ספר חדש - סמפוניה של אור - גרסה להדפסה - (לגרסה הרגילה לחץ כאן)
מאת:   /  בתאריך: 16/10/2009  /  מדור: טורים אישיים
 

הפילוסופית טליה בירקאן פיתחה שיטה חינוכית טיפולית כדי לשפר את איכות חהיינו וכן במקצועי כפילוסופית משפחה וילדים.
בעברה הייתה בירקאן שחקנית כדורסל בנבחרת ישראל ופעלה למען זכויות של ילדות בכדורסל. היא בוגרת יעוץ חינוכי ומוסמכת לפילוסופיה של החינוך באוניברסיטה העברית בירושלים, ובעלת שתי תעודות הוראה, ישראלית ובינלאומית בפילוסופיה לילדים.

בעקבות הניסיון החינוכי שלה פיתחה בירקאן שיטה חינוכית טיפולית על פיה ניתן להתייחס לילד או למבוגר בשלושה מישורים: קוגניטיבי (פילוסופי), רגשי (פסיכולוגי) ורוחני ולשלבם ביחד כדי להביא לרוגע ולאיזון. טליה משתמשת בשיטה זו בטיפולים שאותם היא נותנת ובסדנאות למבוגרים במסגרת המועדון הפילוסופי להגשמת חלומות. כמו כן, היא מקיימת סדנאות העצמה לנערות ולנשים.

tal.jpg

טליה בירקאן: "השיטה שלי אפשרית ליישום בחיים של כל אדם כמו גם במערכת החינוך ובמעשה ההורות. במשך 28 השנים בהם עסקתי בחינוך וביניהם גם חינוך שני ילדיי גיליתי כי הרעיונות שלי אכן נושאים פרי. מבין תוצאות השיטה: צמצום האלימות, יצירת דיאלוג משמעותי עם הישגים, פיתוח כבוד והגדלת הסובלנות, שיפור מערכת היחסים, הגדלת ההקשבה, פיתוח חשיבה וערכים.

"סמפוניה של אור"
במסגרת עיסוקי בחינוך ברוח הפילוסופיה והקבלה המבוסס על ניסיוני כאשת חינוך ותיקה, נחשפתי לחוויות הקבלה והפילוסופיה הקבלית שתועדו ביומן אישי ומהם יצרתי ספר מעניין שכתבתי "סימפוניה של אור – מסעותיי בעץ החיים", שיצא לאור בימים אלה המשלב גישות שונות מיהדות ועד בודהיזם. שיחות עם רבנים, ראיונות עם אנשי אקדמיה מחילונים עד חרדים.
מבין הנושאים של השיטה: אהבה ונתינה; גבולות משמעת ואחריות; מציאת האמת האישית; כיצד להגיע לניצחון אישי; מנהיגות ועוד.
בספר גם שילבתי תובנות חשובות על סמך חינוך ילדי הפרטיים בתור אם חד-הורית.
השימוש באמירות של הילדים הינו אחד הכלים שבהם אני משתמשת לטיפול. אני מכוונת את ההורים להביא את הילדים להגיד דברים, והדברים האלה משמשים כחומר ביד היוצר, חומר שהופך לכלים חינוכיים.

לתפיסתי חינוך במהותו הוא טיפול של האדם השלם המבקש לסייע לאדם אחר להיות במקומות חדשים, בהם יוכל להיטיב עם עצמו ועם אחרים. אנשים הם כמו בצל, או כמו ארטישוק, מכוסים בשכבות דוקרניות אך בתוכם הם רכים וטעימים. אני מקלפת את הקליפות כדי להגיע לתוך.

להלן נושאים שאני עוסקת בהם:
בעקבות החוט הקסום – יכולתנו לחבר את עצמנו לקסם בתוכנו ומסביב לנו – לעזור לילד לגלות את הקסם שבתוכו, להכיר את הקסם שמסביבו ולהשוות ביניהם. כך יממש את עצמו ויקבל בטחון ודימוי מחוזק.

מעגלי הברכה והתודה – ללמוד לקבל ולהבין את ההבדל בין המובן מאליו לבין המציאות .

לעוף מעל הרגש – להכיר בעובדה שכל הרגשות שלנו כמו פחדים, רגשות אשמה כעסים וכיוצ"ב הם שלבים בדרך למעלה. למקום בריא, מקום של אהבה, של נוחות עם עצמנו .

לגלות את האוצר הפנימי – לכל אחד מאיתנו יש אוצר גדול בתוכנו שלא תמיד אנחנו מזהים אותו. אני מסייעת להורים לגלות את האוצרות בתוכם כדי שיקל עליהם לזהות את אוצרות החבויים בילדיהם כמנוף לחיזוק אישיותו, לאמונה בעצמו ויכולותיו ועוד.

מדרגות הסליחה והחמלה – חיינו מלווים ברגשות קשים כואבים, על דברים שחווינו והתיישבו לנו על הכתף. אני מלמדת את האנשים לזהות זאת וללמוד להתגבר ולמצוא את הסליחה ואת מקום החמלה, כדי לוותר על רגשות שליליים.

אני בורא/ת את עצמי - לזכות בעצמנו מחדש!

לְזַכּוֹת מן השפע – איך אנחנו הופכים מאגו לכלי שיתמלא באור כדי שנוכל גם להעניק אור לאחרים .


טליה בירקאן - פילוסופית משפחה וילדים
מנהלת שותפה של המרכז הישראלי לפילוסופיה בחינוך 'פילוסופיה לחיים'
talis7@zahav.net.il


 

* לינק ישיר לכתבה: "ספר חדש - סמפוניה של אור"
http://www.bwoman.co.il/articles/news/ex/index.php/2009/10/16/327.html

www.Bwoman.co.il