בי וומן » כתבות » איך לשרוד את התקופה עם מתבגרים בבית?

איך לשרוד את התקופה עם מתבגרים בבית? 

איך לשרוד את התקופה עם מתבגרים בבית?מאת: מערכת האתר, מדור: ילדים ונוער
פורסם בתאריך: 02/04/2020

אני שומעת לא מעט הורים שאומרים לי שבתקופה הזו ברור להם יותר מהכל שהילד/ה שלהם הגיעו לגיל ההתבגרות- הדלת הסגורה, התשובות הקצרות, הרעב הבלתי פוסק, הריבים והשעות ההפוכות ביום...אז איך נתמודד איתם? הרי כולנו יותר לחוצים מן הרגיל, קבלו 5 טיפים להתנהלות מול המתבגר/ת שלכם בימי הסגר -

1. פשוט, מאפשרים להם להיות - זו הזדמנות נהדרת לקבל את מי ומה שהם בתקופה הזו. כך ברגעים שתהיו ביחד, הם ירגישו יותר בנוח אתכם ולא שהם אתכם בכפייה.

2. לצד המרחב והחופש כן חשוב להזכיר להם שעדיין הם חלק מהמשפחה. אין להם יכולת בתקופה הזו למשפטי "אני לא בא לסבתא" ו"תלכו בלעדיי אני עם חברים". עכשיו בסגר, הם רוצים את הלבד שלהם, אך עם זאת שידעו שעליהם להיות נוכחים עם המשפחה. תחליטו מתי חשוב לכם הזמן המשפחתי עם כותרת "בל יעבור". לדוגמה- אתה לא חייב לאכול איתנו כל ערב אבל ימי שלישי ושישי זו ארוחה משפחתית וכולם נוכחים. או דוגמה אחרת- כל השבוע אני לא מעירה על הבאלגן בחדר שלך, אבל ביום שישי החדר שלך נקי".

3. תבדקו מה הם עושים בזמן שהם שוהים בחדר, העולם הוירטואלי הוא עולם נהדר אך רווי בסכנות. גיל ההתבגרות בתקופת הסגר יוצר שיעמום יותר גדול ואיתו מגיעה הסקרנות, ואיתה מגיעות הסכנות. אז אל תגידו לעצמכם "הם בבית אין לי מה לדאוג"- הימורים, צפייה מוגברת בפורנו, התמכרות לאוננות, שיחות עם אנשים חדשים לא מוכרים...הם לא דבר שאתם יכולים להגיד לגביהם "אצלנו זה לא יקרה". חשוב שתפקחו אוזן ועין ותהיו עם יד על הדופק.

4. הקדישו זמן איכות - רק להם. נכון שאי אפשר ללכת למסעדות אבל כן אפשר להזמין טייק אווי ולראות סרט בבית ביחד. אפשר להיכנס לכל מיני סרטוני יו טיוב של סטאנדפיסטים וליהנות יחד ממרתון צחוק. אפשר ללמוד ביחד איזה קורס דיגיטלי. זמן איכות לא חייב להיות רק בחוץ, אפילו ללמד אותם לבשל זו מתנה לחיים. כל פעילות משותפת תעזור לכם להכיר אחד את השני, קצת יותר לעומק.

5. גם להם מותר לכעוס - תאפשרו להם להביע תסכול, כעס, געגוע...זו תקופה שבה מי שהכי חשוב להם אלו החברים והחברות שלהם. אומנם הם יותר מעודכנים דיגיטלית ומוצאים דרכים נהדרות להיות בקשר וכל התקשורת מרחוק לא זרה להם בכלל, בכל זאת, זה לא אותו הדבר כשאין להם יכולת להיפגש בעולם האמיתי. בטח אם יש לכם גם מתבגרים שנמצאים בזוגיות. אז תאפשרו מקום לרגשות שלהם. ורגע לפני שאתם מגיבים להם - אל תשפטו, אל תמצאו להם פתרונות, אל תשוו אותם לאחרים או לתקופות אחרות בחיים. פשוט תעצרו ותשאלו אותם- איך אני יכול.ה לעזור לך?

לפעמים כל מה שהם רצו זה לשתף, לפרוק. אוזן קשבת.

מור קדר
מטפלת אישית, משפחתית וזוגית

img_3880.JPG
קרדיט לצלמת - דנה אופיר


* איור בראש הכתבה-publicdomainvectors.org


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: