בי וומן » כתבות » אלימות במשפחה

אלימות במשפחה 

אלימות במשפחהמאת: מערכת האתר, מדור: יחסים וזוגיות
פורסם בתאריך: 10/06/2020

בשבוע שעבר,נערך "מצעד הנשים" בתל אביב, הפגנה אליה הגיעו נשים וגברים מכל רחבי הארץ כדי לומר שהגיע הזמן להעביר תקציבים לטיפול בבעיה ההולכת ומחמירה של אלימות נגד נשים בימי הקורונה בפרט ובימי השגרה ככלל. לאור עלייה בדיווחים על מקרי אלימות ביתית הוחלט לא מזמן על יחידה משותפת למשטרה ולשב"ס שתפקידה לעקוב אחר גברים שסיימו לרצות מעצר או מאסר בגין אלימות במשפחה - וקיים חשש כי ישובו לבצע את זממם.

הצורך ביחידה שכזו רלוונטי כיום יותר מתמיד. עם אבטלה גואה וחזרתה של הקורונה לגל שני הרי שזינוק מקרי אלימות במשפחה הוא צפוי ויש להקדים תרופה למכה. ישראל איננה לבד במאבק נגד האלימות, כבר בחודש אפריל האחרון יצא מזכ"ל האום אנטוניו גוטרוש בקריאה למדינות העולם בכלל ולמדינות אירופה בפרט להפעיל מערכי תמיכה מוגברים בקורבנות אלימות משפחתית בתקופה זו.
המשבר האחרון שהגיע בעקבות מגפת הקורונה והתחבר גם לתקופת חג הפסח בארץ וחג הפסחא בחו"ל, תקופה שגם ככה המשפחות נמצאות זמן רב ביחד בבית, גרם לזינוק חד במקרי האלימות ובמדינות רבות בעולם נרשמה עלייה של יותר מ 25% בפניות של נשים בעיקר למוקדים המציעים טיפול באלימות במשפחה. עלייה נוספת נרשמה במספר התלונות שהוגשו למשטרה ופניות לאנשי מקצוע בתחום הרווחה ובריאות הנפש עקב התמודדות עם אלימות ביתית קשה.
הצורך בהקמת יחידה זו הגיע עקב העובדה שמרבית הפונות למוקדי החירום ובפרט לתחנות המשטרה לצורך הגשת תלונה הרגישו שאינן מקבלות מענה מספק ולעיתים אף לא מקבלות מענה כלל, וזאת עקב העובדה שהשוטרים היו עסוקים בפעילויות אחרות הקשורות להתמודדות עם מגפת הקורונה. משפחות רבות הגיעו למצב של חוסר ביטחון כלכלי, וביחד עם חוסר היכולת לצאת מהבית או להתרחק מהאזור, משפחות שגם ככה היו במצב לא בטוח ורעוע מבחינה זו לפני, היו הראשונות לסבול מהיחלשותם של מערכי התמיכה וחוסר יכולת הטיפול של המערכת במצבים כגון אלה.

במדינות רבות באירופה בעיקר דווח גם על עלייה במקרי האלימות נגד ילדים ואף עליה של כ-16% במקרי אלימות במשפחה נגד גברים דווקא. המספרים הגבוהים הביאו לנקיטת עמדה מיידית וברחבי מדינות רבות החלו לפעול מוקדי סיוע ייעודיים לגברים בעלי נטייה לאלימות על מנת לעזור להם להתמודד עם הכעס, עם הזעם ועם חוסר האונים בדרכים לא אלימות ובאמצעות טיפולים למנוע את מקרה הרצח הבא.
בישראל דווח על עלייה של כ-16% במקרי האלימות במשפחה מחודש מרץ האחרון ועלייה של 5% במספר התלונות למשטרה של נשים עקב אלימות במשפחה, אני מניחה שאם נבדוק שוב את המספרים נגלה לצערי הרב עליה נוספת. כמו כן, דווח על עלייה חדה בצורה קיצונית של 760% במקרי האלימות ותקיפה מינית של ילדים ובני נוער בתוך המשפחה. מתחילת המשבר נרצחו תשע נשים בידי בני זוגן, נשים אשר היו קורבנות להתעללות מצד בני הזוג זמן רב לפני הרצח. כמו כן דווח כי מספר זוגות ביצעו התאבדות בעקבות אלימות במשפחה וחוסר מענה של המערכת בתקופת המשבר האחרון.

משרדי הרווחה, שהיקף פעולתם צומצם משמעותית דווקא בתקופה זו דיווחו על כ-30 פניות ביום בחודש אפריל האחרון לעומת כ-8 פניות ביום בחודש מרץ, עליה דרסטית בכמות הפניות אך חוסר יכולת של משרדים אלה לספק את התמיכה הנדרשת.

היציאה מהסגר והחזרה למקומות העבודה אמנם הביאה למצב בו משפחות החלו לצאת מביתם ואף להתאוששות כלכלית כלשהי, אך עדיין לא למצב בו אותם נשים וילדים הנמצאים במצב של סכנה מתמדת מקבלים מענה, הגנה ומקום מבטחים להגיע אליו במקרה הצורך. בתקופה זו הרשת החברתית גם לא נשארה שקטה והחלו לעלות קמפיינים של נשים הקוראות לנשים אחרות הנמצאות במצוקה להיעזר בהן בעת הצורך, אך ככל שהרצון חיובי- לא כל אחד ואחת יכולים לסייע לנשים אשר סובלות מאלימות מצד בן זוגן או מצוקה נפשית בעקבות אותה אלימות והחוסר במערכי התמיכה הוא בעיה קשה שיש לטפל בה ובהקדם.

היחידה המשותפת, אותה הזכרתי בהתחלה, תתחיל לפעול בתחילת חודש ספטמבר, מה שמשאיר משפחות רבות ללא מענה לעוד שלושה חודשים לפחות, ואת מקרה הרצח הבא ככתובת שהיתה על הקיר.
עו"ד איימי בכור בוני מומחית לדיני משפחה
eimi.jpg
(ענבל מרמרי)


מקור התמונה בראש הכתבה-https://www.wallpaperflare.com/stop-violence-fist-hand-beat-crime-aggression-fear-abuse-wallpaper-ajcsw


תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: