בי וומן » כתבות » קורונה- חלוקת זמני שהות, איך זה עובד ביחד?

קורונה- חלוקת זמני  שהות, איך זה עובד ביחד? 

קורונה- חלוקת זמני שהות, איך זה עובד ביחד?מאת: מערכת האתר, מדור: חוק ומשפט, דיני משפחה
פורסם בתאריך: 06/04/2020

בימים האחרונים אנחנו מסתובבים עם הרבה סימני שאלה: מה יהיה? האם נחזור לעבודה? מה יהיה עם הלימודים? נראה שככל שאנחנו נשארים יותר ויותר ימים בבית כך מתרבות השאלות והתשובות מתרחקות מאיתנו.

אף אחד לא תכנן בחלומות הכי פרועים שלו שנצטרך לחיות תחת איום של מגפה עולמית שסוגרת אותנו בבית, אבל איך אנחנו אמורים לעשות את זה אם אנחנו הורים גרושים? המצב מעלה בפנינו עוד יותר שאלות - האם הסדר חלוקת זמני השהות שנחתם עדיין בתוקף? איך מתייחסים לתקופה הזו? מה עושים כשאני צריכה לעבוד מהבית והילדים אצלי?

החלטתי לשתף אתכם בעקרונות שעובדים עבורי ועוזרים לי לעבור את הימים ולהתנהל מול הגרוש/ה בצורה נעימה יותר.

אני לא עושה ספורט אבל יכולה להיות גמישה
הסדר חלוקת זמני השהות נועד לימי שגרה ולא לזמנים של אי וודאות. די מהר מבינים שאי שאפשר לתכנן דברים לטווח הרחוק כי אף אחד לא יודע לאיזה כיוון תתפתח הקורונה ואילו הנחיות חדשות יתקבלו. לכן, ההמלצה שלי היא לערוך תוכניות לטווח הקצר ולשתף את הגרוש בתכנון השבועי. היות והימים שלנו הפכו מאוד דינמיים: למידה מרחוק, עבודה מהבית, עבודה במשמרות , אני ממליצה להכין טבלה שבועית ולחלק את האחריות על הילדים לפי הלוז שלכם באותו שבוע. כמובן שאם הגרוש או אני קובעים משהו וזה משתנה, אנחנו משתדלים לעדכן אחד את השני כדי להתכונן לשינוי בצורה הטובה ביותר.

הפסקתי להתחרות ולהתחשבן

התחשבנות אינה טובה אף פעם בין הורים גרושים, על אחת כמה וכמה בימים שכאלה בהם כולנו לחוצים ומתוחים. השתדלו לעזור לגרוש/ה (ולכל מי שסביבם) לעבור את התקופה הזו בקלות ולשמור על השפיות. במקרה של הגרוש/ה, גם אם הייתם עם הילדים יום שלם או שהוא רכש יותר ציוד יצירה מכם– אל תעשו השוואה. למה? כי ברור שניכם רוצים את טובת הילדים וכל אחד עושה את הכי טוב שהוא יכול בהתאם לנסיבות.

שאלות ברומו של עולם

יש שתי שאלות שמעסיקות יותר מהכל הורים גרושים במצב של אי וודאות : השאלה הראשונה היא מה קורה מבחינת המצב הכלכלי מה קורה עם דמי המזונות? והשאלה השנייה היא מה קורה אם אחד מההורים נכנס לבידוד?


במקרה של הפחתת תשלום דמי מזונות - אענה עם הכובע המקצועי שלי כעורכת דין ואומר שמבחינת החוק (וזה לא משנה אם אתם עצמאים או שכירים שהוצאו לחל"ת בעל כורחם) אין אפשרות להפסיק את תשלום המזונות באופן חד צדדי רק בשל הפסקת עבודה או פיטורין. כל בקשה להפסקת מזונות שהוגשה בסמוך לזמן הפסקת העבודה, לא תיבדק היות ובתי המשפט מתייחסים למצב זה כמצב זמני. כדי לאשר את ההקלה בתשלום מזונות בית המשפט בודק את אופן ההשתכרות של מגיש הבקשה על פי הכנסה שנתית כוללת. על מנת לשנות את הסכם הגירושין בכלל ואת גובה תשלום דמי המזונות, יש להוכיח שינוי נסיבות מהותי לצד פגיעה בכושר ההשתכרות לאורך זמן. היות ובזמן הקרוב לא נראה פתרון המגיע מבתי המשפט, ההמלצה היא לשבת לשיחה פתוחה מלב אל לב עם הצד השני ולנסות להגיע להסכמה לגבי גובה המזונות בשעת חירום. גם כאן, נדרשת מכם גמישות וראיית הצד השני ביתר שאת כדי לעבור את התקופה בהצלחה.

השאלה השנייה מתייחסת להתנהלות במידה ואחד ההורים נכנס לבידוד - איך מתנהלים? הרי ברור שלא ניתן לחשוף את הילדים אליו ורב הסיכויים שהילדים יבלו במחיצתכם בשבועיים הקרובים. מכיוון שאנחנו בימים לא צפויים שהמחוקק לא קבע כיצד יש להתנהל, צריך להפעיל את השכל הישר ופשוט להתאזר בהרבה סבלנות ורגישות כלפי ההורה שנכנס לבידוד (גם אם זה פחות נוח לנו) - קבלו את המצב בהבנה, אל תאשימו את הצד האחר במצב, גלו רגישות יתרה, הציעו לילדים להכין עבור ההורה המבודד מכתבים או עוגה, הקפידו להתקשר בווידיאו ולשמור על קשר. הריחוק הפיזי מאוד קשה לילדים, אין צורך להוסיף גם ריחוק ריגשי. אם אתם שהיתם בבידוד ובשעה טובה יצאתם ממנו בריאים, נסו להקל על הצד השני ככל שניתן, שוב גלו גמישות והעדר התחשבנות: כתבו הודעת תודה או אפילו שלחו זר פרחים. הצד השני יעריך את התודה וישמח לעזור לכם שוב בעתיד.

אני תמיד מדגישה בפני הלקוחות שלי שגם בימי קורונה, כמו תמיד, טובת הילדים היא מעל לכל. ככל שתשכילו להסתדר עם הגרוש/ה, כך תעברו את התקופה הזו בקלות. אם אתם לא בטוחים לגבי התנהלות מסוימת או שינוי של המצב הקיים, אני ממליצה להתייעץ עם גורם מוסמך, יש רבים כאלה הממשיכים לספק שירותים בשיחות טלפוניות ופגישות בזום.

דגנית אלישיב, מגשרת ועורכת דין


תמונה בראש הכתבה-Openclipart

27973897_353033891864095_6018994399634284868_n.jpg
דגנית אלישיב, מגשרת ועורכת דין (קרדיט לצלמת
חיה גולד)הכותב/ת: דגנית אלישיב
מגשרת ועורכת דין
תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: