הנשים המובילות בעולם העסקים - גרסה להדפסה - (לגרסה הרגילה לחץ כאן)
מאת: מערכת האתר  /  בתאריך: 04/09/2018  /  מדור: קריירה, פמיניזם
 

הפרדה מגדרית כבר אינה מקובלת בסקטור העסקי בארץ ובעולם. אם בעבר העדיפו מעסיקים להימנע מגיוס נשים לתפקידי מפתח, הרי שכיום ניתן למצוא אותן בכל תחומי המשק. יתרה על כך, נשים עצמן כבר לא חוששות להתחיל קריירה ולבחור בעצמן האם לשלב אותה עם הקמת בית וחיי משפחה.

מבחינתן של נשים בגילאים שונים, תואר שני במנהל עסקים יכול לפתוח דלתות חדשות ולספק להן כלים לקידום משמעותי. יש נשים שממשיכות ישירות מהאקדמיה לתחום העסקי, אחרות מעדיפות להתפתח במכללות ובאוניברסיטאות ורבות חוצות את הכביש לתאגידים, ארגונים וחברות בינלאומיות בארצות הברית ובאירופה.

איזה נשים מושכות בחוטים כאן בישראל?
היכרות עם הנשים המובילות בעולם העסקים בהחלט יכולה לשמש כמקור השראה עבור נשים אחרות. בראש ובראשונה, אין כמעט גורם עסקי בישראל שלא שמע על שרי אריסון: אחת הנשים העשירות בעולם, בעלת השליטה בבנק הפועלים והבעלים של קבוצת אריסון. לצדה אפשר להזכיר את עפרה שטראוס, שזכתה בשנת 2000 בפרס התעשייה מטעם התאחדות התעשיינים, כמו גם את גליה מאור – שכיהנה כמנכ"ל בנק לאומי משנת 1995 עד תחילת 2012.

לשם השוואה, בתחום הפוליטיקה אנחנו שומעים ושומעות חדשות לבקרים על שלי יחימוביץ', סתיו שפיר, מרב מיכאלי ועוד רבות וטובות. רק לאחרונה הכריזה יו"ר מרץ זהבה גלאון על פרישה, אך לא חלף הרבה זמן ואת מקומה בראש התנועה החליפה תמר זנדברג. אמנם לא מדובר על תפקידים במגזר העסקי, אבל קשה להתעלם מההשפעה של אותן נשים על החיים של כל אחד ואחת מאתנו.

בין עמק הסיליקון לוול סטריט וסעודיה,ארצות הברית היא המדינה המובילה בעולם בכל הנוגע לנשים בעמדות מפתח. סמנכ"ל התפעול הנוכחית של פייסבוק היא בוגרת בית הספר למנהל עסקים של הרווארד ושמה סריל סנדברג, ולצדה בעמק הסיליקון וההייטק של קליפורניה אפשר למצוא גם את מריסה מאייר ששימשה כמנכ"ל יאהו בין השנים 2012-2017.

במעבר חד לחוף המזרחי נוכל לראות נשים שהשתלבו בעמדות מפתח של הסקטור העסקי, הבורסה ושוק ההון. עדינה פרידמן למשל הייתה האישה הראשונה בראש בורסה גדולה בארצות הברית ומאז מ-1 בינואר 2017 היא משמשת כמנכ"ל נאסד"ק ולא פחות מ-60% מהסטודנטים במכללות במדינה הן נשים.

לבסוף, כדאי להזכיר את לובנה עוליאן – האשה הראשונה בעולם העסקים של סעודיה, הבעלים והמנכ"ל של תאגיד הפיננסים עוליאן גרופ שחולש על פי הערכות על מעל 10 מיליארד דולר. למרות שהיא גרה במדינה שבה לנשים אין הרבה זכויות, עוליאן מוכיחה שרק השמיים הם הגבול ושהכי חשוב לקחת הזדמנויות שניתנות בעולם העסקים ללא קשר למגדר.

 

* לינק ישיר לכתבה: "הנשים המובילות בעולם העסקים"
http://www.bwoman.co.il/articles/news/ex/index.php/2018/09/04/5791.html

www.Bwoman.co.il