תואר ראשון, קריירה, ואימהות- איך משלבים הכל יחדיו? - גרסה להדפסה - (לגרסה הרגילה לחץ כאן)
מאת: מערכת האתר  /  בתאריך: 19/06/2016  /  מדור: לייפסטייל, קריירה
 

אם מאז ומעולם היו לימודי תואר ראשון ( https://www.colman.ac.il/academics/ba ) משימה מורכבת מן הזן שיש להשקיע בו אין סוף משאבים, מאמץ, כוח ואמביציה, הרי שמנקודת מבטה של הסטודנטית ההרה או מנקודת מבטה של סטודנטית-אימא צעירה, האתגר הופך מורכב הרבה יותר. איך צולחים את האתגר בשלום מבלי לוותר על הצלחה בכל החזיתות? על כך בכתבה הבאה.

לימודים, קריירה ואימהות – הקונפליקט הבלתי נמנע

שעות לימוד ארוכות, דד ליינים בלתי מתפשרים, מבחנים, שיעורי בית, חולשה, עייפות, בחילות וחוסר ריכוז הם תמהיל מוכר למדי בקרב הסטודנטיות ההריוניות שבקרבנו. הריון, ובייחוד היריון ראשון, דורש מהאישה הממוצעת את מיטב משאביה הפיזיים והנפשיים ומותיר אותה לעיתים קרובות מרוקנת. במקביל, המרוץ אל התואר איננו עוצר לרגע ושטף המטלות הלימודיות הכרוכות בו לא תמיד עושה חשבון לרקות ההולמות, להורמונים המשתוללים ולצורך הפיזי והנפשי בהפוגה קלה. כאשר הסטודנטית הצעירה עונה גם לתואר "אימא", הדרך אל התואר הראשון רצופה מכשולים שעליהם, ככל הנראה עד לנקודה זו בחייה, לא חשבה. הנקה? מטפלת לשעות הלימודים? געגועים לבייבי? לילות לבנים? כל אלה הם חלק בלתי נפרד מסדר יומה העמוס של האימא-תלמידה הממוצעת. ניהול שתי החזיתות בו זמנית, בייחוד אם חשוב לך לקצור הישגים מרשימים בכל אחת מהן, היא אכן משימה מאתגרת ובלתי פשוטה, אך עם זאת, בעידן הנוכחי, היא אפשרית בהחלט. ובמילים אחרות: כל עוד תזכרי כי מדובר בתקופה לא קלה, אך חולפת, המהווה מכשול נוסף בדרך אל התואר הנכסף, תוכלי לצלוח את הקשיים בעזרת ההקלות שמציעים מוסדות האקדמיה השונים לתלמידות השואפות לעמוד בכבוד במחויבויותיהן הלימודיות והמשפחתיות בעת ובעונה אחת.

pregnent_student.jpg
חלקם של המוסדות האקדמיים בישראל מציעים מגוון הקלות שמטרתן להקל על שגרת יומן העמוסה של הסטודנטית ההרה והאימא – סטודנטית המצויה.


אז איך עושים את זה?


היריון חדש יצא לדרך ואת מוצאת את עצמך מבולבלת, נבוכה משהו ואפילו חוששת? חשוב שתכירי מקרוב את זכויותיך, אשר אושרו לפני כשלוש שנים על ידי המועצה להשכלה גבוהה. בין היתר, הנך זכאית להקלות בבחינות ובהגשת מטלות, הנך זכאית להיעדר משיעורים, תוכלי להקפיא את הלימודים במידת הצורך ובהגיע העת תיהני מהאפשרות לצאת לחופשת לידה כשהמוסד האקדמי בו את לומדת אחראי על הארכת מלגתך שלא על חשבון תקציב המחקר שלך. בנוסף, המלצות הוועדה המיוחדת שדנה בנושא וגיבשה את המלצותיה בשיתוף פעולה עם התאחדות הסטודנטים הארצית, מעניקות חשיבות מרובה להקמתן של תשתיות ייעודיות לאם הטרייה כדוגמת חדרי הנקה, תינוקיות ומשטחי החתלה ואף דוגלות במתן הקלות לימודיות לסטודנטיות הנושאות בשני כובעים ומתמרנות בין טיטולים-בקבוקים-צעצועי התפתחות ומוצצים, לבין המטלות הלימודיות השוטפות הנגזרות מלימודי התואר הראשון שלהן.

מהן ההקלות המוצעות על ידי המוסדות האקדמיים השונים לסטודנטיות בהריון / יולדות?


חלקם הארי של המוסדות האקדמיים בישראל מציעים מגוון הקלות משמעותיות יותר או פחות שמטרתן להקל על שגרת יומן העמוסה של הסטודנטית ההרה והאימא – סטודנטית המצויה. בחלק ממקומות הלימוד מונו אחראיות הממונות על ריכוז ההתאמות הנדרשות לסטודנטיות בהיריון ולאימהות לומדות, כאשר ההקלות הספציפיות משתנות ממוסד למשנהו. בין ההקלות המצויות ניתן לציין התאמות ספציפיות בתחומי הלימודים והבחינות לרבות אפשרות היעדרות משיעורים, הארכת זמן הגשת מטלות, מועדים מיוחדים, אפשרות לדחיית סמסטר ועוד, מתן זכות לחנייה קרובה יותר או לחנייה חינם מהחודש השביעי להיריון, אפשרות להניק במהלך בחינה, אפשרות לחופשת לידה בת שישה שבועות ועוד. בנוסף, ברבים מהמוסדות האקדמיים הוקמו חדרי הנקה מאובזרים, הוצבו משטחי החתלה בנקודות אסטרטגיות ואף נוסדו מסגרות חינוך ייעודיות בדמות תינוקיות, מעונות או גני ילדים המיועדים לילדי הסטודנטים. חשוב, כמובן, לבדוק באופן פרטני את מדיניותו הספציפית של כל מוסד ומוסד בנושא, אך ככלל, חשוב שתדעי, כי סטודנטיות רבות שהתמודדו עם קונפליקט אימהי-לימודי זה לפנייך ונעזרו בהקלות הייעודיות, צלחו את מהמורות הדרך בשלום וסיימו את מרוץ המכשולים עם תואר BA בידן האחת ולא פחות חשוב מכך, עם בייבי / ילדון מדהים בידן השנייה.
תצליחי!

 

* לינק ישיר לכתבה: "תואר ראשון, קריירה, ואימהות- איך משלבים הכל יחדיו?"
http://www.bwoman.co.il/articles/news/ex/index.php/2016/06/19/3078.html

www.Bwoman.co.il