בי וומן » כתבות » נשים הן חלשות או חזקות?

נשים הן חלשות או  חזקות? 

נשים הן חלשות או חזקות?מאת: מערכת האתר, מדור: טורים אישיים
פורסם בתאריך: 17/08/2020

בין גברים לנשים יש הבדלים ביולוגיים, פיסיים, חברתיים ותרבותיים- זה לא סוד. לכל משפחה ובית יש תפיסת חינוך וערכים משלו, ויש את המסרים של החברה מסביב, וכל אחד מהמסרים האלה שאנו קולטים- גברים ונשים משפיע מאוד על הזהות שלנו כגבר או כאישה, ויוצר את ההוויה החברתית, הדרך שבה אנו תופסים את עצמנו במרחב ועם אנשים אחרים – בהקשר של מין, יחסי מין, דימוי גוף, דימוי עצמי, אהבה ותפקידים מגדריים.

חגיגת הסטיגמות:

כאשר זה מגיע ליחסי מין המסרים שעדיין קיימים בחברה שלנו הם שבנים הם יותר אגרסיביים, ספורטיביים, מיניים, מנהיגים, אמיצים, לוחמים, אלימים. ושבנות יותר אימהיות, עדינות, רכות, בכייניות, פגיעות.

כן, גם בעידן של מהפיכה פמיניסטית ושוויון הזדמנויות עדיין אנחנו דואגים לשמר את ההגדרות האלה בקנאות. אולי בגלל שזה נוח או מתוך הרגל, אולי בגלל שפשוט ככה הדברים באים לנו באופן טבעי – ואולי גם לא. אבל מה שבטוח זה שיש לחינוך המגדרי השפעה על ההתפתחות המינית והזהות שלנו, והשפעה מכרעת על היחס שלנו כלפי עצמנו וכלפי אחרים.

גם לסטיגמות נפוצות כמו לקרוא לאחת שמקיימת יחסי מין עם הרבה גברים "שרמוטה" ולאחד שמקיים יחסי מין מזדמנים "סטוציונר" יש השפעה משתנה וגדולה מאוד על הדרך שבה אנחנו משייכים התנהגות מינית "אופיינית" לגברים ולנשים, ומצמידים להן השלכות נלוות.

אז מי שעושה את זה יותר, אם הוא גבר – הוא גבר גבר! או במקרה הכי "גרוע" הוא סטוציונר. אם היא אישה – היא שרמוטה, כלי, קלה להשגה.
איך זה שאנחנו בשנה מתקדמת כל כך והמושגים האלה תופסים עדיין כזה מרחב גדול ביחס שלנו ליחסי מין ובהתייחסות שלנו לגברים ולנשים? איך זה שנשים עדיין נתפסות כאשמות, הקלות, הזולות, הפתייניות, לא משנה מה הן תעשנה?
"לנשים יש קצת כוח עלינו"

אריאל הרוש, שוער מכבי תל אביב צוטט השבוע בתגובתו לפרשת קיום יחסי המין של חברי קבוצתו עם נערות קטינות כאשר הוא אומר : " לנשים יש קצת כוח עלינו, ומי שלא מספיק חזק - יהיה לו קשה להתמודד עם זה." במקום שההתעסקות תהיה בעובדה שאותם גברים קיימו יחסי מין עם קטינות, דבר שהוא לא חוקי ולא מוסרי, בעובדה שאותן נערות רגשית ונפשית ושהשחקנים צריכים להיענש, ההתעסקות היא בכך שהן אשמות. הן פתייניות, הן בעלות הכוח על הגברים, הן אלה שגרמו לזה לקרות ולגברים לא היתה ברירה, הם נפלו במלכודת.

החוק פשוט וברור.מתחת לגיל 14 אסור לקיים יחסי מין. בין גיל 14 לגיל 16 יחסי מין יחשבו חוקיים אם הם נעשו בהסכמת שני הצדדים באופן חופשי בני הזוג נמצאים בקשר באופן פומבי וידוע ופער הגיל ביניהם אינו עולה על 3 שנים. אחרי גיל 16 ,כל עוד אין יחסי תלות או מרות בין השניים ויחסי המין נעשו בהסכמה הדדית וחופשית, קיומם מותר וחוקי ללא הגבלת פער גילים. אז אם החוק כל כך ברור, איך זה שגברים רבים נופלים בו שוב ושוב? ויתרה מכך- איך זה שהקטינות הן האשמות?

מקרה נוסף שעלה לכותרות בשבוע האחרון היה העונש המגוחך שקיבל אבא של אושיית הרשת עדי ביטי. האב, שהורשע כפדופיל קיבל עונש קל עד כדי גיחוך והנערות שנפגעו ממנו, או כל נערה שנחשפה למקרה שואלת את עצמה- אז על מי מגן החוק בעצם? בטח שלא עליהן.

המיניות שייכת לגברים:
בואו נודה בזה, עם כל הרצון שלנו להתקדם, המיניות היום עדיין שייכת לגברים ולא לנשים, אישה היא בסך הכל הכלי. הגבר חייב להגיד כן, זאת בושה לסרב לבחורה- מה הוא חלש? הוא חייב להגיד כן וללכת עד הסוף! והאישה? למרות שהיא הצד החלש שנפגע בכל אחד מהמקרים האלה ומקרים רבים אחרים, למרות היא פגיעה יותר במרבית המצבים האלה, עדיין מואשמת בכך שהיא "חזקה על הגבר" וגורמת לו לחטוא במקום שהאחריות תהיה על הגברים שעשו את המעשה.
חשוב לחדד נקודה נוספת שמשותפת למקרים האחרונים והיא שמדובר בקטינות. לא נשים. נערות. ילדות מתבגרות. יש הבדל ענק בין אישה שיודעת מה היא רוצה, חוותה יחסי מין וסקס עם מספר גברים ומודעת לגופה ולנשיותה, לבין נערה מתבגרת שרק מתחילה לחוות את המיניות שלה ולחקור את המסביב. והמסר שהיא מקבלת היא שלא משנה מה היא תעשה- היא אשמה. היא אחראית. אז אם כבר הזכרנו את המושג אחריות- הגיע הזמן שגברים שעושים מעשה יחשבו תחילה, ואם כבר חטאו או מעדו- שייקחו אחריות. ובמקביל הגיע הזמן שילמדו ויחנכו ילדות ונערות וגם נשים שאישה חזקה היא אישה שעומדת על דעתה ועושה דברים עם שיקול דעת והחוזקה שלה לא נמדדת ביכולת הפיתוי שלה. לקיחת אחריות היא נושא שצריך להדגיש וללמד באופן שוויוני בכדי להגיע למצב שהאישה, או במקרים המדוברים הנערה, נושאת את האחריות המלאה על המעשה.

הכותבת, מור קדר, היא עובדת סוציאלית, יועצת זוגית ומשפחתית ויועצת בתחום המיניות עם בני נוער


הכותב/ת: מור קדר
תגובות גולשים:

הירשמי לניוזלטר

הסקר

בהלת הקורנה
ביטול הלימודים ו המשק מוצדקים- אין ברירה
הגזימו עם הפניקה - בסך הכל וירוס
הזדמנות נהדרת לפסק זמן וחישוב מסלול מחדש
פחד אלוהים- סוף העולם הגיע

הצג תוצאות

התכנים הנצפים

 

מילות חיפוש: