בחזרה לשגרה טיפים חשובים לקראת החזרה לשגרה לילדים מתבגרים - ובעיקר להורים - גרסה להדפסה - (לגרסה הרגילה לחץ כאן)
מאת: מערכת האתר  /  בתאריך: 29/08/2019  /  מדור: ילדים ונוער
 

החופש הגדול מוציא מהתלם ומהשגרה. הורים מתבלבלים מעט עם תקופה זו ולעיתים מאפשרים שחרור מוחלט מה שמקשה מאוד את החזרה לשגרה כאשר זו נדרשת. נפגשנו עם רועי אזולאי, מאמן אישי המתמחה בהדרכת הורים, במטרה לאסוף כמה טיפים שיסייעו לכם ולילדכם לחזור לשגרה בצורה שפויה ונעימה. אז נכון, זה לא הולך להיות פשוט, אבל אם תחליטו שזו המשימה החשובה, ותקבלו החלטה ליישם כמה כללים חשובים, היא בהחלט תהיה קלה יותר. כמו כן, הבשורה המעודדת היא שהשנה, חודש ספטמבר הוא חודש מלא ,מה שבהחלט יאפשר יותר זמן התאקלמות וישפיע לטובה על המלאכה.


1. לפני הכול הורים קבלו החלטה עם עצמכם, מדובר בתהליך קצר אומנם אך עדיין מצריך מכם אסרטיביות, פניות וארגון. הפעולה שלכם היא בראש ובראשונה ההחלטה לסייע לילדים לשוב לתלם. הדבר מצריך פניות וסבלנות מצידכם, במטרה לסייע להם להתארגן מחדש. אם אתם קוראים את המאמר הזה אתם כבר שם.

2. תיאום ציפיות: החופש ארוך, גבולות מטשטשים וחלקים מהשגרה נשכחים, צרו אווירה נעימה עם הילדים (בית קפה, ארוחה וכד', שבו לשיח משפחתי וערכו תאום ציפיות, במטרה לתזכר לקראת החזרה לשיגרה . הזכירו את הלו"ז היומי, הכולל הכנת שיעורי הבית, זמני ארוחות סידור ילקוט וכו.. צרו לוח יצרתי יחד עם הילדים ומול המתבגרים זכרו לתת דגש על שעות שינה, שעות חזרה הביתה מחברים וכדומה. חשוב לתזכר גם תחומי אחריות של ילדים גדולים לקראת השיבה לשגרה ולחזור על שיח זה מספר פעמים בצורה נעימה היוצרת ציפייה והתרגשות לקראת המפגש עם החברים, סדר היום ויתרונותיו, תוך ציון העובדה שהכל יתרחש בהדרגה להורדת מפלס החרדה.

3. בבתים בהם יש מספר ילדים יש נטייה להתמקד בקטנים מתוך הנחה שהגדולים מכירים את המערכת וכדומה. זוהי מחשבה שגויה, מאחר ולמתבגרים צפויים מעברים, מתחים ושינויים וחשוב מאוד ליצור שיח עימם ולאוורר רגשות לקראת תחילת השנה. מרבית הילדים היו מנותקים מחברי הכיתה במהלך החופשה והחזרה לאינטנסיביות בהיבט החברתי, מצריכה הכנה.

4. זמן איכות חובה: החופש מביא עימו המון זמן של בילוי משפחתי, נסיעות לחו"ל, נופשים בארץ,רגעים של בית ומשפחה המתאפיינים בתחושה של שייכות וזמן איכות נעים לכולם, והנה כאשר שבים לשגרה, ושוב אין זמן לכלום. עבור ילדים זו "מהלומה" בפני עצמה ולכן חשוב לסגל ולהתמיד בנקודות משפחתיות, שיחות ומפגשי אחד על אחד,הורה וילד.

5. חשוב לזכור! הבנה של תהליך ההכנה אינה מסתיימת ב-1.9 ב8:00 בבוקר, ובהכנות לקראת החזרה לשגרה. דווקא אחרי מספר ימים יש רגרסיה וחכן חשוב להיות עם "יד על הדופק" , ליצור שיחות והרבה, לעודד ללא הרף, וליצור תחושה שאתם רואים את הילדים ואת המאמץ שלו.

6. לאמץ דרכים יצירתיות בחזרה לשגרה. לדוגמה, להחליט בלילה עם איזה שיר אהוב מתעוררים בבוקר. לבחור פעילות ספורט או ארוחת בוקר טעימה ולהקפיד על כך למשך כל השנה.

7. לא הכול לימודים: ילדים בכלל ומתבגרים בפרט מעבר לחזרה ללימודים, חוזרים לזירה החברתית הכה חשובה. חלקם עוברים שינויים במהלך החופש והחזרה לשגרה משמחת אך מלווה ברגשות מעורבים של חששות והסתגלות מחדש. חשוב שתזכרו להיות מעורבים, להתעניין בהיבט החברתי, ממקום כנה ואמיתי, קשוב ואמפתי.

רועי אזולאי מאמן אישי, מתמחה בהדרכת הורים פרטנית ובקבוצות, בעל קליניקה פרטית להדרכת הורים, זוגיות ומתבגרים. מרצה במוסדות חינוך. בוגר מכון אדלר בהנחיית הורים, בעל תואר B.A במדעי הרוח והתמקדות בפסיכולוגיה, ותואר M.A בחינוך. בעל ניסיון עשיר של שנים, מרצה על סיפור חייו האישי והמורכב לצד מתן כלים מעולמו המתוקן כמדריך הורים .

לפרטים נוספים: רועי אזולאי 050-5410050.
מקורה התמונה - פייסבוק

 

* לינק ישיר לכתבה: "בחזרה לשגרה טיפים חשובים לקראת החזרה לשגרה לילדים מתבגרים - ובעיקר להורים"
http://www.bwoman.co.il/articles/news/ex/index.php/2019/08/29/4746.html

www.Bwoman.co.il