אסטמה בילדים - גרסה להדפסה - (לגרסה הרגילה לחץ כאן)
מאת: מערכת בי וומן  /  בתאריך: 26/12/2010  /  מדור: רפואה
 

מהי אסטמה?
אסטמה הינה מחלה המאופיינת בהיצרות של דרכי הנשימה. דבר זה מוריד את כמות האוויר שיכולה לעבור בהם וגורם למצוקה נשימתית. כמו כן אסטמה היא מחלה התקפית, כלומר ההיצרות בדרכי הנשימה הינה הפיכה – בין אם ההתקף עובר מעצמו ובין אם בעזרת תרופות.
ילדים רבים סובלים כיום ממחלה זו, ויש הערכות המגיעות גם ל 30% (!) ומעלה מבין הילדים. מספיק אם נאמר שאחד מכל 3-5 ילדים סובל ממחלה זו, ומספרם הולך ועולה בהדרגה משנה לשנה. הסיבה לכך אינה ידועה עדיין.
הסימפטומים (=תסמינים) שנראה הם שיעול (אסטמה יכולה להתבטא בשיעול בלבד), קוצר נשימה, צפצופים וחרחורים. הבעיה מופיעה בזמן מאמץ, צחוק, בכי, או כתגובה אלרגית. מועקה (סטרס) נפשית גם היא יכולה לגרום להתקף אסטמתי. התקף אסטמתי עלול להיות מסוכן וחייבים לטפל בו!

867805_inhaler.jpg

מה קורה בזמן התקף?
צינורות הנשימה יכולים להתכווץ ולהתרחב. אצל אנשים מסוימים ישנה נטייה להתכווצות, כאשר תאים מסוג "מאסט" הנמצאים בצינורות מפרישים חומרים מסוימים הגורמים לתהליך הבא:
1.שרירים הנמצאים בצינורות מתכווצים ומצרים את הצינורות הנשימה.
2.תאי הרירית מתחילים להפריש ריר על הדפנות הפנימיים של הצינורות, ובכך מהווים חסימה נוספת של מעבר האוויר.
3.קריאה לתאים ממערכת החיסון, אשר בהגיעם למקום מתחילים תגובה דלקתית, חום ונפיחות, אשר חוסמת את המעבר עוד יותר.
4.הטיפול המערבי באסטמה בדרך כלל ניתנות תרופות נוגדות כיווץ, נוגדות דלקת ומרחיבות סימפונות. אלו מתחלקות לתרופות שיש בהן סטרואידים, וכאלו שלא. לא אכנס למנגנוני הפעולה שלהן כרגע, אך אדגיש כי המדע המערבי בודד את התאים והשרירים הפועלים באסטמה ומצא תרופות הנוגדות את מנגנוני הפעולה שלהן. חשוב להבין כי אין כאן ריפוי אלא מניעת הופעת התסמינים, או דיכוי של תגובה שהגוף יצר. למה הדבר משול? לאדם שיש לו חפרפרת בגינה, וכל פעם שהיא יוצאת החוצה הוא סותם את החור. לכאורה, המדשאה בריאה, אך למעשה יש בעיה שכל הזמן פועלת תחת פני השטח.
חשוב מאד לציין כי התרופות מקלות מאד על הילדים, ובזמן התקף אין למנוע אותן מהם!

האבחון ברפואה סינית:
המטפל מקשיב להורים ולילד, ומנסה להבין מה גורם לגוף להגיב בקיצוניות למה שלא מפריע לילדים אחרים. האם זו אלרגיה? האם הילד חלש? האם זו מחלה שלא נגמרה, וכמו החפרפרת, עדיין פועלת מתחת לפני השטח? האם יש מעורבות רגשית? מתי התחילה המחלה, והאם יש לה קשר לאירוע או מחלה מסוימים?

הטיפול ברפואה סינית:
ברפואה הסינית יש אחוזי הצלחה גבוהים בטיפול באסטמה.ניתן לעזור מאד בזמן ההתקף, אך הטיפול החשוב ביותר הוא הטיפול בין ההתקפים, במקביל לטיפול התרופתי.

התקדמות הטיפול הצפויה היא:
• החלשות עוצמת ההתקפים בשלב הראשון
• ההתקפים לא מתפתחים כמו קודם
• תדירות ההתקף יורדת
• הפסקת ההתקפים.

כל זאת תוך ירידה בתלות בתרופות והורדת המינון על ידי רופא הילדים עד להפסקת מתן התרופות.
הטיפול אורך בין מספר שבועות למספר חודשים, תלוי במצבו הראשוני של הילד ובסיבות הגורמות לאסטמה.
אין צורך לסבול. זכרו – ילדים בריאים גדלים להיות מבוגרים בריאים!

מאת: טמיר אפשטיין, מומחה לרפואה סינית בילדים, מטפל ב"במרכז "רפואות" 03-7440888

 

* לינק ישיר לכתבה: "אסטמה בילדים"
http://www.bwoman.co.il/articles/news/ex/index.php/2010/12/26/699.html

www.Bwoman.co.il