבור הצרכן. במסגרת זאת ניתן למצוא היום תנורים שנכבים באמצע האפייה, אך בזכות איטום מלא שומרים על אותה טמפרטורה עד סיום התהליך, תנורים אשר מתנקים באמצעות שליש כוס מים תוך שימוש ב-70 ואט במקום 4,700 ואט בשיטה הפירוליטית (פי 67), מבערים אשר חוסכים 25% מכמות הגז ועוד.

tekkka.jpg
צבעים חדשים במטבח _ TEKA _ (צילום ג'ו לידס)
bishul.jpg
מערכת בישול חדשה המאפשרת אידוי טיגון אפיה והגשה_TEKA_(צילום ג'ו לידס)


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

יוצאים לחופשה הקיץ?
רק בארץ!
ברור שלחו"ל
הכי טוב בבית
עדיין לא החלטנו

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש:
מטבח, מכשירי חשמל למטבח, TEKA